reklama

Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Navzdory zlevnění jsou ale paliva stále výrazně dražší než před rokem. Tehdy platili motoristé za litr benzinu o 10,93 koruny méně, nafta byla levnější o 15,15 koruny.

Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. V dalším období ceny převážně klesaly.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 41,65 Kč a litr nafty za 43,90 Kč. Naopak nejdražší jsou čerpací stanice v Praze. Litr benzinu u nich stojí průměrně 43,12 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje průměrně za 45,39 Kč/l.

Vláda minulý týden v reakci na prudký nárůst cen pohonných hmot schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Opatření by mělo platit od začátku června do konce září, u nafty ministerstvo financí zvažuje zavést snížení trvale. Legislativní změnu musí ještě schválit Parlament. Na čerpacích stanicích by se mohly ceny podle ministerstva financí snížit až o 1,8 koruny na litr. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny.

Prudký nárůst pohonných hmot podle zjištění agentury STEM/MARK zaznamenali až na výjimky všichni (98 %), 81 % dotázaných se pak zdražení přímo dotklo, přičemž 36 % významně, dalších 45 % dopady pocítilo, ale ne zásadně. Zdražení pociťují častější uživatelé, tzn. lidé z menších obcí. 

Lidé spíše předpokládají další růst cen než jejich návrat k původní hladině a tudíž se dalších finančních dopadů obávají (62 %). Více než dvě třetiny lidí, kteří jezdí autem, se kvůli zvyšujícím se cenám snaží jezdit úsporněji.