reklama

"Soud vyzývá věřitele dlužníka, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u zdejšího soudu přihlášku své pohledávky ve lhůtě do rozhodnutí soudu o úpadku," uvedl soud v rozhodnutí.

Peníze měly u Sberbank uložené i některé samosprávy. Město Jihlava tento měsíc uvedlo, že má u banky od konce února zablokovaných 154 milionů korun včetně úroků a že chystá přihlášku pohledávky.

Server Lidovky.cz tento měsíc napsal, že o úvěrové portfolio Sberbank CZ nakonec nikdo neprojevil zájem. Podle serveru se o odkup aktiv ucházely investiční skupina PPF se svou Air Bank, Česká spořitelna a ČSOB. Závaznou cenovou nabídku ale nakonec žádný ze zájemců nepodal. Banka tedy sama na sebe podala insolvenční návrh.

V návrhu se uvádí, že závazky dlužníka převýšily ke konci června hodnotu jeho majetku asi o 151 milionů korun, ke konci července by měly závazky převyšovat jeho majetek zhruba o 605 milionů korun. Banka měla ke konci června desítky tisíc věřitelů, vůči kterým eviduje závazky 61,762 miliardy korun. Banka je v platební neschopnosti, ke konci června měla závazky, které byly více než 30 dnů po lhůtě splatnosti, za 42,3 miliardy korun.

Nejhodnotnějším aktivem banky je její úvěrové portfolio. Kvůli protiruským sankcím ale hrozí, že banka nebude mít po 12. prosinci letošního roku přístup do svého hlavního bankovního systému. "Úvěrové portfolio dlužníka proto musí být zpeněženo co nejdříve, nejpozději 12. 12. 2022, přičemž do tohoto data musí zároveň dojít k přenosu dat z IT systémů dlužníka do IT systémů kupujícího," uvádí se ve zveřejněném dokumentu.

Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala Sberbank CZ bankovní licenci. Městský soud v Praze poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence banky, která je navázána na Rusko, zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.