reklama

ILO navrhuje mezi jiným rozšíření sociální ochrany, opatření, která by pracovníkům umožnila udržet si stávající práci - kurzarbeit, tedy zkrácenou pracovní dobu, nebo placenou dovolenou - ale i finanční a daňové úlevy pro všechny typy firem.

Organizace odhaduje, že dopad nákazy na ekonomický růst by mohl v nejpříznivějším případě svět připravit o 5,3 milionu pracovních míst a při nejhorším scénáři až o 24,7 milionu míst. Pro srovnání - globální finanční krize z let 2008/9 zvýšila počet nezaměstnaných o 22 milionů.

Ztráty příjmů v souvislosti s pandemií ILO odhaduje do konce letošního roku mezi 860 miliardami a 3,4 bilionu amerických dolarů (téměř 22 bilionů až téměř 87 bilionů Kč). Takový výpadek by vyvolal i pokles poptávky a následně znovu dopadl na podniky.

"Toto není jen celosvětová zdravotní krize, ale také velká krize pracovního trhu a krize hospodářská, která má na lidi obrovský dopad,“ uvedl generální ředitel ILO Guy Ryder.

Připomněl, že podle jeho názoru byl svět v roce 2008 jednotný, a díky tomu se podařilo to nejhorší odvrátit. "Takový druh vedení a řešení budeme potřebovat i teď," dodal.

V amerických médiích se objevila zpráva, že americký ministr financí Steven Mnuchin varoval před možným nárůstem nezaměstnanosti ve Spojených státech až na 20 procent ze stávajících 3,5 procenta. Mnuchin ale vzápětí uvedl, že se to nestane, pokud se uvede v život plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na potlačení dopadů nového koronaviru.