Články k tématu: Akihito (japonský císař)

Japonský císař Akihito odstupuje. Zemi povede Naruhito

28.04. 10:51

Naruhito je nejstarším synem císaře Akihita a císařovny Mičiko, od 23. února 1991 je korunním princem. Japonského trůnu se Naruhito jako 126. císař ujme 1. května, den po abdikaci svého otce ze zdravotních důvodů. V Japonsku zároveň skončí období Heisei, tedy "všudypřítomný mír" a začne éra Reiwa,…

Japonský císař Akihito se naposledy omluvil za druhou světovou válku

15.08. 16:47

Tokio - 15. srpna 1945 vyhlásil tehdejší japonský císař Hirohito v rozhlasovém projevu bezpodmínečnou kapitulaci všech japonských ozbrojených sil. Současný císař Akihito se dnes znovu a naposledy omluvil za podíl své země na rozpoutání druhé světové války.

Svatba v císařské rodině? Snoubenec princezny Mako má předložit "životní plán"

10.08. 09:09

Tokio - Nejstarší vnučka japonského císaře Akihita si má v roce 2020 vzít svého spolužáka z univerzity Keie Komura. Ten musí před svatbou předložit "životní plán", včetně podrobných informací o svých kariérních ambicích.

reklama

Japonský císař Akihito zrušil kvůli zdravotním problémům veřejné povinnosti

02.07. 12:02

Tokio - Japonský císař Akihito (54) trpí mozkovou ischemií, oznámil dnes jeho lékaři. Panovník musel zrušit veřejné povinnosti, byl mu doporučen klid na lůžku.

Svatba japonské princezny Mako se odkládá, prý není dost času na přípravu

07.02. 10:05

Tokio - Princezna Mako, nejstarší vnučka japonského císaře Akihita, si svého bývalého spolužáka z univerzity Keie Komura vezme až v roce 2020. Důvodem je nedostatek času na přípravu svatby.

Japonský císař Akihito abdikuje 30. dubna, nahradí ho korunní princ Naruhito

01.12. 08:44

Tokio - Japonský císař Akihito by měl odstoupit 30. dubna 2019 a na trůn má 1. května usednout korunní princ Naruhito. Na tomto datu se podle japonské televize shodla zvláštní komise, které předsedá premiér Šinzó Abe. Očekává se, že termín bude oficiálně potvrzen 8. prosince.

Japonský císař Akihito zřejmě v březnu 2019 odstoupí

20.10. 10:12

Tokio - Japonský parlament v červnu schválil zákon umožňující odstoupení japonského císaře a je na vládě, aby vypracovala podrobnosti včetně harmonogramu. List Asahi uvedl, že císař Akihito (83) bude zřejmě abdikovat koncem března 2019, v dubnu by pak měl na trůn usednout korunní princ Naruhito.

Japonský parlament schválil zákon umožňující odstoupení japonského císaře Akihita

09.06. 09:57

Tokio - Legislativním procesem v Japonsku prošel zákon, který umožňuje abdikaci císaře Akihita (83). Ten loni v srpnu překvapil, když v televizním vystoupení vyjádřil obavy, že mu vysoký věk neumožní dostát povinnostem.

Japonská vláda schválila zákon, který umožní císaři abdikovat

19.05. 11:31

Tokio - Japonská vláda schválila speciální zákon, který má umožnit stárnoucímu císaři Akihitovi odstoupit. Zpráva, že by 83letý monarcha chtěl odejít do důchodu, v červenci loňského roku Japonsko zaskočila.

Japonská princezna si vezme neurozeného ženicha, přijde proto o svůj titul

17.05. 14:13

Tokio - Japonská císařská rodina chystá svatbu, po níž ovšem přijde o jednoho člena. Princezna Mako se totiž provdá za neurozeného bývalého spolužáka z univerzity, který pracuje jako právní asistent. Mako je nejstarší vnučkou císaře Akihita (83).

Japonský císař přiznal obavy z přibývajících zdravotních potíží

08.08. 09:25

Tokio - Japonský císař Akihito přiznal přibývající zdravotní potíže. V předtočeném projevu k národu sdělil, že má obavy, zda bude vzhledem ke svému věku schopen dostát plně svým povinnostem.

Císař Akihito nebude odstupovat, oznámil palác

14.07. 08:38

Tokio - Japonská státní televize NHK ve středu oznámila, že má japonský císař Akihito (82) v úmyslu rezignovat. Dnes agentura AFP s odvoláním na agenturu, která má na starosti císařské záležitosti, uvedla, že odstoupení monarchy v plánu není.

Historický zlom: Japonský císař Akihito chce abdikovat

13.07. 13:58

Tokio - Japonský císař Akihito oznámil, že je připraven v příštích letech abdikovat. Rozhodnutí dvaaosmdesátiletého monarchy je v moderních dějinách bezprecedentní. Informovala o tom státní televize NHK.

reklama
Fotogalerie