Články k tématu: Donbass Doněck

Na Donbasu vypukly boje, ztráty údajně na obou stranách

21.05. 14:14

Praha - Východoukrajinští povstalci dnes ohlásili smrt pěti vojáků ukrajinské armády při bojích severně od města Horlivka. Na straně separatistů je údajně jeden mrtvý, tři ozbrojence ukrajinští vojáci zajali. Kyjev incident potvrdil, ztráty na straně armády ale popřel. Obvinil separatisty z…

Doněcký konzulát nemá v Česku co dělat, rozhodl soud

26.04. 14:48

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil zrušení samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě. Zamítl tak odvolání předsedkyně zapsaného spolku Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky a údajné honorární konzulky Nely Liskové. Činnost spolku, u kterého soud zároveň nařídil likvidaci, byla…

Sváteční klid zbraní v Donbasu skončil, první den příměří padl ukrajinský voják

30.03. 21:39

Kyjev - Ukrajinská armáda i proruští separatisté se ve čtvrtek závazali k příměří, které mělo začít platit v noci na dnešek. Ani tentokrát nevydrželo. V bojích na Donbasu padl jeden ukrajinský voják a další tři utrpěli zranění.

reklama

Na východě Ukrajině platí křehké příměří, porušeno ale bylo už hodinu po vyhlášení

05.03. 16:23

Kyjev - V Donbasu platí od půlnoci místního času klid zbraní mezi ukrajinskými vládními jednotkami a proruskými separatisty. Přiměří je ale velmi křehké a bylo porušeno už hodinu po vyhlášení.

Rusové se stali obětí vlastního minového pole. Jeden nepřežil

19.02. 09:56

Kyjev - Dva separatisté v Donbasu se stali oběťmi min, které dříve položili jejich spolubojovníci: Jeden byl zabit, druhý zraněn. Oba jsou ruští občané. K incidentu došlo v neděli u obce Svitlodarsk na východě Ukrajiny.

Zákon o reintegraci Donbasu byl přijat. Hlasování bylo na Ukrajině bouřlivé

18.01. 13:22

Kyjev - Ukrajinský parlament dnes schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro zajištění státní svrchovanosti nad územím ovládaným proruskými separatisty. Pro zákon zvedlo ruku 280 ze 351 přítomných poslanců, debata před hlasováním byla bouřlivá.

Válka na východě Ukrajiny urychlila v zemi šíření viru HIV

17.01. 09:37

Kyjev/Londýn - Ozbrojený konflikt v Donbasu, který vypukl na jaře 2014, vedl k intenzivnějšímu rozšíření viru HIV. Příčinou je podle vědců intenzivní migrace.

Na východě Ukrajiny začala výměna zajatců

27.12. 15:48

Kyjev - Na demarkační linii u města Horlivka začala dlouho chystaná výměna zajatců mezi Ukrajinou a proruskými separatisty, ovládajícími část Donbasu. Výměna se má týkat více než tří stovek zajatců.

Ukrajina a povstalci si vymění zajatce. Na dohodu dohlížel moskevský patriarcha

25.12. 13:04

Moskva/Kyjev - Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko a proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk se dohodli na výměně zajatců. Poslední detaily se dnes řešily v Moskvě pod dohledem moskevského pravoslavného patriarchy Kirilla. Kyjev by měl propustit 306 válečných zajatců a proruští…

Běloruský soud odsoudil žoldáka válčícího za proruské separatisty na východě Ukrajiny

15.12. 09:16

Minsk - Bělorus Vitalij Kotlobaj (25), který válčil na východě Ukrajiny v "kozáckém pluku" u proruských separatistů v Luhansku, dostal dva roky vězení. Jak připomná ruská redakce BBC, běloruské zákony zakazují bojovat v cizině bez souhlasu úřadů. Horní hranicí trestu je pět let za mřížemi.

Vůdce luhanských povstalců odstoupil, prý ze zdravotních důvodů

24.11. 21:49

Kyjev/Moskva - Igor Plotnickij, dosavadní vůdce samozvané Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny, dnes odstoupil. Údajně ze zdravotních důvodů. Oznámil to luhanský ministr státní bezpečnosti Leonid Pasečnik s tím, že Plotnického úřad až do zvolení nové hlavy přebírá, napsala agentura Reuters…

Jak se žije na ukrajinském Donbasu? Neteče voda, nefungují benzínky, lidé vaří na ohni

10.11. 11:59

Kyjev - Už čtvrtý rok je východoukrajinský Donbas okupovaný separatisty, kteří vyhlásili nezávislost na Ukrajině. Jak na situaci pohlížejí obyvatelé, kteří žijí v oblasti, kde se denně bojuje? Došlo ke zlepšení životní úrovně, jak slibovali představitelé dvou samozvaných států DNR a LNR?

OBSE je v šoku, boje v Donbasu opět sílí. Obě strany konfliktu mají stáhnout těžkou techniku

08.11. 16:56

Kyjev - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornila, že boje v Donbasu opět sílí. Znovu proto vyzvala obě strany ukrajinského konfliktu ke stažení tanků a dalších těžkých zbraní z demarkační linie na východě země.

Památník věnovaný Rusům bojujícím v Donbasu vyvolal rozporuplné reakce

16.10. 20:24

Moskva – Pomník „hrdinům Donbasu" věnovaný Rusům bojujícím proti ukrajinské armádě v řadách doněckých a luhanských povstalců byl dnes odkryt asi 100 kilometrů od ukrajinských v západoruském Rostově na Donu.

Ukrajinští poslanci schválili Porošenkovy zákony o Donbasu

06.10. 15:20

Kyjev - Ukrajinský parlament dnes schválil v prvním čtení klíčový zákon o budoucí reintegraci Donbasu, jehož značnou část ovládají proruští separatisté. Hlasování nebylo jednoduché, došlo i na rvačku.

Ukrajinský parlament konfliktně debatuje o Donbasu

05.10. 22:03

Kyjev - Prudkým konfliktem skončilo jednání ukrajinského parlamentu o zvláštním správním režimu pro Donbas, jehož značná část je pod kontrolou separatistů podporovaných Ruskem.

Putin se nevzdává, pro Donbas připravuje plán B, zní z Ukrajiny

29.09. 09:06

Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin již informoval vůdce samozvaného Doněcké lidové republiky (DPR) Alexandra Zacharčenka o jeho dalším postupu v případě, že do ruských okupovaných oblastí na východě Ukrajiny budou nasazeny modré přilby OSN. Tvrdí to ukrajinský poslanec, koordinátor analytické…

Rusko odmítá mírové síly OSN na své hranici s Ukrajinou

17.09. 18:57

Moskva - Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková dnes rázně odmítla nedávný návrh USA. Podle něj mají být mírové síly OSN, které případně budou vyslány na Donbas, rozmístěny i na hranicích s Ruskem.

Nové příměří na Donbase dlouho nevydrželo: Kyjev a povstalci se vzájemně obviňují ze střelby

25.08. 17:15

Kyjev - Ve středu bylo v souvislosti se zahájením nového školního roku vyhlášeno další příměří v Donbasu, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a proruští separatisté. Klid zbraní se ale nekoná, z čehož se navzájem obviňují obě strany.

Kyjev chce kvůli dětem vyhlásit na Donbase příměří

22.08. 22:30

Kyjev - Kyjev chce od 25. srpna nebo 1. září vyhlásit příměří na východoukrajinském Donbase. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Lidé v Donbasu trpí, čtvrtina jich nemá dostatek potravin

16.08. 16:44

Kyjev - Přibližně čtvrtina obyvatel Donbasu trpí nedostatkem potravin. Nejkritičtější je situace v Doněcké oblasti. Území je od jara 2014 pod kontrolou proruských separatistů, kteří proti kyjevské vládě.

Příměří v Donbasu? Kyjev a povstalci se vzájemně obviňují z útoků

03.08. 15:20

Kyjev - Na východě Ukrajiny opět roste napětí. Proruští separatisté dnes obvinili Kyjev z pokusu o narušení linie příměří, při němž prý ukrajinská armáda ztratila tři vojáky a dalších sedm bylo zraněno. Ukrajinské velení incident nepotvrdilo.

Separatisté z Donbasu založili nový stát Malorusko

18.07. 12:45

Kyjev - Proruští radikálové dnes vyhlásili stát Malorusko, k němuž přičlenili 19 z 24 ukrajinských regionů i "dosavadní" hlavní město Kyjev. Novou metropolí "federálního státu", jehož ústava se prý chystá, bude Doněck.

V Luhansku explodovala trhavina. Jedna žena zemřela, pět lidí bylo zraněných

07.07. 17:30

Luhansk - V centru Luhansku dnes explodovala trhavina. Podle sdělení povstalecké agentury DNA zahynula jedna žena a pět dalších osob bylo zraněno. Motiv útoku není znám, stejně tak pachatel atentátu.

reklama
Fotogalerie