reklama

Maloobchodní tržby v červenci meziročně vzrostly po očištění o kalendářní vlivy o 5,5 procenta, v červnu podle revidovaných údajů stouply o 6,7 procenta. Zvýšily se tak pátý měsíc v řadě, přičemž o prvním prázdninovém měsíci se na tom nejvíce podílely vyšší prodeje zboží přes internet nebo zásilkové služby. V meziměsíčním srovnání byly tržby obchodníků po očištění o sezonní vlivy vyšší o půl procenta, meziročně bez očištění jim stouply o 3,1 procenta.

"Celkově se ukazuje, že reálná spotřeba v ekonomice narůstá tempem přiměřeným vývoji kupní síly. Samozřejmě spotřebitelé realizují i některé dříve odložené nákupy, nicméně o žádné přehnané nákupní horečce se mluvit nedá," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Nepříjemností, se kterou se spotřebitelé musí v posledních měsících potýkat, je podle něj omezená nabídka některého dováženého zboží. "Globální logistika drhne, navíc i zdražuje, a naděje na rychlé zlepšení tak zatím vidět není," dodal.

"Červencové tržby z maloobchodu sice mírně zklamaly, nadále však vykazují solidní dynamiku. Slabší hodnoty mohou souviset i s tím, že během loňského léta domácnosti výrazně preferovaly tuzemské dovolené, zatímco letos řada z nich vyjela do zahraničí, přičemž zahraniční návštěvníci se stále ve větším počtu do tuzemska nevrátili," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Silná spotřebitelská důvěra, velmi solidní situace na pracovním trhu a postupné rozvolňování úspor domácností do spotřeby budou podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka hrát roli pro pokračující oživení maloobchodu ve druhé polovině letošního roku. "A situace by se měla začít postupně zlepšovat i v segmentu ubytování a stravování, kde bylo zatím oživení výrazně pozvolnější. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodu kolem čtyř procent," uvedl.

"Slušný růst tržeb by měl pokračovat i nadále, když trh práce se dále zlepšuje a riziko dalšího možného lockdownu ekonomiky je relativně nízké," uvedl i analytik České spořitelny Jiří Polanský.