Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Unikátní české mince a bankovky: Možná máte v peněžence poklad a ani o tom nevíte

Jak poznáte, že máte v peněžence ukrytý poklad? Fotogalerie +2
Jak poznáte, že máte v peněžence ukrytý poklad?
Foto: Hello bank!

PR článek (Toto je reklamní sdělení. Globe24.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).

Možná jste někdy zaplatili desetikorunou, která má hodnotu čtvrt milionu. A možná ji v peněžence pořád ještě máte. Přečtěte si, podle čeho poznáte mince a bankovky, které jsou numismaticky cenné. Prozradíme vám, co na nich hledat i za kolik je můžete prodat.

Jak poznáte, že máte v peněžence ukrytý poklad?

Rozhodující bývá motiv, ročník a poptávka. Zpravidla jsou pro sběratele, tedy i potenciální kupce, atraktivnější mince a bankovky, které:

Mají výrobní vadu – Vzácné mince jsou často chyboražby, které mají například špatně vyražené číslice. Razily se v menším nákladu – Hodnotnější jsou také mince a bankovky v nákladech přibližně do 30 000 kusů. Vznikly pro sběratelské účely – Vytvořily se buď jako zkušební ražba, nebo vznikly vyloženě pro sběratelské sady, například v takzvané proof kvalitě (to znamená, že se při ražení používá speciální leštěné razidlo). Konkrétní cenu pak určuje nejen stáří a vzácnost, ale také opotřebení a stav platidla. Desetikoruny mohou mít cenu i čtvrt milionu korun

Asi nejznámější cennou mincí, kterou mnoho lidí hledalo ve své peněžence, je desetikoruna z roku 1993. Nápis „Kč“ je na ní opticky o něco menší a čárka prochází nad středem písmene K. Nejste si jistí, jak to vypadá v praxi? Porovnejte dvě desetikoruny, které máte v peněžence. Pokud vypadají stejně, pravděpodobně se o žádný poklad nejedná. V opačném případě zbystřete. Jedna z těchto mincí se loni vydražila za 176 000 Kč, druhá letos za 230 200 Kč.

Kromě toho je cenná také desetikoruna z roku 2000, která nemá na rubu vzor milénia (hodinový strojek), ale motiv brněnského Petrova. Vyrazilo se jich tehdy jen 25 000 kusů.

U dvacetikorun sledujte především rok ražby

V letech 2018 a 2019 vydala Česká národní banka dvě speciální sady dvacetikorun u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. První trio zdobili T. G. Masaryk, E. Beneš a R. Štefánik, druhé pak A. Rašín, V. Pospíšil a K. Engliš. Náklad byl ale více než 100 000 kusů, takže je z tohoto pohledu nemůžeme považovat za vzácné.

Dražší jsou dnes dvacetikoruny ražené v menším nákladu – například v roce 1994, 1995, 1996, 2001 a 2009. Lidé se také často ptají, jestli je cenná dvacetikoruna s orlojem z roku 2000. Náklad byl ale tehdy velmi vysoký. Cenná je tak pouze v dobré zachovalosti, v mincovní sadě, případně v proof ražbě.

Padesátikoruny nadchly i zahraniční kupce

Pokud najdete v peněžence padesátikorunu, která na sobě nese rok 1997 až 2000, může mít klidně dvacetinásobnou hodnotu. Tyto mince byly vyraženy v menším nákladu, a tak je jejich cena vyšší. Vydělat vám mohou i pozdější ročníky. V katalogu Mince Československa 1918–1992, ČR a SR 1993–2020 je tržní cena pro 50korunové mince z roku 2002 pěkných 1400 Kč a pro padesátikoruny z roku 2005 je tu uvedeno 1500 Kč.

O českou padesátikorunu, kterou navrhl akademický sochař Ladislav Kozák, mají navíc zájem i zahraniční sběratelé. V roce 1995 totiž vyhrála cenu The Best trade coin magazínu World Coin News.

A kdy jsou cenné koruny, dvoukoruny a pětikoruny?

I mezi mincemi s nejnižší hodnotou se mohou ukrývat cenné kousky. V menším nákladu se razily koruny, dvoukoruny a pětikoruny třeba v následujících letech:

1 Kč: 1998, 1999, 2004 2 Kč: 1999, 2000 5 Kč: 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2003, 2004 Vzácnou bankovku můžete dostat i od pokladní v supermarketu

V peněžence je patrně neobjevíte, ale pokud máte v prasátku ukryté dvoustovky nebo pětistovky z roku 1993, pro jistotu je prozkoumejte. Mohou mezi nimi být tzv. „zairovky“. Ty mají na metalickém proužku namísto částky nápis „Republique du Zaire“. Může za to omylem použitý kotouč určený pro středoafrický Zair (dnes Demokratická republika Kongo). Cena takových bankovek v současnosti šplhá ke statisícům.

Co ale v peněžence nalézt můžete, je vzácná dvoutisícovka ze série E 01 až E 23. Poslední trojčíslí zároveň nesmí být vyšší než 500. Její cena je dnes zhruba desetinásobná. Záleží samozřejmě na poptávce, ale minimálně 20 000 Kč byste za ni nejspíš utržili. Po každé návštěvě obchodu tak raději zkontrolujte bankovky, které dostanete.

Objevili jste raritní platidlo anebo se naopak chcete sami stát sběratelem?

Pokud se vám zdá, že se ve vaší peněžence nebo prasátku s úsporami (pokud si zrovna peníze neukládáte na spořicí účet) ukrývá raritní mince nebo bankovka, můžete nejprve zapátrat v některém ze speciálních katalogů, které vám poskytnou detailní informace o jednotlivých emisích. Zjistíte z nich například, jaký byl náklad mincí v daném roce. Existuje ale mnoho dalších faktorů, které mají na hodnotu oběžných mincí a bankovek vliv. Úplně nejjistější tak je, když odnesete svůj exemplář odborníkovi. Numismatik ho profesionálně ocení a poradí vám, jak postupovat dál.

Možná vás ale naopak láká myšlenka stát se sběratelem podobných „klenotů“. Záliba je to určitě krásná a do jisté míry dobrodružná, ale minimálně v počátcích také hodně finančně nákladná. Pokud nemáte dostatek vlastních zdrojů, může vám v rozjezdu pomoci některý ze spotřebitelských úvěrů. Zajímavou alternativou je také třeba revolvingový úvěr (více o něm například na https://www.hellobank.cz/kredit/), kde máte předem schválený finanční rámec, který se vám automaticky obnovuje.

Když peníze potřebujete, máte je jednoduše k dispozici. A pokud zrovna účet (nebo k němu vydanou kreditní kartu) nevyužíváte, nic neplatíte. Je to zkrátka vaše rezerva pro nenadálé výdaje. A i když to je trochu netypický příklad, i nákup zajímavých bankovek či mincí do vaší sbírky se předem příliš plánovat nedá. Ty nejlepší kousky se ke koupi objeví leckdy nečekaně. Přitom se rozhodně v takovém případě nejedná o neuváženou investici, protože cenné platidlo si svou hodnotu bezesporu uchová i do budoucna.

Témata:  pr článek Hello bank!

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy