Články k tématu: Evoluce

Pět prstů je zbytečnost? Kvůli evoluci se naše tělo brzy změní

15.01. 16:08

Nad tak banální věcí, jako je počet prstů na končetinách, se snad nikdy nikdo z nás nepozastavil. Odborníci z Institutu klinických výzkumů v kanadském Montrealu ale zjistili, že v minulosti jich měli lidé mnohem více, naopak v budoucnu budou mít jen tři.

Evoluce v praxi: V čem se nejvíce lišíme od opic?

Aktualizovali jsme 4.12.2018, 14:47, 04.12. 08:05

Předchůdci dnešního člověka se před miliony let začali od primátů značně odlišovat. Začali chodit vzpřímeně a ztratili většinu ochlupení těla. Osvojili si ale i další výhodu, spánkový model. A ten je, jak se ukázalo, klíčový pro evoluci našeho druhu.

Lidé se vyvinuli z opic. Z čeho se ale vyvinuly opice? Tady je tvor, ze kterého všichni pocházíme

Aktualizovali jsme 5.10.2018, 22:18, 05.10. 11:34

Lidé pocházejí z opice. To není žádná novinka a evoluční teorie nás učí už stovky let, že i opice se postupem času vyvíjely. Prakticky každé zvíře na světě má rozsáhlý, miliony let starý rodokmen, který směřuje ke společným předkům a skrze ně až k nejprimitivnějším buňkám, z nichž vznikl život.…

reklama

Jedinečný objev: Denisovan se zkřížil s neandertálkou a měli dceru, zjistili vědci

24.08. 15:14

Londýn - Vědci našli kůstku dívky, která se narodila před zhruba 50.000 lety ze vztahu mezi denisovanským otcem a neandertálskou matkou. Informoval o tom časopis Nature.

Zajímavé evoluční změny? Těchto sedm vlastnosti naši předci neměli

17.04. 18:33

Evoluce je pro mnohé jen termín z učebnice biologie. Jenže jde zároveň o něco, co stále probíhá. Je příliš brzy říkat, jak budou lidé vypadat za několik tisíc let. Jasné ale je, že my jsme získali díky síle výběru některé „superschopnosti“, které naši předci neměli, píše server IFL Science.

Inteligence havranů? Vědci jsou v šoku z výsledků zkoumání

Aktualizovali jsme 11.4.2018, 19:48, 11.04. 19:38

„Ebenový pták ten v zjevu obřadném tak, v přísném hněvu,“ popisuje havrana Edgar Allan Poe v překladu Jaroslava Vrchlického. Tito černí ptáci jsou génii ptačího světa a mohou konkurovat i opicím – nejbližším příbuzným lidstva.

Proč jsou ženská prsa tak velká? V přírodě jsou naprosto unikátní

Aktualizovali jsme 26.2.2018, 22:16, 22.02. 09:36

Ženská prsa mají různé tvary a velikosti. Jednu věc ale mají společnou - ta lidská jsou v přírodě unikátní. Proč jsou tak velká? Právě na tuto otázku se rozhodl odpovědět server Business Insider.

Konec alkoholu? Evoluce je neúprosná, v budoucnu pro nás bude toxický

24.02. 11:00

Nedávné vědecké studie ukázaly, že se stále vyvíjíme. Například nový výzkum publikovaný v magazínu Nature Ecology a Evolution naznačuje, že by se u nás mohl vyvinout gen, který by zničil naši toleranci k alkoholu. Uvádí to server IFL Science.

Klíčový prvek při vývoji člověka? Tuto vlastnost jiný tvor na světě nemá

Aktualizovali jsme 13.12.2017, 17:36, 13.12. 09:12

Předchůdci dnešního člověka se před miliony let začali od primátů značně odlišovat. Začali chodit vzpřímeně a ztratili většinu ochlupení těla. Osvojili si ale i další výhodu, spánkový model. A ten je, jak se ukázalo, klíčový pro evoluci našeho druhu.

Darwinova evoluční teorie má vážné trhliny: Vědcům se přímo před očima vyvinul nový druh ptáka

01.12. 10:22

Londýn/Galapágy - Další kreacionistický mýtus vzal za své. Na Zemi se totiž objevil nový druh opeřence, a to přímo před očima biologů. Stalo se to navíc mnohem rychleji, než by kdo očekával. Včetně samotného Charlese Darwina, který výzkumu na Galapágách, kde se nový druh ptáka objevil, věnoval…

Člověk není jediný tvor, který se vylepšuje. Jak se evoluce projevuje u zvířat?

01.11. 09:17

Člověk se neustále mění a nejsou to jen výkyvy civilizace, kterými prochází. Evoluce nám pomáhá zbavit se nepotřebných prvků a naopak posílit to, co nám pomáhá k adaptaci měnícím se prostředím. Jenže člověk není jediný, který v průběhu let přichází k lepšímu genetickému materiálu. rapidní změny lze…

Nová studie zjistila, proč jsou chytří lidé nesnesitelní

02.09. 10:14

Nová studie tvrdí, že se zvýšenou úrovní vzdělání se snižuje zájem člověka o ověřování svých názorů a své víry. Ať už se jedná o politické přesvědčení nebo náboženské vyznání. Člověk by si přitom myslel přesně něco opačného.

Vědci zkoumali inteligenci havranů. A zůstali v šoku

18.07. 12:11

„Ebenový pták ten v zjevu obřadném tak, v přísném hněvu,“ popisuje havrana Edgar Allan Poe v překladu Jaroslava Vrchlického. Tito černí ptáci jsou génii ptačího světa a mohou konkurovat i opicím – nejbližším příbuzným lidstva.

Pravěcí lidé přežívali v krutých mrazech. Proč to dnes nedokážeme?

17.07. 12:37

Když se lidé začali přesouvat z Afriky před přibližně 100 000 lety, v jejich genech byl schovaný klíč k přežití chladu Evropy a Asie. Tento samý klíč však přináší bolestné problémy milionům.

Sedm prstů a špatný sluch. Jak vypadali předci člověka a jak nás změní další vývoj?

Aktualizovali jsme 6.7.2017, 17:10, 06.07. 10:34

Vědci z Binghamtonské univerzity zkoumali dva miliony let staré lidské fosilie z oblasti Sterkfontein a Swartkrans v Jižní Africe. Zjistili, že sluch našich předků byl do určitého období velmi podobný šimpanzímu, pak ale nastal důležitý evoluční zlom.

Evoluční teorie dostává trhliny. Studie zpochybňuje princip "přežití nejsilnějších"

Aktualizovali jsme 11.4.2017, 22:27, 11.04. 13:39

MAGAZÍN - Studie vědců z univerzity v Bristolu tvrdí, že hnací silou evoluce byla dostupnost "životního prostoru". Zpochybňují tak závěry zakladatele evoluční teorie Charlese Darwina, podle nějž byla rozhodující soutěž, v níž přežily pouze ty nejsilnější druhy, píše server britské televize BBC.

Tvar nosu není dán jen genetikou. Rolo hraje ještě další věc, zjistili vědci

04.04. 11:21

Řím - Trápí vás vzhled nosu? Nová studie ukazuje, že během evoluce to bylo životní prostředí, které určovalo podobu tohoto charakteristického prvku obličeje. Vědci také konstatovali rozdíly ve tvaru nosu u žen a u mužů

Planet, kde může být život, jsou stovky. Život, který si ale vůbec neumíme představit...

Aktualizovali jsme 27.2.2017, 13:58, 26.02. 18:43

Možnost existence života ve vesmíru fascinuje nejenom spisovatele sci-fi. Jak vypadá nezemský život? Představuje pro nás nebezpečí? Na jakých planetách se vyskytuje? News.com.au. referuje o objevu 220 planet, které jsou schopny dát život. A většina z nich nejsou vůbec podobné naší zemi. Jejich…

Nejstarší předchůdce člověka? Vědci našli miniaturního tvora, který stál a začátku řetězce

31.01. 15:47

Peking - Údajně nejstaršího předchůdce člověka objevili vědci v Číně. Pokud si však myslíte, že jde o jakéhosi lidoopa, chyby lávky. Miniaturní stvoření ma velikost pouze jednoho milimetru a žilo před 540 miliony let.

Vědci znají totožnost posledního univerzíálního společného předka

Aktualizovali jsme 28.7.2016, 12:08, 27.07. 17:04

Berlín – Poslední univerzální společný předek, známý také pod zkratkou LUCA, je organismus, ze kterého se měl zhruba před čtyřmi miliony let začít vyvíjet život na Zemi. Jak nyní informuje deník New York Times, němečtí vědci poprvé vytvořili genetický obraz tohoto předka.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie