Články k tématu: Archeologie

Další tajemství Galů odhaleno. Co dělali s hlavami nepřátel? Tohle archeologové nečekali

Aktualizovali jsme 17.11.2018, 20:15, 17.11. 09:08

Galové byli obávanými bojovníky, kteří sekali hlavy svých nepřátel a věšeli je kolem krků svých koní, aby je všichni viděli, když se vraceli z bitvy. Nový výzkum potvrdil, že Galové svým nepřátelům hlavy nejen oddělovali, ale že je zřejmě také balzamovali, napsal zpravodajský server The Guardian.

Archeologové našli v Egyptě hrobky plné mumifikovaných zvířat

10.11. 21:51

Archeologové v Egyptě objevili sedm hrobek, které obsahovaly desítky mumií koček spolu s dřevěnými sochami zobrazujícími další zvířata a ptáky. O objevu dnes novináře informoval generální tajemník egyptské nejvyšší rady pro památky Mustafá Vazírí. V hrobkách nacházejících se v oblasti Sakkára…

Překvapení archeologů: U budoucí dálnice D11 se našly tisíce artefaktů

21.10. 18:34

Archeologické nálezy z výzkumu na trase budoucí dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří jsou zpracované asi z jedné čtvrtiny. Zpracování a vyhodnocení tisíce artefaktů od pravěku po novověk potrvá vědcům zhruba dva roky. ČTK to dnes v Archeoparku ve Všestarech na Královéhradecku řekl Radomír…

reklama

Legendární král Artuš skutečně žil? Záhadné ostatky zamotaly odborníkům hlavu

10.10. 14:19

Legenda o králi Artušovi je jedna z nejpopulárnějších pověstí Britských ostrovů. Co víc, už dlouhou dobu je doprovázená spekulacemi, že nejde o pouhou legendu. Historici se proto už léta snaží najít důkazy či vyvrátit jeho existenci.

Předci člověka se pářili s tajemným a neznámým druhem. Jejich potomci žijí dodnes

Aktualizovali jsme 7.10.2018, 21:28, 07.10. 07:00

Homo sapiens jsou jen jedním z mnoha druhů hominidů. Mezi další patří třeba neandrtálci nebo denisované. A i když řada těchto druhů fakticky zanikla, nová studie naznačuje, že naši ranní předkové se rozmnožovali s celou řadou raných homininových druhů.

Objev v Pompejích: Archeologové objevili v neprobádané části města nový poklad

06.10. 09:15

Italští archeologové objevili v neprobádané části Pompejí nový poklad: v místnosti domácího oltáře, takzvaném laláriu, narazili na bohatě malovaný výjev ze zahrady. O nálezu informovala italská tisková agentura ANSA.

Kde se vzali Evropané? Nebýt migrace, nikdo z nás tu není

18.09. 12:00

Moderní evropská populace se vyvinula z pouhých tří pravěkých kmenů, které se začaly mísit zhruba před 7 tisíci lety. Zjistila do studie vědců z Harvardské univerzity otištěná v prestižním odborném časopise Nature. Informuje server BBC.

110 let od objevu Willendorfské venuše, možná pochází z Moravy

06.08. 11:59

Křemže (Rakousko) - Takzvaná Willendorfská venuše patří mezi nejstarší umělecká zobrazení lidské postavy. Nalezena byla před 110 lety (7. srpna 1908) při stavbě železnice nedaleko Křemže v Dolním Rakousku.

Archeologové v Egyptě objeili tisíce let stará keramická dílna

20.07. 08:02

Káhira - Archeologové v provincii Asuán na jihu Egypta objevili 4000 let starou keramickou dílnu. S odkazem na dnešní sdělení egyptského ministerstva pro památky o tom informovala agentura AP.

Komu patří obrovský černý sarkofág? Nález z Egypta zamotal expertům hlavu

18.07. 11:38

Alexandrie (Egypt) - Řada starobylých egyptských památek stále skrývá pradávná tajemství. Na jedno z nich teď narazili archeologové, kteří při výkopu ve městě Alexandrii na severním pobřeží Egypta objevili obrovský černý žulový sarkofág.

Objev, který mění chápání pravěku? Člověk přišel do Asie dříve, než se myslelo

12.07. 10:18

Peking - Dosud platil za nejstarší lidskou stopu mimo africký kontinent nález ostatků na gruzínské lokalitě Dmanisi, jejichž stáří se odhaduje na 1,8 milionu let. Vědci však nově objevili kamenné nástroje v Číně, které jsou staré 2,12 milionů let.

Unikátní nález v Římě: Archeologové objevili pozůstatky vily z doby císařství

06.06. 08:01

Řím - Italští archeologové objevili na severu Říma, u řeky Tibery blízko Milvijského mostu, pozůstatky vily z doby římského císařství.

