Články k tématu: genetika

Co ovlivňuje průběh covidu-19? Vědci zveřejnili nová zjištění

18.06. 21:55

Závažnější průběh onemocnění covid-19 může záležet na krevní skupině nakaženého a dalších genetických faktorech, domnívají se evropští vědci. Koronavirem SARS-CoV-2 se snáze nakazí lidé s krevní skupinou A a nemoc se těchto lidí častěji prokazuje těžšími příznaky, vyplývá ze zjištění publikovaných…

Převrat v genetice? Nový objev zcela mění pohled na dědičnost DNA

25.12. 09:55

Až doposud se myslelo, že tuto mtDNA dědíme od matky. Jenomže nedávno se objevil případ pacienta, který měl podezření na dědičnou chorobu přenášenou skrze mtDNA. Při jejím zkoumání lékaři narazili na nestandardní věc – DNA byla z velké části zděděná po otci, a nikoliv pouze po matce, jak se doposud…

Dědí se inteligence po otci, či matce? Vědci rozlouskli odvěký spor

Aktualizovali jsme 23.11.2018, 22:18, 22.11. 18:08

Rodiče se často hádají, po kom jejich ratolest vlastně je. V případě inteligence na to podle genetiků existuje jednoznačná odpověď. Inteligenci pravděpodobně dědíme z chromozomu X – tedy od maminek.

reklama

Proč a jak si pamatujeme sny? Je to prostší, než si myslíme

11.09. 08:01

Uvažovali jste někdy na tím proč někteří lidé si dokáží sny pamatovat dlouho a stejně dobře jako reálné vzpomínky, zatímco jiní si sny nepamatují vůbec, či dokonce tvrdí, že se jim žádné nezdají? Podle nedávné vstudie jsou tyto rozdíly zakódované pouhými dvěma geny.

Co se stalo s lidstvem před 7000 roky? Vědci odhalili jednu z nejstarších záhad světa

Aktualizovali jsme 3.6.2018, 22:22, 03.06. 11:21

Asi před 7 000 roky, tedy v neolitu, se stalo něco zvláštního s lidskou genetickou výbavou. Během následujících 2000 let se po celé Africe, Evropě a Asii zhroutila genetická rozmanitost chromozomu Y. Jako by na každých 17 žen byl pouze jeden muž, píše ScienceAlert.

Na Zemi žije zvíře, které nepochází odsud, tvrdí vědci. Kdo je mimozemšťanem, kterého lidé jedí?

Aktualizovali jsme 24.5.2018, 22:22, 22.05. 11:22

Chobotnice jsou zvláštní. Nejen pro svůj tvar těla, počet chapadel nebo nebo vysoké inteligenci. Vědci prokázali, že chobotnice jsou schopny upravovat svůj vlastní genetický kód. To žádné jiné stvoření neumí. Tedy alespoň na Zemi ne, podotýká news.com.au

Zrzavé vlasy, modré oči. U lidí se vyskytují různé mutace, už je ani nevnímáme

16.11. 16:38

Lidi jsou velmi rozdílní. A čím rozdílnější jsme, tím víc pak vzniká mutací. Na světě existuje několik genetických obměn, některé jsou dokonce tak běžné, že je můžete mít i vy, jen si to neuvědomujete. Bohužel, o záhadném genu X, který by vás zařadil mezi X-Meny, se tady ještě nebavíme.

Porazíme nemoci? Vědci přišli s metodou, jak odstranit zárodky nemocí v genetickém kódu

29.10. 14:44

Jedním z nejvýznamnějších lidských snů je dlouhý život bez nemocí. Vědci přišli s objevem, který by tuto vizi mohl uskutečnit. Prostřednictvím nového přístroje pro editaci genů by mohli odstranit problémy v genetickém kódu, což potenciálně odstraní tisíce smrtelných zděděných onemocnění, uvádí list…

Už žádné dědičné nemoci? Podařilo se nám odstranit "špatné" geny, hlásí vědci

01.10. 12:27

Kanton - Poprvé v historii se vědcům podařilo skrze metodu nazvanou chemická chirurgie odstranit z lidského embrya nemoc, která byla dědičná. Tým z Univerzity Suna Yat-Sena úspěšně určil a oddělil gen, který je zodpovědný za některé vážné krevní poruchy. Výzkum je sice teprve v začátcích, ale je to…

Fosforová ovce, svítící kotě nebo průhledná myš? Děsivé pokusy, které posouvají genetiku vpřed

05.09. 16:14

Genetika je mocná zbraň matky přírody a v rukou lidí se stává ještě mocnější. Ale ačkoliv jsme v jejím praktickém používání teprve na začátku, už nyní probíhají pokusy, nad kterými zůstává lidský rozum stát. Vědcům se totiž daří nejen vytvářet zvířata, která svítí ve tmě, ale i taková, která jsou…

Přelomový pokus? Vědci poprvé opravili vadný gen lidského embrya

02.08. 21:26

Washington - Studie, kterou dnes publikoval odborný časopis Nature poukazuje na práci oregonských vědců. Těm se vůbec poprvé úspěšně podařilo pozměnit „špatný" gen v lidském embryu, jehož vada vyvolává srdeční selhání ohrožující život. 

Zemřel vám pes? Vědci ho za sto tisíc dolarů dokáží oživit

23.06. 13:05

Mnoho lidí někdy oplakalo ztrátu milovaného mazlíčka. Jak nyní informuje server Science Alert, jedna laboratoř v Jižní Koreji nabízí, že jejich mrtvé mazlíčky přivede zpět mezi živé - tedy přesněji, nabízí jejich naklonování.

Přísně tajný pokus, který změnil svět? Člověk stvořil nový život v laboratoři

Aktualizovali jsme 13.6.2017, 22:44, 11.06. 16:48

Ve skotském Roslinově ústavu přišlo 5. července 1996 na svět zvíře, jehož narození znamenalo velký vědecký úspěch, zároveň ale otevřelo řadu otázek. Ovečka Dolly byla totiž prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce a metoda, díky níž se narodila, je teoreticky použitelná i v případě…

Genetická revoluce? Vědci vypěstovali nový život v laboratoři

14.03. 13:45

Londýn - Britští vědci slaví úspěch na poli genetiky. Podařilo se jim vypěstovat nový život v umělých laboratorních podmínkách. Vznikl, aniž by za jeho zrozením stála matka.

Vědci zjišťují, jaký má holokaust dopad na přeživší a potomky

15.12. 12:05

Brno - Dopad holokaustu na přeživší a na generace jejich potomků zkoumají vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity v Brně.

Stát bude pravděpodobně moci zakázat pěstování GMO plodin

11.10. 18:34

Praha - Stát pravděpodobně dostane od příštího roku možnost zakázat v Česku pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), které jsou jinak v Evropské unii povolené.

Průlom ve výzkumu kmenových buněk, vědci je dokážou rozdělit

21.03. 14:10

Washington – Výzkum kmenových buněk je v rámci genetiky důležitým oborem a mnozí v něm vidí budoucnost medicíny. K důležitému pokroku nyní došlo díky tomu, že se vědcům podařilo vytvořit kmenové buňky schopné dělení, ačkoliv obsahují pouze jednu kopii lidského genomu. Informoval o tom deník The…

Máte obézní rodiče? Tak můžete mít také problémy, tvrdí nová studie

15.03. 12:50

Berlín - Epigenetika, věda, která zkoumá, jak mohou mít vnější vlivy vliv na dědičnost a geny, zaznamenala další úspěch. Vědci z německého Helmholtz Zentrum München zjistili, že to, jak se rodiče stravují ještě před narozením či početím potomka, může mít vliv na jeho zdraví. Informoval o tom server…

Fotogalerie