reklama

Firma navrhuje reorganizaci, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Na návrh dnes upozornila v rozeslané tiskové zprávě.

Podle insolvenčního návrhu má firma závazky 460 milionů korun, přičemž 230 milionů korun tvoří závazky zajištěné.

V tiskové zprávě firma uvedla, že chce svoji strukturu změnit tak, aby pokračovaly životaschopné projekty, byla zachována zaměstnanost a věřitelé mohli být v maximální míře uspokojeni. V uplynulých dnech NWT vedla jednání se strategickými investory a bude v nich pokračovat. Firma také uvedla, že pokračuje v podnikatelské činnosti a insolvenční návrh se nemá většiny zákazníků dotknout. "Se zákazníky, jichž se insolvence dotkne, bude firma jednat prostřednictvím obchodních zástupců s cílem nalézt individuální řešení jejich situace," uvedla mluvčí Michaela Vávrová. Ještě před podáním návrhu firma jednala s největšími věřiteli, ale podle tiskové zprávy se nepodařilo nalézt řešení, které by odvrátilo úpadek.

Například Teplo Břeclav poslalo NWT v pondělí předžalobní výzvu k zaplacení dlužných 750.000 korun, což je přeplatek za srpnovou dodávku plynu. Smlouvu o dodávkách plynu uzavřelo v roce 2020, a to pro léta 2022 a 2023. Podle jednatele Martina Martáka se však už na konci roku 2021 NWT na teplárenskou společnost obrátila s žádostí o zvýšení ceny kvůli výraznému růstu ceny plynu. Teplo Břeclav přistoupila na zvýšení ceny o 30 procent, přičemž NWT se podle jednatele zavázala, že jakékoli další riziko podstatné změny okolností jde k tíži NWT. Ta minulý týden uvedla, že musela ukončit smlouvy v Břeclavi a Vrbně, protože kvůli válce na Ukrajině je nedostatek plynu a zvýšila se cena. Na spotové ceny teplárenské firmy nepřistoupily.

Marták dnes ve vyjádření pro média uvedl, že ho v reorganizačním plánu NWT zklamal záměr restrukturalizovat pohledávky věřitelů tak, že by se část dluhů promíjela. "Stejně jako tomu bylo v návrzích na zvýšení ceny, které jsme odmítli, se tak společnost NWT a.s. opět snaží následky svých nešťastných obchodních rozhodnutí přesunout na své klienty." dodal.

Firma NWT má 200 zaměstnanců, existuje od roku 1992. "Při reorganizaci se společnost bude snažit nalézt pro zaměstnance pozice v divizích, které zůstanou zachovány. Požádala také o součinnost úřad práce ve Zlíně při hledání práce pro zaměstnance působící v projektech, které budou utlumeny," uvedla Vávrová. V roce 2020 firma dosáhla obratu 2,2 miliardy korun a zisku 28 milionů korun, loni obrat činil 3,2 miliardy a zisk byl téměř o dva miliony vyšší. Kromě dodávek energií se zabývá výstavbou velkých skleníků, pasivních domů, bioplynových stanic, fotovoltaických elektráren či správě a outsourcingu informačních technologií.