Články k tématu: Afghanistán

Co čeká nového amerického prezidenta? Situace je kritická

23.05. 17:55

Obecně řečeno, pokud vyjednáváte s nějakou skupinou a očekáváte, že dosáhnete dohody, nezabíjíte vůdce této skupiny, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen. Profesor z Arizonské státní univerzitě v komentáři pro server CNN rozebral nedávnou likvidaci vůdce Talibanu mully Muhammada Mansúra.

Uprchlická krize nahrává Afgháncům. Proč chtějí do Evropy?

18.05. 15:11

Teherán – V souvislosti se současnou evropskou migrační krizí se nejčastěji mluví o uprchlících ze Sýrie. Televizní stanice Al Džazíra ale na svém serveru varuje, že do Evropy prchá také velké množství Afghánců z Íránu.

Z domovů leos prchlo už 37.000 afghánských rodin

17.05. 08:13

Kábul – Organizace spojených národů dnes zveřejnila údaje, podle kterých muselo kvůli bojům jen tento rok odejít ze svých domovů více než 37 afghánských rodin. Mezinárodní společenství jim přitom podle zprávy poskytuje jen minimální humanitární pomoc.

reklama

Kábul ochromen protestní akcí, vzduchem létaly kameny

16.05. 12:23

Kábul - Do ulice afghánské metropole dnes vyšly tisíce členů etnické menšiny Hazárů, protest provoz města zcela ochromil. Demonstrantům se nelíbí plán trasy elektrického vedení.

V Afghánistánu zabil sebevražedný atentátník tři policisty

14.05. 16:46

Kábul - Tři policisté dnes zahynuli a dalších 12 lidí bylo zraněno při sebevražedném útoku v jihoafghánské provincii Hílmand.

USA jsou stejné zlo jako Asad, říká odbornice na Blízký východ

10.05. 12:50

Washington, Kábul, Damašek - Válka v Sýrii pokračuje i přes snahy o vyjednání příměří. Podle odbornice na Blízký východ se však smrt civilistů pod režimem Bašára Asada dá srovnat s ničivým vlivem USA v tomto regionu.

Afghánistán popravil šest teroristů, Taliban se rázně ohradil

09.05. 03:09

Kábul - Afghánistán přitvrdil v přístupu vůči islamistům. Dnes bylo popraveno oběšením šest mužů odsouzených za terorismus. Taliban vzápětí vydal ostré prohlášení.

Tragická nehoda autobusů a cisterny si v Afghánistánu vyžádala 50 mrtvých

08.05. 12:50

Kábul - Na hlavním tahu mezi Kábulem a Kandahárem se dnes srazily dva autobusy s cisternou, všechna tři vozidla začala ihned hořet. Zahynulo nejméně 50 lidí.

V noci bylo osvobozeno 60 rukojmích Talibanu, zasáhlo afghánské komando

06.05. 14:56

Kábul - Speciální komando v noci na dnešek osvobodilo 60 rukojmích, které držel Taliban v jednom domě v jihoafghánské provincii Hílmand.

Útok na Lékaře bez hranic: Pentagon chce svojí chybu zamést pod koberec?

30.04. 18:07

Souhra chyb, která loni v říjnu vedla americkou bojovou helikoptéru k útoku na nemocnici v afghánském Kunduzu, přičemž zahynulo 42 nevinných lidí a desítky dalších byly zraněny, pramenila z hrubé nedbalosti. Podle úvodníku serveru New York Times se to dá vyčíst ze závěrů zprávy, kterou v pátek…

Bagdád centrem bombového útoku, zemřelo nejméně 21 lidí

Aktualizovali jsme 30.4.2016, 11:01, 30.04. 10:41

Bagdád - Při bombovém útoku na jihovýchodě Bagdádu dnes zahynulo nejméně 17 lidí. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní představitele.

Pentagon o náletu na Afghánistán: bylo to neúmyslné selhání

29.04. 20:09

Washington - Loňský americký nálet na nemocnici v Afghánistánu, při kterém zahynulo 42 lidí, byl následek kombinace neúmyslných lidských selhání, technických chyb a špatného postupu.

