Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Virus ruinuje ekonomiku ČR. Schodek může být přes půl bilionu, firmy přišly o stovky miliard

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Naplánovaný schodek státního rozpočtu 300 miliard korun je vládou stále podhodnocený a může se vyšplhat i přes 500 miliard korun. V dnešním online přenosu to uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. I podle dřívějšího vyjádření dalších ekonomů není vyloučeno to, že schodek může být letos ještě vyšší.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, přes 192 miliard korun.

"Stále podle nás je to příliš optimistické. Co se týká pouze výpadků daňových příjmů, tak je odhadujeme v nižších stovkách miliard korun. Pokud tam budou dodatečná opatření, tak se lehce můžeme přehoupnout přes půl bilionu korun," uvedl k schodku rozpočtu Bureš.

Schválený návrh rozpočtu na letošek počítá s celkovými příjmy 1,428 bilionu korun a výdaji 1,728 bilionu korun. Novela proti předchozí novele počítá s dalším poklesem příjmů o 60,1 miliardy korun. Zároveň MF navýšilo výdaje o 39,9 miliardy korun kvůli zvýšení plateb za státní pojištěnce, které dnes kabinet také schválil, a posílení vládní rozpočtové rezervy i výdajů na obsluhu státního dluhu.

Omezení ekonomiky související s mimořádnými opatřeními proti šíření koronaviru způsobila českým firmám a podnikatelům pokles tržeb o stovky miliard korun. Firmy a podnikatelé z přímo postižených oborů zaměstnávají přes milion lidí, opatření se však mohla dotknout dalších 600.000 zaměstnanců z oborů, u kterých není dopad opatření zřejmý na první pohled.

Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. "Přímo či nepřímo zasažené firmy a podnikatelé přišli v prvním měsíci omezení o tržby v rozmezí 165 až 283 miliard korun, což znamená až 9,5 miliardy Kč denně. Jde přitom pouze o okamžitý výpadek tržeb, ne o celkové ztráty v české ekonomice, které budou samozřejmě vyšší," uvedl vedoucí datového oddělení aplikace Cribis společnosti CRIF Jan Cikler.

Horší situace panuje obecně mezi podnikateli. "Pokud se pro zjednodušení podíváme na podnikatele jako na jednu homogenní skupinu, tak zde současná situace mohla vést k výpadku tržeb ve výši až 35 procent. Jinými slovy, podnikatelům chybělo v prvním měsíci současných opatření až 28 miliard korun. Naopak u firem se propad tržeb může pohybovat kolem 29 procent, což znamená zhruba čtvrt bilionu korun," upozornil Cikler.

Firmy, kterých se současná opatření dotkla okamžitě nebo téměř okamžitě, zaměstnávají až 1,3 milionu lidí. Přibližně dalších lidí 400.000 zaměstnávají podnikatelé. Celkem se tedy opatření mohla dotknout podnikatelů a firem s 1,7 milionu zaměstnanců. Více zasaženi jsou v tomto ohledu opět zaměstnanci podnikatelů.

Současná opatření se dotkla až 35 procent zaměstnanců podnikatelů, ale pouze 28 procent zaměstnanců firem. Důvodem je to, že řada firem s vysokým obratem a velkým počtem zaměstnanců nebyla těmito opatřeními dotčena. "Je třeba připomenout, že jde o maximální odhad, ve kterém nezohledňujeme fakt, že řada firem funguje v určitém omezeném režimu a část svých zaměstnanců nadále využívá. U oborů, které definujeme jako pravděpodobně nebo určitým způsobem dotčené, například u stavebnictví či u výroby strojů, není dopad opatření plošný. V odvětvích, kde byl dopad plošný a zřejmý, je zaměstnáno přibližně milion lidí," vysvětlil Cikler.

Současná situace se podle analýzy nejvíc dotýká zaměstnanců v Libereckém kraji, kde může být dotčeno až 38 procent zaměstnanců místních podniků a podnikatelů. Následuje Karlovarský kraj s 36 procenty a Středočeský a Plzeňský kraj s 31 procenty. Mezi nejméně zasažené kraje patří Olomoucký kraj s 24 procenty a Vysočina a Jihomoravský kraj s 27 procenty.

"V Libereckém kraji působí řada dodavatelů pro automobilový průmysl, kteří byli z nejrůznějších důvodů nucení přerušit svoji výrobu. Tyto firmy jsou přitom ve svém regionu často významnými zaměstnavateli. I když se zde tedy situace nedotýká tak velkého procenta firem a podnikatelů jako třeba v Karlovarském kraji, dopad na obyvatele je tam vyšší," uzavřel Cikler.

Témata:  státní rozpočet Ministerstvo financí České republiky Praha ekonomika firmy podnikatelé

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy