Články k tématu: grónsko

Ledový krunýř Grónska taje rychleji, než se čekalo. Podle experta budou následky závažné

23.08. 08:01

Grónsko loni přišlo o rekordní množství své ledové pokrývky, ukazuje studie. Roztálo 532 gigatun ledu (532 miliard tun), zhruba 66 tun na každého obyvatele planety.

Tání ledovců? Dopady na lidstvo budou horší, než se uvádělo. Nová studie

11.12. 12:42

Grónské ledovce tají v současné době sedmkrát rychleji než v 90. letech. Tvrdí to tým vědců, kteří porovnávali satelitní fotografie ledové pokrývky arktického ostrova v uplynulých 26 letech. Rozsah a rychlost tání je podle nich vyšší, než se očekávalo. Hrozí tak, že budou zatopeny oblasti, které…

USA rozšiřují arktickou strategii. V Grónsku chtějí znovu otevřít konzulát

24.08. 10:51

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa má v plánu otevřít příští rok v Grónsku nový konzulát. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na ministerstvo zahraničí, podle kterého je tento krok součástí širší arktické strategie Spojených států.

reklama

Geopolitická hra v Arktidě: Proč je Grónsko pro USA tak důležité?

22.08. 08:30

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes hovořil se svým dánským protějškem Jeppem Kofodem. Politici spolu jednali jen den poté, co americký prezident Donald Trump narychlo zrušil plánovanou zářijovou návštěvu Dánska kvůli tomu, že s ním dánská premiérka nechtěla probrat prodej Grónska Spojeným…

Trump se urazil. Kvůli sporu o Grónsko odpískal cestu do Dánska

Aktualizovali jsme 21.8.2019, 16:21, 21.08. 08:36

Americký prezident Donald Trump zrušil zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně nákupu Grónska. Uvedla to agentura Reuters. Předsedkyně dánské vlády dnes označila rozhodnutí za politováníhodné, vztahy obou zemí to ale podle ní nenaruší.…

Trump provokuje. Postaví v Grónsku mrakodrap? Fotomontáž vyvolala poprask

20.08. 08:54

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru opět přispěl ke kontroverzní diskuzi, kterou vyvolala informace, že Spojené státy uvažují o koupi Grónska. Zveřejnil totiž fotomontáž grónské vesnice s malebnými dřevěnými domky, vedle kterých stojí lesklý mrakodrap Trump Tower.

Trump si dělá zálusk na Grónsko, Dánsko zlostně reaguje

Aktualizovali jsme 16.8.2019, 16:38, 16.08. 10:31

Americký prezident Donald Trump uvažuje o nákupu Grónska, autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě. List The Wall Street Journal (WSJ) ve čtvrtek napsal, že bývalý realitní magnát se v Bílém domě s plánem svěřil svým poradcům a pověřil je, aby možnost prozkoumali. Do jaké míry svůj…

Obří ledovec se řítí na vesnici v Grónsku, začala evakuace

14.07. 20:08

Innaarsuit (Grónsko) - Grónskou obec Innaarsuit ohrožuje obří ledovec, který připlul k jejím břehům. Ve vesnici vyvolal paniku a úřady nařídily části obyvatel evakuaci.

Za pašování drog do Grónska hrozí Čechům až 18 let

17.04. 12:24

Brno - Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat rozsáhlým pašováním hašiše z Dánska do Grónska. Zpovídá se z toho devět Čechů, převážně mladých lidí, hašiš polykali po takzvaných kontejnerech, celkem šlo o několik kilogramů. Vydělali si tím podle obžaloby stovky tisíc korun. Za nedovolenou výrobu…

Kde je domov Santa Clause? Grónsko vzdává boj s Finskem

24.12. 10:42

Kodaň - Tisíce dánských dětí posílají každý rok dopis vánočnímu skřítkovi Julemandovi s přáním dárků do Grónska. Tato tradice by ale mohla podle vedoucí grónské turistické agentury brzy zaniknout.

Svět zasáhlo ničivé megatsunami. Způsobilo ji globální oteplování?

03.08. 16:42

Před pouhými několika dny bylo zaznamenáno jedno z vůbec největší tsunami v dějinách. Šlo o skutečné „megatsunami“, uvádí server IFL Science, podle kterého ale tento jev, ke kterému došlo 17. června, zaznamenal jen málokdo.

Tsunami v Grónsku usmrtily zřejmě čtyři lidi

21.06. 11:52

Kodaň - Velké vlny, které po zemětřesení o víkendu zaplavily jednu z vesnic na pobřeží Grónska, si patrně vyžádaly čtyři oběti. Jde o tři členy jedné rodiny a další starší osobu. Devět lidí utrpělo zranění.

Západní pobřeží Grónska bylo částečně evakuováno, po otřesech je zasáhlo tsunami

18.06. 15:24

Stockholm - Kvůli nezvykle vysokým vlnám muselo dnes být částečně evakuováno západní pobřeží Grónska. Vlnobití bylo patrně vyvoláno zemětřesením o síle čtyř stupňů.

Tající led odkrývá děsivé tajemství: Utajovanou vojenskou základnu v Grónsku

Aktualizovali jsme 9.10.2016, 22:02, 05.10. 09:16

Kodaň - Globální oteplování přidělává vrásky na čele tajným službám. Tání ledovců v Grónsku může způsobit, že světlo světa spatří tajná základna, která měla americkým raketám umožnit zasáhnout území SSSR.

Grónský led ukrývá nebezpečnou hrozbu, tání ji může brzy odhalit

Aktualizovali jsme 19.8.2016, 02:41, 18.08. 08:01

Ottawa - Tající led mnohdy odhalí zajímavé historické poklady, může ale také ukrývat mnohá nebezpečí. Před takovou hrozbou varují kanadští vědci, podle kterých hrozí, že rychlé tání ledu brzy odhalí zbytky americké vojenské základny v Grónsku, která ukrývá nebezpečný toxický a radioaktivní odpad.

Nadprůměrné tání ledovců v Grónsku pokračuje

31.07. 13:11

Praha - Družicové pozorování Grónska ukazuje, že i v letošním roce dochází k nadprůměrně velkému tání největšího pevninského ledovce světa.

reklama
Fotogalerie