reklama

"Akciové trhy jsou také barometrem ekonomické nálady a již nyní odrážejí nejistotu, do které se řítíme," řekl dnes ČTK analytik XTB Štěpán Hájek. Akcie podle něho zpravidla klesají o několik měsíců dříve, než začnou klesat makroekonomická data. Největší americký index S&P 500 tak má za sebou nejhorší týden od března 2020 a poprvé od dubna 2021 se dostal zpět pod 4000 bodů. Technologický index Nasdaq je ze svého maxima o více než 25 procent níže, zatímco pražský index PX díky svým defenzivním titulům odepsal podle Hájka "jen" přes 11 procent. Klesají však i ta nejbezpečnější aktiva vůbec, tedy státní dluhopisy, doplnil.

Dopady ruské agrese na světovou ekonomiku podle něj přišly v nejméně vhodnou chvíli, kdy celý svět teprve začal boj s rostoucí inflací. Tu primárně způsobila umělá stimulace poptávky prostřednictvím navýšení objemu peněz v ekonomice. Rusko je však vývozce nejen několika zásadních komodit, jako jsou nikl, zinek nebo pšenice, ale především energetických komodit, jako jsou ropa a plyn, dodal Hájek.

Stěžejním článkem pro světovou ekonomiku jsou podle něj nyní ty stejné instituce, které ji pomohly dostat během pandemie zpět na nohy, tedy centrální banky. Ty nyní začaly rychle utahovat šrouby měnové politiky a uzavírají kruh tím, že se vyššími sazbami snaží domácí poptávku zchladit a zamezit dalším interním inflačním tlakům. Ty externí, jako jsou ceny ropy a plynu, ale ovlivnit nedokážou, dodal.

Výsledky největších amerických společností přitom podle Hájka nebyly žádným zklamáním. Naopak řada z nich reportovala pozitivní čísla, ale sentiment má poslední týdny hlavní slovo. "Dochází dokonce k výprodejům na všech třídách aktiv od růstových a hodnotových akcií, dluhopisů, kryptoměn až po drahé kovy. To bylo v minulosti typické chování na konci krátkodobých výprodejů, po kterém následovalo oživení. Něco podobného může nastat i nyní, jelikož výsledková sezona končí, květnové zasedání Fedu již proběhlo a poslední důležitý údaj americké inflace je naplánovaný na tuto středu," podotkl Hájek.