Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řada Čechů ušetří. Firmy ČEZ a E.ON oznámily snížení ceny elektřiny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o devět procent. Za každou megawatthodinu (MWh) zákazníci podle firmy uspoří zhruba 230 korun, což při průměrné roční spotřebě domácností ve výši 3,5 MWh znamená, že lidé ročně ušetří několik stovek korun. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

"Ceny elektřiny i plynu na burzách během epidemie covidu klesly a nám se je pro naše zákazníky podařilo nakoupit výhodněji. Plníme tak svůj slib, že pokud ceny na burzách vydrží níže delší dobu, budou z toho mít prospěch i naší zákazníci," uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani. Ve stejné výši jako domácnostem klesnou podle ČEZ od října také ceny pro živnostníky a malé firmy.

Od listopadu sníží cenu v obdobném rozsahu společnost ČEZ ESCO, která dodává elektřinu a plyn středním a větším firmám nebo veřejné správě. Zákazníci podle ČEZ nemusí pro získání slevy nic dělat. V případě takzvaných nefixovaných produktů na dobu neurčitou se jim cena elektřiny i plynu sníží od 1. října automaticky. U fixních produktů na dobu určitou se cena aktualizuje k datu prodloužení smlouvy.

Ceny sníží také konkurenční E.ON. "Sledujeme vývoj na trhu i ceny elektřiny na burzách a zvýhodněné ceny za elektřinu nabídneme klientům i my. Soustředit se budeme zejména na produkty se zelenou elektřinou. Při přechodu na tyto produkty ušetří naši klienti od 1. října proti standardním ceníkům deset procent a noví zákazníci dokonce až 3500 korun. Chceme tak motivovat lidi k odběru zelené energie, která je více šetrná k přírodě a kterou vykupujeme primárně od lokálních výrobců po celé ČR," řekla dnes ČTK Slavíková.

Úspory lidem slibují i další firmy. Společnost innogy tvrdí, že její cenová nabídka elektřiny pro domácnosti je výhodnější než oznámené snížení ČEZ. "Drtivá většina našich zákazníků s odběrem elektřiny u nás má fixní produkty s garancí snížení ceny. Díky tomu jim promítáme pozitivní vývoj v každoročním poklesu cen," řekl ČTK mluvčí innogy Pavel Grochál. "Zaměříme-li se na dnes inzerovanou cenu největšího dodavatele, náš zákazník by v rámci dvouletého kontraktu proti tomuto ceníku ušetřil na elektřině za rok 750 korun," uvedl mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná sdělila, že u všech produktů, které jsou navázány na cenu dominantních dodavatelů (typu ČEZ a E.ON), firma garantuje vždy nižší cenu než právě dominantní dodavatel. "Cenu upravujeme a úsporu zachováme. U ostatních produktů v současnosti ceny analyzujeme," uvedla. "Doby, kdy jsme k nějakému datu uváděli plošně úpravy ceny, jsou minulostí. Stalo se tak naposledy v loňském létě a to znamená, že od té doby profitují naši zákazníci z cen léta 2019. Mezi tím ostatní dodavatelé ceny elektřiny zvýšili. Nyní se tedy vrací tam, kde my jsme vlastně celou dobu," řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec. "PRE je ve srovnání s aktuálně oznámeným zlevněním u standardního ceníku na dobu neurčitou na nižší úrovni," dodal.

Analytici, které před prázdninami oslovila ČTK, podzimní pokles cen elektřiny a plynu pro domácnosti před topnou sezonou očekávali. Důvodem je pokles cen na velkoobchodních burzách. Kolik přesně peněz lidé ušetří, záleží podle nich na tom, na co všechno danou komoditu používají.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2021, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně asi 44 eur (zhruba 1180 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziročně o 16,3 procenta méně. Cena plynu tamtéž pak meziročně klesla ještě výrazněji, a to o 28 procent na 14 eur (zhruba 380 Kč) za MWh. Také snížení ceny plynu už někteří dodavatelé avizovali.

Témata:  ČEZ elektřina energetika

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy