Články k tématu: Bakterie

Lidstvo zůstane uvězněno na zemi? Astronauti objevili ve vesmíru nečekanou hrozbu

Aktualizovali jsme 28.11.2018, 22:06, 27.11. 18:13

Vědci zjistili, že na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přežívají kmeny bakterie odolné vůči antibiotikům. Přestože tyto konkrétní kmeny nejsou lidem nebezpečné, jejich přítomnost na stanici znamená potenciální riziko.

Nejen chřipka. Víte, kdy mají „sezónu“ další infekční choroby? Nový výzkum může zarazit epidemie

13.11. 17:33

Pravděpodobně víte, kdy nastane chřipková sezóna, ale jak je to například u planých neštovic nebo kapavky? Podle nové studie má celá řada infekčních onemocnění své "sezóny", během nichž se aktivita příslušného viru či bakterie zvyšuje.

Nejrizikovější přenos nemocí? Zapomeňte na kýchnutí, hrozba číhá jinde

25.10. 21:53

Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete, když na vás dotyčný zakašle nebo kýchne. Podle lékařů je ale mnohem větší riziko nákazy skryto za jinou činností. Za dotekem nosu.

reklama

Světu se podařilo vymýtit dvě nemoci. Kdy zmizí další?

27.09. 19:40

Ani nejmodernější medicína se mnohdy neobejde bez spolupráce úřadů a lidé z celého světa. Zářným příkladem jsou takzvané eradikace, tedy definitivní vymýcení nemocí po celém světě. To se v historii povedlo už dvakrát, a další čtyři procesy v tichosti probíhají. A v mnoha z nich hrají Češi…

Naše kapsy skrývají nepříjemné tajemství. Co vše v nich můžeme nosit?

26.09. 08:13

Když odcházíme z toalety, vždy si umyjeme ruce. Přesto denně saháme na věci, které jsou mnohem více špinavé než záchody – a často nás ani nenapadne, že když s nimi manipulujeme, hrozí nám nějaké nebezpečí.

Lidé je mají za vymýcené, vražedné nemoci ale stále střeží tajné laboratoře. Mohou uniknout?

16.09. 14:01

Pravé neštovice, nemoc, která zabíjela miliony lidí. Úmrtnost se u některých kmenů blížila 100%. Jinými slovy - pokud jste onemocněli, mohli jste se pomalu loučit s tímto světem. Ještě před 50 lety zemřely na pravé neštovice přes dva miliony lidí. V té době se však také našla protilátka, díky které…

Ženu zabilo štěně. Stačí malé kousnutí a může být po vás

Aktualizovali jsme 28.8.2018, 13:25, 28.08. 08:02

Média pravidelně informují o smrtelných útocích psů. Málokdy se ale dočteme, že člověka zabilo malé štěně. I to se ale nedávno stalo. jak je možné, že takto malý tvor dokáže způsobit smrt dospělé osoby?

Vědce trápí nový problém: Dezinfekce v nemocnicích ztrácejí účinnost

18.08. 06:30

Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte, že prostředky na bázi alkoholu, které používají nemocnice na prevenci infekcí, jsou stále méně účinné.

Počátek partnerského soužití? S vaším tělem se stane něco nechutného

Aktualizovali jsme 11.8.2018, 22:04, 11.08. 16:23

Páry, kteří žijí společně, se dohodli, že budou sdílet celou řadu věcí, jako jsou postel, koupelna a kuchyně. Samozřejmě, že když se nastěhujete ke svému partnerovi (nebo on k vám), vše se změní – a to včetně kožních bakterií. Vědci z University of Waterloo v Ontariu v Kanadě zjistili, že když…

Opravdu jsou toalety špinavé? Nový výzkum vědce překvapil

22.07. 07:30

Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje vlhké zatuchlé kabinky se špinavou podlahou a studeným záchodovým prkýnkem. Nabízí se otázka – nemůžeme při návštěvě toalety chytit nějakou nemoc? Lékařka vysvětluje, jak to vlastně je.

Lidi v Hradci zřejmě otrávil toxin, který produkuje zlatý stafylokok

07.06. 10:47

Hradec Králové - Jídlem z rychlého občerstvení v centru Hradce Králové se na počátku tohoto týdne přiotrávily desítky lidí. Krajská hygienická stanice (KHS) uklidňuje veřejnost, podle ní se jednalo o izolovanou událost.

Co se skrývá na sedadlech v metru nebo autobusu? Test odhalil alarmující detaily

30.05. 08:01

Hromadnou dopravou cestuje většina z nás – především pokud pracujeme či žijeme ve velkých městech. Denně se tímto způsobem po celém světě přepravují miliony lidí. Ačkoliv jde o ekologickou a často i velmi levnou cestu, jak se dostat z místa na místo, má taková doprava i svá úskalí.

Záhada, která lékařům nedá spát? Lidé, kteří se nemohou nakazit

Aktualizovali jsme 23.5.2018, 22:07, 23.05. 18:17

Mnohé tato zpráva vědců překvapila, ale je tomu tak. Měně než 1% populace může skutečně být odolné proti infekci HIV. Informuje o tom server hivplusmag.com.

Vzácný břišní tyfus se šíří. Lidé odmítají léčbu, lékaři jsou bezradní

13.05. 16:39

Pákistán - Horečky, bolesti hlavy, břicha, svalů, kožní vyrážky. Ačkoli se břišní tyfus dnes vyskytuje ojediněle, Pákistán se s bakterií zvanou Salmonella typhi potýká už nějakou dobu. Bakterie však zmutovala a stala se vysoce rezistentní vůči celé řadě antibiotik. Místní lidé léčbu odmítají z…

Používáte v hotelu erární fén? Rozhodně to není dobrý nápad, můžete si pěkně zavařit

08.05. 07:35

Dovolená, pracovní cesta, sraz s bývalými spolužáky či spolupracovníky. To jsou jen některé případy, kdy využíváme hotelového ubytování. Abychom s sebou netahali kufry plné věcí, snažíme se toho sbalit co nejméně. Ve většině ubytovacích zařízení vám například automaticky půjčí ručníky nebo fén na…

Vaše domácnost je plná mikrobů. Víte, která místa jsou nejnebezpečnější?

06.05. 08:55

Bakterie jsou všudypřítomné a výjimkou není ani naše domácnost. Která místa jsou z tohoto pohledu nejnebezpečnější? A jak zařídit, aby doma bylo všechno čisté? To se dozvíte ve velkém přehledu. Určitě není překvapením, že rájem bakterií je například kuchyňský dřez nebo toaleta. Už tak zjevné ale…

Stovky let přežívaly na Sibiři zamrzlé. Co se stane se smrtelnými nemocemi, až led roztaje?

05.05. 08:55

Tání věčně zamrzlé půdy na Sibiři přináší čím dál větší obavy vědců. Virologové varují, že by se ve zmrzlé půdě mohly nacházet bakterie, na které lidský imunitní systém ztratil veškeré protilátky, což by mohlo vyvolat smrtící epidemii

Počítačová klávesnice je špinavější než záchod. Víte, co vše se v ní může schovávat?

Aktualizovali jsme 28.4.2018, 15:02, 28.04. 09:58

Co je nejšpinavější věcí ve vašem okolí? Jako první většinu lidí napadne záchodové prkénko. Tak to ale rozhodně není. Australská studie ukázala, že typická klávesnice obsahuje 400krát větší množství bakterií než bychom našli na toaletě.

Chodíte doma v botách? Děláte zásadní chybu, tvrdí vědci

22.04. 15:07

Sundáváte si boty ihned, když přijdete domů? Češi jsou většinou naučení, že se mají ihned zout a nechodit po domě či bytě v botách – na rozdíl třeba od Američanů. Ale přiznejme si – když si ve dveřích při odchodu uvědomíme, že jsme zapomněli na nočním stolku telefon, botami se už nezdržujeme a…

Kožní buňky, fekálie, sekret. Jaké nechutné věci našli vědci na oblečení, která visí na ramínku v obchodech

Aktualizovali jsme 17.4.2018, 13:45, 17.04. 08:23

Perete oblečení, když si jej poprvé berete na sebe? Řada nakupujících spoléhá na to, že když si koupí noví kousek do šatníku, je opravdu nový. Jenže tak to často vůbec není.

Vysoušeče, nebo papírové ručníky? Po jednoduchém pokusu si dvakrát rozmyslíte, co použijete

16.04. 17:07

Papírové ubrousky, nebo vysoušeče rukou? debata o tom, co je hygieničtější, se vede poměrně dlouho. Malý experiment vás možná přesvědčí, že je lepší si ruce umýt a… otřít papírovým ručníkem.

Proč jsou na světě nemoci? Vědci na to odpověděli a pak se zděsili

Aktualizovali jsme 8.4.2018, 22:08, 08.04. 12:58

Způsob, jakým se lidé vyvinuli neodpovídá současnému modernímu světu, ve kterém žijeme. Důsledky toho jsou tragické a pociťujeme je na našem zdraví, varují vědci. Podle nich je totiž právě současný svět zodpovědný za nemoci, kterými trpíme.

Přínosné stránky kanibalismu? Vědci jsou zaskočeni tím, co zjistili. Dali se do dalšího pátrání

Aktualizovali jsme 2.4.2018, 12:17, 02.04. 08:36

Kanibalismus je jeden z nejtěžších zločinů moderní společnosti. Podle vědců ale má i své "pozitivní" stránky. Pokud totiž sní kanibal jiného, získá jeho vzpomínky. Tedy alespoň v případě jednoduchých organismů.

Superodolná nemoc? Pacientem nula je nakažený Evropan, nezabírají na něj žádné léky

01.04. 10:39

Na světě existuje na 30 tisíc nemocí, z nichž většina není léčitelná. Na ty nejběžnější z nich ale zná současná medicína aspoň nějakou léčbu, která dokáže minimálně prodloužit život nakaženého pacienta. Jiné nemoci možná znějí hrozivě, mnohdy na ně ale zabírají obyčejná antibiotika. V Británii se…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie