Články k tématu: československo

Československá StB za studené války působila i v Norsku

16.10. 22:09

Norsko bylo za studené války součástí NATO a s rozvědkami jeho členských států norská rozvědka spolupracovala. Za železnou oponou byli Američané nápadní a pod kontrolou kontrarozvědky. Jejich menší partneři, jako Norové nebo Nizozemci, mohli v tomto ohledu dobře fungovat místo nich. Stejně tak…

Před 50 lety byl v Československu zaveden pětidenní pracovní týden

28.09. 10:14

Velkou změnu do fungování podniků, ale ve svých důsledcích i celé československé společnosti, přinesl pětidenní pracovní týden, zavedený do praxe oficiálně 29. září 1968. Tento den, uvedený v příslušné vyhlášce ministerstva práce, ovšem připadal na neděli, takže z volných sobot se lidé mohli těšit…

Mnichovský diktát? Po nás přijde řada na jiné. Svobodný zednář pronesl prorocká slova

28.09. 07:30

Největší válku v dějinách lidské civilizace předznamenala konference v Mnichově, v jejímž průběhu se pokusili představitelé největších evropských mocností ukonejšit agresivního diktátora Adolfa Hitlera obětováním Československa. Přestože se aktéři jednání plácali po ramenou, že zachovali mír své…

reklama

Platy v Československu prošly překotným vývojem. Kolik se bralo za první republiky?

09.09. 14:53

Praha - Zhruba osmkrát víc než dělník, pětkrát víc než horník a čtyřikrát víc než úředník vydělával před sto lety po vzniku Československa univerzitní profesor. Měl tak v začátcích první republiky stejný plat jako tehdejší ministři. Vyplývá to z dokumentů na vládním webu. Za komunistického režimu…

Československo se nikdy úplně neodpoutalo od monarchie, alespoň ekonomicky

09.09. 13:17

Praha - Československu se nikdy úplně nepodařilo hospodářsky odpoutat od bývalé monarchie a vybudovat podle plánů při vzniku státu ekonomicky nejsilnější zemi v Evropě. V rozhovoru s ČTK to uvedla historička Antonie Doležalová působící na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK a…

Československo je na titulních stranách světových deníků. Přetřásají šokující invazi

21.08. 16:26

Bratislava - Za účasti předsedy slovenského parlamentu a dalších politiků si dnes Slováci na shromáždění v centru Bratislavy připomenuli oběti vojenské okupace Československa. Zmínky o konci pražského jara dnes našli na titulních stránkách čtenáři The New York Times (NYT), španělských deníků El…

Slovenský tisk hodnotí srpen 1968: Morální devastace, která vydržela

21.08. 11:11

Bratislava - Zničené rodiny, ztráty životů a ideálů. Ty, kteří byli odvážní a okupaci nenazvali bratrskou pomocí, komunistický režim degradoval na nepřítele. Tak dnes komentuje slovenský tisk invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa. Denník N zmínil i morální devastaci Čechů a Slováků,…

Sověti chránili pořádek, Československo chtěly zlikvidovat USA, tvrdí ruský tisk

20.08. 21:22

Moskva - Ruský internetový magazín Svobodnaja pressa dnes napsal, že sovětská vojska v Československu chránila ústavní pořádek. V podobném duchu popsal intervenci i prokremelský server Life, podle něhož Ludvík Svoboda, dosud vyzývající řešit problémy pokojně, do Moskvy vzkázal, že souhlasí s…

Češi si stěžují Británii: Rusové jsou u nás zase

20.08. 14:56

Londýn - V noci z 20. na 21. srpna 1968, tedy před 50 lety, vpadla na území Československa vojska států Varšavské smlouvy. Tématu se dnes ve svých komentářích věnují i západoevropská média.

"Hanba okupantům", "Svobodu Dubčekovi!" Okupace Československa vyvolala protesty v řadě zemí

12.08. 18:39

Praha - Vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 vyvolal demonstrace v mnoha západních velkoměstech a okupaci odmítla téměř jednotně i západoevropská politická reprezentace.

Oslavy 100 let vzniku Československa: Zeman a Kiska nasedli do parního vlaku, míří z Hodonína do Topoľčianek

29.07. 16:44

Hodonín - Z Hodonína do Topoľčianek dnes vyjel speciální parní vlak, mezi cestujícími jsou český prezident Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska. Před jízdou ještě položili květiny u Masarykova pomníku v Hodoníně.

Mohli Češi zastavit druhou světovou válku?

Aktualizovali jsme 14.7.2018, 22:29, 14.07. 16:50

I po více než sedmdesáti letech od konce druhé světové války jsou některé otázky ohledně jejího průběhu stále žhavé. Nejčastěji se odborníci i laická veřejnost ptají, jestli k ní muselo dojít. A mnozí se shodují na to, že možná nemuselo. Na druhou stranu ale mohl být její průběh mnohem horší.

Babiš se ve Francii sešel s Macronem, slaví 100. výročí ČSR

30.06. 11:29

Paříž - Premiér Andrej Babiš se dnes sešel v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, aby s ním hovořil o budoucnosti Evropské unie a o spolupráci v oblasti bezpečnosti.

Macron se na oslavách 100. výročí Československa setká s Babišem

16.06. 21:51

Darney (Francie) - Francouzský prezident Emmanuel Macron pojede koncem června na východ Francie na oslavy 100. výročí vzniku Československa. Setká se s premiérem Andrejem Babišem a předsedou slovenské vlády Peterem Pellegrinim.

Po Česku bude jezdit prezidentský vlak, poveze ho lokomotiva "Rosnička"

14.06. 11:03

Praha - 100. výročí vzniku Československa oslaví také Národní technické muzeum (NTM) a České dráhy ve spolupráci se Železnicemi Slovenské republiky. Koncem června vyjede na jízdu po ČR a SR speciální prezidentský vlak. Soupravu poveze parní lokomotiva, přezdívaná kvůli světle zelenému nátěru…

V Moskvě Čechoslováky popravené v SSSR

03.06. 19:13

Moskva - Umístěním tabulek s jejich jmény na adresách jejich posledního bydliště byla dnes v Moskvě uctěna památka pětice Čechoslováků popravených v letech 1937 a 1938 v Sovětském svazu.

Měna je pevná, lhali komunisté. Reforma z roku 1953 způsobila tragédii

30.05. 12:19

Praha - Československá měnová reforma z roku 1953 byla představiteli vládnoucího komunistického režimu prezentována jako opatření namířené proti zbohatlíkům. Ve skutečnosti na ni doplatili všichni, kdo měli alespoň nějaké úspory. Nebylo divu, že po přijetí zákona o měnové reformě, který vstoupil v…

Československo vzniklo díky Pittsburské dohodě, vyvolala ale i řadu politických šarvátek

28.05. 09:58

Pittsburgh/Praha - "Schvalujeme politický program usilující o spojení Čechů a Slováků v samostatném státě z českých zemí a Slovenska." Tak zněl první bod Pittsburské dohody, kterou před 100 lety, 30. května 1918, podepsali představitelé českých a slovenských organizací v USA spolu s T. G. Masarykem…

Festival Re:publika byl zahájen, přijel i Masaryk

26.05. 14:47

Brno - Otevřením bran brněnského výstaviště začal dnes krátce po poledni festival Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa a 90 let existence veletržního areálu. Kolona historických vozidel přivezla dvojníka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, před…

Slovensko zvažuje jednorázový svátek ke kulatému výročí ČSR, návrh vyvolal rozruch

22.05. 13:58

Bratislava - Slovensko jednorázově zvažuje zavedení mimořádného státního svátku ke 100. výročí vzniku Československa, které si ČR a SR připomenou letos v říjnu. Proti novému svátku, byť pouze pro tento rok, se ovšem postavila nacionalistická koaliční Slovenská národní strana, návrh nepodpořili ani…

Nejhorší krveprolití, jaké kdy Češi spáchali? Bezdůvodně zmasakrovali stovky lidí

Aktualizovali jsme 20.5.2018, 22:02, 20.05. 08:30

Masakr karpatských Němců ze Slovenska československými vojáky na návrší Švédské šance nedaleko Přerova byl jedním z nejhorších případů msty na německy mluvícím obyvatelstvu v poválečném Československu. Brutální vraždu 265 lidí, převážně žen, dětí a starců, nařídil důstojník čs. armády Karol Pazúr…

Jak se Češi postavili Sovětům? Za revoltu zaplatili krví

20.05. 17:09

Vznik disidentské iniciativy s názvem Charta 77 byl významným milníkem nejen v moderních dějinách Československa. Charta byla prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v sovětském bloku a inspirovala podobné aktivity v jiných zemích. Za její vznik se ale platilo i smrtí.

Českobudějovický soud rehabilitoval Němce, kterého v ČSSR zadrželi při emigraci

10.05. 16:52

České Budějovice - Českobudějovický okresní soud dnes rehabilitoval občana bývalé Německé demokratické republiky Dietera Kolbeho za to, že jej v tehdejším Československu zadrželi v roce 1976 při pokusu o emigraci na Západ. Kolbeho v ČSSR drželi 13 dní, než ho vyhostili zpět do vlasti. Podle soudu…

Slovák zaprodal a zradil Čechy? Husák byl symbolem normalizace, skončil jako oběť komunismu

16.04. 08:17

Poslední komunistický prezident Československa Gustáv Husák byl rozporuplnou osobností s osudem plným zvratů. Byl jednou z vůdčích osobností Slovenského národního povstání, prvním slovenským poválečným "premiérem" a obětí komunistických čistek, ale také hlavním představitelem tvrdé linie téhož…

Fotogalerie