Co se stalo s lidstvem před 7000 roky? Vědci odhalili jednu z nejstarších záhad světa

Aktualizovali jsme 3.6.2018, 22:22, 03.06. 11:21

Asi před 7 000 roky, tedy v neolitu, se stalo něco zvláštního s lidskou genetickou výbavou. Během následujících 2000 let se po celé Africe, Evropě a Asii zhroutila genetická rozmanitost chromozomu Y. Jako by na každých 17 žen byl pouze jeden muž, píše ScienceAlert.

Pompeje vydaly kostru muže. Jak zemřel?

29.05. 14:31

Řím - Kostru 35letého muže, který zemřel při erupci Vesuvu v roce 79 před naším letopočtem, nalezli archeologové při vykopávkách v antickém městě Pompeje. Informoval o tom dnes list La Repubblica. Muž zřejmě nestačil kvůli nemocné noze z města utéct. Spadl na něj kamenný kvádr o váze 300 kilogramů,…

Kdo složil nejstarší píseň na světě a o čem se v ní zpívá?

19.05. 07:45

Hudba patří neodmyslitelně k lidské kultuře. Jejím prostřednictvím lidé od nepaměti projevují širokou škálu emocí, názorů a pocitů. Kde se ale vzala, kdo byl tím prvním kdo ze zvuků poskládal tóny?

Čeští archeologové slaví úspěch, posunuli hranice starověké říše

15.05. 16:15

Praha - Českým archeologům se podařilo stanovit a posunout domnělou hranici starověké Baktrie. Jde o historické území na pomezí dnešního Afghánistánu a Uzbekistánu. Hranice neležela na řece Amudarji, jak se dosud mínilo, ale na horských hřebenech Bajsuntau a Kojtendag. O vědeckém úspěchu česko…

Archeologové našli u Otrokovic figurku, je stará více než 3000 let

03.05. 17:11

Otrokovice (Zlínsko) - Unikátní hliněnou figurku z pravěku objevili dnes archeologové při záchranném výzkumu u Otrokovic na Zlínsku. Drobná soška z mladší doby bronzové pravděpodobně přináleží k takzvané lužické kultuře, takže je zhruba 3200 let stará. Podobný nález archeologové na českém území…

Jak poznat, co jedli naši předkové? Ze stolice

26.04. 13:49

Kodaň - Nizozemci pili víno, Dánové a Litevci spíše pivo. Celkově se jedlo dříve více syrového, špatně uvařeného masa. Vyplývá to z vědecké studie zveřejněné v časopise Plos One, která shrnuje výzkum stovky let starých zbytků stolice vykopané na místech starých latrín. Tým kolem Martina Söa z…

V Makedonii byly objeveny ostatky tvora, který žil ještě před mamuty

25.04. 09:53

Skopje - Zkamenělé pozůstatky tvora podobného slonovi, který žil před osmi miliony let, odkryli paleontologové v Makedonii.

Archeologové otevřeli pohřební komory pyramidy nedaleko súdánské metropole Chartúm +VIDEO

25.04. 09:00

Chartúm - Archeologové otevřeli pohřební komory v pyramidě, která leží na sever od súdánské metropole Chartúm. Na místě, kde se dříve nacházela královská metropole Meroe, objevili spolu s artefakty lidské a zvířecí kosti. Informovala o tom súdánská státní tisková agentura SUNA.

Archeologové objevili v Brně stopy po Keltech i Germánech

22.04. 16:03

Brno - Hroby po Keltech a Germánech, ale i stopy římského tábora našli archeologové při vykopávkách ve Vojtově ulici v Brně. Řada z nálezů je překvapila, například germánský žárový hrob, vyplývá z informací na webu společnosti Archaia, která se archeologickými výzkumy zabývá.

Zásadní objev? Nález prstu zcela mění dosavadní teorii o lidské migraci

10.04. 13:41

Rijád - Vědci hlásí nález nejstaršího pozůstatku lidského druhu Homo sapiens, který byl objeven mimo africký kontinent. Zkamenělý prst přivedl odborníky k domněnce, že moderní člověk mohl opustit Afriku dříve, než se předpokládalo, napsala agentura Reuters.

Geologové z Masarykovy univerzity našli v Brně fragment pravěké venuše

10.04. 12:38

Brno - Geologové z Masarykovy univerzity narazili v Brně-Tuřanech na fragment sošky keramické venuše, je starý zhruba 6500 let. Výjimečný nález je spojen s takzvanou kulturou moravské malované keramiky.

"Brána smrti" vydala své tajemství: Proč zemřel každý, kdo se k ní přiblížil?

Aktualizovali jsme 9.3.2018, 23:14, 03.03. 17:28

Vědci konečně objevili důvod, proč starověké řecké místo zabilo všechny ty, kteří se k němu přiblížili příliš blízko. Nic nadpřirozeného ale znovuobjevili – na vině je totiž příroda.

Fotogalerie