V Afghánistánu pravděpodobně unesli občanku Austrálie, úřady pátrají po informacích

29.04. 08:46

Sydney - Ve východoafghánském městě Dželálábád byla údajně ve čtvrtek unesena Australanka Katherine Jane Wilsonová, úřady informaci prověřují.

Skupinka džihádistů plánovala sebevražedný útok, omylem se odpálili před městem

28.04. 10:24

Kábul - Jeden z Talibanců, který se spolu s dalšími sedmi parťáky chystal zaútočit na město Kundúz, omylem odpálil svou sebevražednou vestu dřív, než do města dorazil. Zabil tak nejen sebe, ale i všechny své komplice. Podobné chyby se už dříve dopustil i učitel Islámského státu, který nedopatřením…

Sobotka se v Afghánistánu setkal s českými vojáky

25.04. 17:21

Praha/Kábul - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštívil Afghánistán. Během neděle a dneška se setkal s českými vojáky na základnách v Bagrámu a Kábulu, afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním a vládními představiteli. Uvedl to dnes Úřad vlády v tiskové zprávě. Česko je podle Sobotky připraveno…

Kábulem otřásla velká exploze. Byla cílem útoku americká ambasáda?

19.04. 08:19

Kábul - Centrem afghánské metropole dnes ráno otřásla silná exploze. Podle svědků se v oblasti americké ambasády rozezněly poplašné sirény.

Afhgánská armáda vytlačila bojovníky Talibanu z města Kunduz

16.04. 15:43

Kábul - Mluvčí afghánského ministerstva obrany Daulat Wazírí dnes oznámil, že se bezpečnostním silám podařilo zatlačit bojovníky Talibanu od důležitého města Kunduz na severu země. Loni po zhroucení armádní obrany v panice z města uprchly tisíce lidí.

Taliban započal jarní ofenzivu, slibuje tažení do Afghánistánu a více sebevražedných útoků

12.04. 11:12

Kábul - Taliban dnes oznámil začátek jarní ofenzivy v Afghánistánu a slibuje, že bojovníci vystupňují tažení proti baštám vlády. Islamisté chtějí také více sebevražedných útoků, cílených vražd nepřátelských velitelů a "normální život" pro lidi.

Brutalita Islámského státu byla pro Talibance moc. Podívejte se na jejich vyjádření

12.04. 10:24

Washington - Islámský stát se snaží získat sílu v Afghanistánu. Připojila se k nim i řada stoupenců Talibanu. Pro některé však byla jejich brutalita příliš.

Taliban zkouší verbovat lidi už i přes aplikace v mobliu

04.04. 14:39

Kábul - Členové hnutí Taliban vytvořili novou aplikaci s názvem Alemarh pro systém Android, neboť chtějí získat nové stoupence nejen v Afghanistánu, ale po celém světě. Brzy však byla stažena.

Austrálie utratila 6 milionů dolarů za film, který má odradit uprchlíky k příjezdu do země

Aktualizovali jsme 30.3.2016, 12:18, 29.03. 23:48

Canberra - V Austrálii zkouší nový způsob, jak odradit uprchlíky před cestou do západních zemí. Vláda se rozhodla natočit odstrašující film.

Islámský stát je na útěku z Afghánistánu, tvrdí to samotný prezident

21.03. 18:24

Kábul - Afghánský prezident Ašraf Ghaní tvrdí, že ve východofranské pohraniční provincii Nangarhár, kde se v uplynulých měsících zmocnil Islámský stát některých odlehlých oblastí, jsou radikálové "na útěku".

USA potrestaly vojáky, kteří zničili nemocnici Lékařů bez hranic

17.03. 13:19

Washington – Spojené státy potrestaly více než 12 členů armády za pochybení, která vedla minulý rok v říjnu ke zničení nemocnice Lékařů bez hranic v Afghánistánu. Nebyla však zahájena žádná trestní stíhání. Informovala o tom agentura AP.

Taliban se nechce účastnit rozhovorů s Kábulem

06.03. 12:09

Kábul - Islamisté z hnutí Taliban dnes oznámili, že se nebudou účastnit mírových rozhovorů s afghánskou vládou.

reklama
Fotogalerie