Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tržby ve službách stouply ve 3. čtvrtletí o 8,9 procent, rostly podruhé v řadě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Poskytovatelům služeb stouply ve třetím čtvrtletí tržby bez očištění meziročně o 8,9 procent. Vyšší byly podruhé v řadě. Růst ale zpomalil, ve druhém čtvrtletí činil 15,1 procenta. Vyplývá to z revidovaných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvíce se opět dařilo odvětvím spojeným s cestovním ruchem.

Loňské výsledky výrazně ovlivnila epidemie koronaviru. Přestože růstová dynamika tržeb za prodej služeb se podle analytiků obnovila, jejich celkový objem zaostává za obdobím před krizí. Důsledky pandemie si minimálně cestovní ruch ponese ještě několik let, uvedli dnes ekonomové.

"Letecká doprava vzrostla o 97 procent a cestovní agentury a kanceláře dokonce o více jak 175 procent. Tato meziroční navýšení souvisí zejména s loňskou velmi nízkou srovnávací základnou," uvedl Tomáš Harák z odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ. Výrazný růst zaznamenal i filmový a hudební průmysl, jehož tržby se oproti loňsku zvýšily o více než tři čtvrtiny.

Dopravci a poskytovatelé skladovacích služeb meziročně utržili o 13,1 procenta více. Vedle leteckých společností si polepšila také například lodní doprava, a to o 23,8 procenta. Skladování a vedlejší činnosti v dopravě evidují tržby vyšší o 21,2 procenta. Rostly rovněž poštovní a kurýrní činnosti i pozemní a potrubní doprava.

Tržby pohostinských a stravovacích zařízení stouply o 8,4 procenta. Konkrétně ve stravování a pohostinství byly vyšší proti loňskému třetímu čtvrtletí o 6,4 procenta a v ubytování o 15,2 procenta.

V administrativních a podpůrných činnostech tržby meziročně vzrostly 18,3 procenta. Nejvíce se na tom podílely právě cestovní agentury a kanceláře. Administrativní, kancelářské a jiné podpůrné činnosti pro podnikání zaznamenaly růst o 11,8 procenta, činnosti v oblasti pronájmu a operativního leasingu pak o více než pět procent.

V profesních, vědeckých a technických činnostech vzrostly tržby o 6,4 procenta, v informačních a komunikačních činnostech o 5,7 procenta. Tržby se naopak snížily poskytovatelům služeb v oblasti nemovitostí, a to o 0,2 procenta. Mohl za to pokles pronájmu nemovitostí o 1,1 procenta. Realitní kanceláře utržily o 3,9 procenta více.

Po očištění o kalendářní vlivy byly tržby ve službách meziročně vyšší o 9,5 procenta, mezičtvrtletně reálně vzrostly o 2,6 procenta.

Vývoj ve službách podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera ukazuje, že růst ve třetím kvartálu byl tažen zřejmě jen domácí poptávkou, když průmysl zůstal ve stejném období vlivem chybějících vstupů výrazně utlumený.

"Celkově mají služby stále potenciál kompenzovat výpadky průmyslu, avšak vzhledem k aktuálnímu pandemickému vývoji bude jejich příspěvek k růstu ekonomiky přece jen menší. Šance, že se česká ekonomika v závěru roku nakonec vyhne poklesu, tu přece jen stále ještě je," dodal ekonom ČSOB Petr Dufek.

Témata:  tržby ekonomika

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:23

Rakušan si prosadil změny v zákoně o zbraních, vláda novelu schválila

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy