Články k tématu: Dušičky - svátek zesnulých

Měsíc po smrti Karla Gotta: Ani na Dušičky Češi na mistra nezapomněli

03.11. 20:13

Před vilou zesnulého zpěváka Karla Gotta na pražské Bertramce znovu hoří desítky svíček. Fanoušci je sem přinášeli u příležitosti dne Památky zesnulých, který připadá na 2. listopad. Lidé sem květiny, svíce i dary nosili ještě dnes v podvečer. K domu přicházeli pěšky i přijížděli auty. Místem…

Začínají Dušičky, Češi vyrazí na hřbitovy vzpomínat na mrtvé

02.11. 08:25

Lidé si dnes připomenou Památku zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se v tento den scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami. Zvýšenému zájmu lidí o návštěvu hrobů svých blízkých tradičně vycházejí vstříc správci hřbitovů, jejichž otvírací doba bývá na počátku…

Dušičkový víkend? Předpověď na noc a sobotu 2. listopadu

01.11. 08:46

Přes naše území k východu postoupí teplá fronta, za kterou k nám bude proudit teplejší vzduch od jihozápadu. Informuje o tom ČHMU.

reklama

Čechy přepadá smuteční nálada. Na dušičky stoupá zájem o závěti

29.10. 18:51

Na začátku listopadu, kdy si lidé připomínají své blízké zesnulé, přichází do notářských kanceláří zvýšený počet zájemců o sepsání závětí. V posledních letech zájem o závěti roste obecně. Letos notáři pravděpodobně sepíší přes 20.000 závětí, což bude dlouhodobě nejvyšší počet, informovala dnes ČTK…

Zemře herec David Ogden Stiers, proslavila ho role v kultovním seriálu M.A.S.H

04.03. 17:17

V sobotu ve ve věku 75 let zemřel americký herec a dabér David Ogden Stiers. Do paměti českých diváků se zapsal především rolí majora Charlese Winchestera v televizním seriálu M.A.S.H. Ve druhé polovině 80. let hrál advokáta Michaela Restona v sérii televizních filmů o Perrym Masonovi. 

V Praze i Brně se konaly pietní akce k uctění památky zavražděného slovenského novináře

26.02. 21:43

Praha/Brno - Dnes večer se v Praze a Brně konaly pietní shromáždění na uctění památky zavražděného slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka. Kuciaka zastřelil neznámý pachatel a podle slovenské policie to bylo s největší pravděpodobností kvůli jeho práci. Vrah zastřelil i jeho partnerku.

Ve věku 116 let zemřela nejstarší Evropanka Jaký byl její recept na dlouhověkost?

15.12. 18:55

Barcelona - Dnes ráno zemřela v Barceloně nejstarší Evropanka Ana Velaová, která byla i třetím nejstarším člověkem na světě. Dožila se úctyhodných 116 let.

Polovina prodejců věnců či svíček pro Dušičky porušila předpisy

23.11. 11:29

Ostrava - Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně monitoruje dodržování zákonů při příležitosti konání svátků Památky zesnulých. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji provedla 73 kontrol a nedostatky zjistila u téměř poloviny z nich. Nejčastěji prodejci neposkytli zákazníkům potřebné informace o…

Zemřela německá herečka Karin Dorová, představitelka Ribany

08.11. 20:08

Berlín - Zemřela německá herečka Karin Dorová, bylo jí 79 let. Známá je rolí indiánské dívky Ribany ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman nebo rusovlasé agentky Helgy Brandtové v bondovce Žiješ jenom dvakrát. 

Veselé oslavy dušiček: Mexičané hodují na hrobech, V Nikaragui lidé na hřbitovech i spí

01.11. 09:15

Mexiko - Památku zesnulých si připomínají i v Latinské Americe. Symbolem mexických oslav je figurína Catrina, smějící se kostra s širokým dámským kloboukem s velkými péry, kterou stvořil v roce 1910 mexický grafik a karikaturista José Guadalupe Posada.

Anglosaský svátek Halloween proniká i do Česka

29.10. 13:40

Praha - Halloween, který se slaví 31. října především v anglicky mluvících zemích, je neodmyslitelně spjat se strašidelnou výzdobou. Před domy v Česku se tu a tam objevuje dýně rozsvícená svíčkou, někde se konají halloweenské hry pro děti a večírky pro dospělé.

Dušičkové zvyky se mění. Češi vyměnili černé stuhy na hrob za jinou výzdobu

26.10. 18:30

Praha - 2. listopadu si tradičně připomínáme Památku zesnulých. Češi se při výběru dušičkových věnců více přiklánění k těm z přírodních materiálů v barvách podzimu. Roste poptávka například po olejových svících či hřbitovních svíčkách s LED diodou. Out jsou umělé květiny, Češi se přiklánějí k…

Při sesuvu půdy v Kyrgyzstánu zemřelo 24 osob včetně devíti dětí

29.04. 15:09

Biškek - Sesuv půdy ve vesnici na jihu Kyrgyzstánu si dnes vyžádal 24 obětí, mezi mrtvými je devět dětí. Na místo neštěstí vyrazil ministr pro mimořádné situace Kubatbek Boronov.

Zemřel František Peterka (†94), představitel Krakonoše z oblíbeného večerníčku

25.11. 14:07

Liberec - V libereckém hospicu v noci na dnešek herec František Peterka, bylo mu 94 let. Liberecké divadlo už vyvěsilo černý prapor, na této scéně vytvořil asi 250 rolí.

Zemřela první bývalá ministryně spravedlnosti Janet Renová

07.11. 12:07

Washington - Ve věku 78 let zemřela bývalá americká ministryně spravedlnosti Janet Renová, která se v době vlády Billa Clintona stala vůbec první ženou na tomto postu. Politička, která vstoupila do veřejného dění například nařízením zásahu proti sektě takzvaných Davidiánů na ranči v Texasu, dnes…

Dušičky, Samhain nebo Halloween: Kde se tento svátek vlastně zrodil?

02.11. 13:08

Praha - Památku zesnulých neboli Dušičky slaví Češi každoročně 2. listopadu vzpomínkou na své zemřelé blízké. Málokdo ale ví, že se tento svátek na českém území slaví již od pohanských dob, postupně ale nabyl křesťanský charakter.

Dušičky v Brně: Hřbitovy hlídá 200 strážníků, mají dalekohledy pro noční vidění

29.10. 17:14

Brno - Památka zesnulých neboli Dušičky láká na hřbitov zloděje, policie proto posiluje hlídky. Například 13 hřbitovů v Brně má na starosti 200 strážníků.

Češi oslaví Dušičky i Halloween, květinářstvím se daří

27.10. 17:43

Praha - Blíží se Dušičky a květinářstvím poblíž hřbitovů, ale i supermarketům začínají růst tržby. Památka zesnulých se připomíná 2. listopadu, letos připadá na středu. Bohužel někteří se nezdráhají vzpomínku na zesnulé zneužít ke krádežím.

Matka chlapce, který utonul v libereckém bazénu, prožívá muka: Chtěla naposled vidět synovo tělo

08.09. 11:19

Liberec - Maminka čtrnáctiletého Adama, který zemřel v libereckém bazénu, je ze synovy smrti zdrcená. Doma jí chlapce všechno připomíná a jedinou útěchou jsou pro ni Adamovi kamarádi. I přesto chtěla naposledy své dítě vidět.

Matka tragicky zemřelé Simony se hroutí. Chci odejít za ní, říká

10.08. 09:07

Praha - Stačil jen okamžik a na nezodpovědné chování mladíka doplatila životem osmnáctiletá dívka Simona. Osudnou se jí stala nehoda na Orlíku, kde ji při romantické jízdě na pramici srazil řidič skútru. Život tím nezničil jen mladé ženě, ale i její mámě Šárce.

Zemřel skladatel Jaromír Klempíř, autor hitů Karla Gotta

Aktualizovali jsme 13.7.2016, 22:04, 13.07. 19:11

Praha - Ve věku 72 let zemřel dnes hudebník a skladatel Jaromír Klempíř. ČTK to oznámil hudební publicista Miloš Skalka. Klempíř byl například autorem hitů pro Karla Gotta Hej páni konšelé a C'est la vie.

reklama
Fotogalerie