reklama

Za nouzového stavu restauratéři při prodeji přes okénka nebo dovoz kvůli vyšší bezpečnosti a hygieně platbu kartou vyžadovali. Bezkontaktní způsob platby podle Up za nouzového stavu volily tři čtvrtiny zákazníků, pětina lidí zůstala u platby v hotovosti. Zvýšilo se také využívání plateb mobilními aplikacemi. Na základě zkušenosti z koronavirové krize chce mobilním telefonem nyní platit 20 procent Čechů.

"Nárůst jsme zaznamenali i u placení stravenkovými kartami, ať už přímo fyzickou kartou nebo skrze mobilní telefon. Očekáváme, že tento trend nebude slábnout, ba naopak," uvedl generální ředitel společnosti Up ČR Stéphane Nicoletti. Stravenkou kartu má podle společnosti Up zhruba pětina zaměstnanců, uvítalo by ji dalších 41 procent. Sněmovna v současnosti projednává vládní návrh na zavedení stravenkového paušálu jakožto alternativy ke stravenkám.

Data společnosti Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy a zpracovává deset procent obratu v české gastronomii, ukazují, že v lednu a únoru 27 procent lidí ve stravovacích provozech platilo kartou, 70 procent v hotovosti. Zbytek využíval stravenky nebo jiné metody, uvedl za Storyous Rudolf Kotas.

Tržby restaurací se ani po uvolnění opatření nevrátily na předkrizovou úroveň. Ještě na konci června měli restauratéři podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka návštěvnost na úrovni 30 až 50 procent.

Veřejnost měla kvůli zamezení šíření koronaviru zakázán vstup do stravovacích zařízení od 14. března. Restaurace, kavárny a hospody mohly občerstvení vydávat jen přes okénko nebo rozvozovou službu. Zahrádky s obsluhou se mohly otevřít 11. května, vnitřní prostory od 25. května. Zákaz mít otevřené vnitřní prostory mezi 23:00 a 06:00 hodinou skončil 1. července.