reklama

Posudek agentury, jak uvádí Lukáš Kovanda, zveřejněný včera pozdě večer středoevropského času, bedlivě sledují finanční trhy po celém světě. Pro Česko je aktuální hodnocení v této zjitřené době příznivou zprávou. Pokud by došlo ke zhoršení ratingu, ba dokonce jenom výhledu, Česko by si na mezinárodních trzích muselo za jinak stejných podmínek půjčovat za vyšší úrok, než tomu bude takto.

Ratingová agentura své hodnocení potvrzuje dokonce i v době války na Ukrajině. Její nepříznivý dopad podle ní Česko a jeho veřejné finance obstojně ustojí. A to zejména z toho důvodu, že Česko má podle agentury nízký vládní i zahraniční dluh a zároveň disponuje objemově významnými devizovými rezervami.

Agentura Standard & Poor’s stávající hodnocení Česka udržuje od konce srpna 2011, kdy jej naposledy měnila, a to pozitivním směrem. Cizoměnový dluh Česka agentura hodnotí stejnou známkou jako týž dluh Estonska, Irska, Izraele, Kataru, Kuvajtu nebo Slovinska. Česko společně právě s Estonskem a Slovinskem představuje jediné tři ekonomiky bývalého východního bloku, které mají takto vysoké hodnocení. V rámci hodnotících stupňů agentury se jedná o čtvrtý nejvyšší stupeň.

Potvrzení ratingu představuje příznivou zprávu pro Fialovu vládu, která se ocitá pod rostoucím tlakem, aby v době rapidní inflace a ukrajinské války různé části ekonomiky fiskálně podpořila. Agentura Standard & Poor’s vlastně říká, že k tomu stále má „munici“. Zároveň hodnocení agentury znamená, že tuzemské veřejné finance nejsou v rozvratu, jak právě i mnozí současní vládní politici argumentovali – coby politici opoziční – hlavně na sklonku éry předchozí Babišovy vlády.