Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asi polovina firem poslední dobou zaznamenala hospodářskou kriminalitu

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Téměř polovina firem v posledních dvou letech zaznamenala nějaký typ hospodářské kriminality. Nejvíce jsou ohroženy technologické firmy, kde se s nějakou formu kriminality setkaly dvě třetiny společností.

Mění se přitom typ útoků, podvody ze strany klientů střídají především útoky v kyberprostoru. Vyplývá to z průzkumu, který udělala společnost PwC mezi 1300 top manažery v 53 zemích světa. Výsledky průzkumu poskytla společnost ČTK.

Pokusy o finanční podvody podle aktuálních zjištění přibývají a jsou stále sofistikovanější. Nejohroženější jsou přitom společnosti podnikající v technologiích, mediálním prostoru či telekomunikacích, ukázal průzkum. "Světu finančních podvodů dominují útoky v kyberprostoru. Neubývá ale ani podvodů ze strany klientů nebo klasické případy zpronevěry. Novým fenoménem se pak stávají podvody spojené s ESG (požadavky na environmentální a sociální dopady podnikání),“ uvedl partner PwC Sirshar Qureshi.

Firmám kvůli podvodům rostou ztráty. "Podvodníci ve větší míře cílí i na ty největší společnosti, pokud se jim útok podaří, je jeho finanční dopad logicky větší,“ řekl Qureshi. U firem s obratem přes 10 miliard dolarů ročně je podle průzkumu více než polovina těch, které se staly cílem útoku. A pětina z nich tvrdí, že ztráty způsobené podobným útokem přesáhly 50 milionů dolarů.

"Do budoucna lze dále očekávat i růst podvodného jednání v oblasti sociální udržitelnosti a odpovědného chování firem. Aktuálním tématem můžou být třeba pokusy o obcházení různých regulatorních požadavků, jako jsou sankce nebo embarga,“ dodala expertka PwC ČR Kateřina Halásek Dosedělová.

Studie zároveň ukazuje na to, že firmy se umějí lépe vypořádat z útoky zevnitř firmy, ale naopak roste význam útoků zvenčí. Na 70 procent firem říká, že pokus o podvod byl veden zvenku nebo v kombinaci externích a interních útočníků. "Boj s finanční kriminalitou nikdy nekončí. Firmy se musejí zaměřit na prevenci, posilovat interní kontroly i reporting a neustále zavádět nové bezpečnostní prvky a technologie. To už firmy dobře zvládají v boji proti interním podvodům, ale v prevenci externích útoků zatím pokulhávají,“ uzavřel Qureshi.

Témata:  firmy

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy