Články k tématu: Donbass Doněck

Válka na východě Ukrajiny urychlila v zemi šíření viru HIV

17.01. 09:37

Kyjev/Londýn - Ozbrojený konflikt v Donbasu, který vypukl na jaře 2014, vedl k intenzivnějšímu rozšíření viru HIV. Příčinou je podle vědců intenzivní migrace.

Na východě Ukrajiny začala výměna zajatců

27.12. 15:48

Kyjev - Na demarkační linii u města Horlivka začala dlouho chystaná výměna zajatců mezi Ukrajinou a proruskými separatisty, ovládajícími část Donbasu. Výměna se má týkat více než tří stovek zajatců.

Ukrajina a povstalci si vymění zajatce. Na dohodu dohlížel moskevský patriarcha

25.12. 13:04

Moskva/Kyjev - Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko a proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk se dohodli na výměně zajatců. Poslední detaily se dnes řešily v Moskvě pod dohledem moskevského pravoslavného patriarchy Kirilla. Kyjev by měl propustit 306 válečných zajatců a proruští…

reklama

Běloruský soud odsoudil žoldáka válčícího za proruské separatisty na východě Ukrajiny

15.12. 09:16

Minsk - Bělorus Vitalij Kotlobaj (25), který válčil na východě Ukrajiny v "kozáckém pluku" u proruských separatistů v Luhansku, dostal dva roky vězení. Jak připomná ruská redakce BBC, běloruské zákony zakazují bojovat v cizině bez souhlasu úřadů. Horní hranicí trestu je pět let za mřížemi.

Vůdce luhanských povstalců odstoupil, prý ze zdravotních důvodů

24.11. 21:49

Kyjev/Moskva - Igor Plotnickij, dosavadní vůdce samozvané Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny, dnes odstoupil. Údajně ze zdravotních důvodů. Oznámil to luhanský ministr státní bezpečnosti Leonid Pasečnik s tím, že Plotnického úřad až do zvolení nové hlavy přebírá, napsala agentura Reuters…

Jak se žije na ukrajinském Donbasu? Neteče voda, nefungují benzínky, lidé vaří na ohni

10.11. 11:59

Kyjev - Už čtvrtý rok je východoukrajinský Donbas okupovaný separatisty, kteří vyhlásili nezávislost na Ukrajině. Jak na situaci pohlížejí obyvatelé, kteří žijí v oblasti, kde se denně bojuje? Došlo ke zlepšení životní úrovně, jak slibovali představitelé dvou samozvaných států DNR a LNR?

OBSE je v šoku, boje v Donbasu opět sílí. Obě strany konfliktu mají stáhnout těžkou techniku

08.11. 16:56

Kyjev - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornila, že boje v Donbasu opět sílí. Znovu proto vyzvala obě strany ukrajinského konfliktu ke stažení tanků a dalších těžkých zbraní z demarkační linie na východě země.

Památník věnovaný Rusům bojujícím v Donbasu vyvolal rozporuplné reakce

16.10. 20:24

Moskva – Pomník „hrdinům Donbasu" věnovaný Rusům bojujícím proti ukrajinské armádě v řadách doněckých a luhanských povstalců byl dnes odkryt asi 100 kilometrů od ukrajinských v západoruském Rostově na Donu.

Ukrajinští poslanci schválili Porošenkovy zákony o Donbasu

06.10. 15:20

Kyjev - Ukrajinský parlament dnes schválil v prvním čtení klíčový zákon o budoucí reintegraci Donbasu, jehož značnou část ovládají proruští separatisté. Hlasování nebylo jednoduché, došlo i na rvačku.

Ukrajinský parlament konfliktně debatuje o Donbasu

05.10. 22:03

Kyjev - Prudkým konfliktem skončilo jednání ukrajinského parlamentu o zvláštním správním režimu pro Donbas, jehož značná část je pod kontrolou separatistů podporovaných Ruskem.

Putin se nevzdává, pro Donbas připravuje plán B, zní z Ukrajiny

29.09. 09:06

Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin již informoval vůdce samozvaného Doněcké lidové republiky (DPR) Alexandra Zacharčenka o jeho dalším postupu v případě, že do ruských okupovaných oblastí na východě Ukrajiny budou nasazeny modré přilby OSN. Tvrdí to ukrajinský poslanec, koordinátor analytické…

Rusko odmítá mírové síly OSN na své hranici s Ukrajinou

17.09. 18:57

Moskva - Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková dnes rázně odmítla nedávný návrh USA. Podle něj mají být mírové síly OSN, které případně budou vyslány na Donbas, rozmístěny i na hranicích s Ruskem.

Nové příměří na Donbase dlouho nevydrželo: Kyjev a povstalci se vzájemně obviňují ze střelby

25.08. 17:15

Kyjev - Ve středu bylo v souvislosti se zahájením nového školního roku vyhlášeno další příměří v Donbasu, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a proruští separatisté. Klid zbraní se ale nekoná, z čehož se navzájem obviňují obě strany.

Kyjev chce kvůli dětem vyhlásit na Donbase příměří

22.08. 22:30

Kyjev - Kyjev chce od 25. srpna nebo 1. září vyhlásit příměří na východoukrajinském Donbase. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Lidé v Donbasu trpí, čtvrtina jich nemá dostatek potravin

16.08. 16:44

Kyjev - Přibližně čtvrtina obyvatel Donbasu trpí nedostatkem potravin. Nejkritičtější je situace v Doněcké oblasti. Území je od jara 2014 pod kontrolou proruských separatistů, kteří proti kyjevské vládě.

Příměří v Donbasu? Kyjev a povstalci se vzájemně obviňují z útoků

03.08. 15:20

Kyjev - Na východě Ukrajiny opět roste napětí. Proruští separatisté dnes obvinili Kyjev z pokusu o narušení linie příměří, při němž prý ukrajinská armáda ztratila tři vojáky a dalších sedm bylo zraněno. Ukrajinské velení incident nepotvrdilo.

Separatisté z Donbasu založili nový stát Malorusko

18.07. 12:45

Kyjev - Proruští radikálové dnes vyhlásili stát Malorusko, k němuž přičlenili 19 z 24 ukrajinských regionů i "dosavadní" hlavní město Kyjev. Novou metropolí "federálního státu", jehož ústava se prý chystá, bude Doněck.

V Luhansku explodovala trhavina. Jedna žena zemřela, pět lidí bylo zraněných

07.07. 17:30

Luhansk - V centru Luhansku dnes explodovala trhavina. Podle sdělení povstalecké agentury DNA zahynula jedna žena a pět dalších osob bylo zraněno. Motiv útoku není znám, stejně tak pachatel atentátu.

Na Donbasu zmizelo beze stopy přes 400 Ukrajinců, 2700 vojáků padlo, uvádí Kyjev

04.07. 15:59

Kyjev - Při bojích v Donbasu s proruskými separatisty padlo do dnešního dne nejméně 2700 ukrajinských vojáků. Celkové škody činí kolem 50 miliard dolarů (1,12 bilionu korun). Ukrajina se také snaží zjistit osud více než 400 svých občanů, kteří zmizeli na východě země.

Na východě Ukrajiny se dál bojuje, tentokráte bez mrtvých a raněných

16.04. 18:14

Kyjev - Navzdory velikonočnímu příměří čelila ukrajinská armáda v Donbasu ostřelování v téměř třech desítkách případů, a to nejen z lehkých ručních zbraní, ale i z minometů. Nicméně za posledních 24 hodin nebyl zabit či zraněn žádný ukrajinský voják. Ani povstalci nehlásí ztráty.

Na východě Ukrajiny to může být velmi špatné, varuje nizozemský novinář

Aktualizovali jsme 5.4.2017, 22:31, 05.04. 18:33

Doněck - Letos v lednu došlo na východní Ukrajině k dalším bojům mezi ukrajinskou armádou a protivládními ozbrojenci. Opětovně se tak zvýšilo riziko zasažení místních průmyslových objektů. Organizace spojených národů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě varovaly před zasažením byť jen…

Na Donbasu panuje velikonočnímu příměří, přesto se ozývá střelba

01.04. 16:50

Kyjev - Dnes začalo na Donbasu platit další příměří. Boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádu polevily, přesto se místy ozývá střelba. Z porušování klidu zbraní se obviňují obě strany konfliktu.

Donbas k Rusku připojit nechceme, tvrdí Kreml

17.03. 15:08

Moskva - Kreml počítá s tím, že Kyjev dříve nebo později přijme připojení Krymu k Rusku. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov nicméně odmítl spekulace, že existují písemné scénáře ohledně začlenění východní Ukrajiny do Ruské federace.

Kyjev pozastavil nákladní dopravu na východ Ukrajiny

15.03. 16:31

Kyjev - Proruští separatisté na začátku března převzali kontrolu nad zhruba 40 hutními a těžebními podniky v reakci na blokádu železničního spojení s Donbasem, kterou uplatňují ukrajinští radikálové. Ukrajinská bezpečnostní rada dnes odpověděla pozastavením veškeré nákladní dopravy na východ země.

reklama
Fotogalerie