Články k tématu: historie

Tajemství peněz: Nikdo vlastně neví, odkud jsou

01.04. 15:41

Bez nadsázky celý svět se dnes točí kolem peněz. Vynález, který je starý desítky tisíc let hýbe světem. Proč vlastně lidé kdysi začali peníze používat, jaké objekty se jako peníze používali a co nás čeká do budoucna?

Cesta kolem světa za 80 dní? Netradiční dobývání Země trvalo mnohem rychleji

01.04. 11:35

O cestě kolem světa bylo pod mnohdy stejným názvem natočeno mnoho filmů, seriálů, a napsaná řada knih. Samotná cesta ale není tak nereálná, jak by se na první pohled mohla zdát. Země má na rovníku obvod 40 tisíc kilometrů a pokud bychom prali v potaz, že za den je člověk autem schopen ujet 1000…

Čeho se lidé v historii báli nejvíce? Zabijáka, který řádí dodnes

31.03. 16:44

I ve 21. století v době pokročilé medicíny a antibiotik nahání mor pořád hrůzu, ačkoli už není takovou ranou jako kdysi. V 15. století si v Evropě vyžádal 50 milionů životů. Odhaduje se, že při třech velkých pandemiích překročila celková bilance až 200 milionů mrtvých.

reklama

Mohou války přinést pozitiva? Historie ukazuje, které běžné věci bychom bez nich neměli

28.03. 14:05

Druhý nejkrvavější konflikt přinesl více než 16 milionů mrtvých, zničila mnoho zemí a přivedla k moci režimy, který svět přivedly do další světové války. Přesto i v tomto temném období kromě zbraní jako byl tank, bojová letadla nebo otravné plyny lidstvo vytvořilo i mnohé věci, které život naopak…

Elixír nesmrtelnosti: Vědci objevili ve starověké hrobce záhadnou tekutinu, její účinky jsou zarážející

Aktualizovali jsme 23.3.2019, 10:53, 21.03. 15:45

Po elixíru nesmrtelnosti nepátral jen český panovník Rudolf II., ale třeba i starověcí Číňané. Vědci nedávno objevili kotlík, která takovou látku obsahoval. Ukázalo se ale, že účinnost tohoto nápoje byla úplně jiná, než naši předci věřili.

Před 80 lety začala okupace: Češi si válku s nacisty přáli, říká historik

15.03. 13:57

Naprostá většina české společnosti si přála válku s nacistickým Německem. Z jejího pohledu měla vyústit v porážku Německa a obnovu Československa, řekl na dnešní konferenci v pražském Kolovratském paláci historik a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra. Nacistickou okupací v…

Klidný rozpad jedné z nejmocnějších říší světa aneb jak Bělorusko a Ukrajina rozložily SSSR

11.03. 15:51

Když v prosinci roku 1991 přijížděli prezidenti Ruska a Ukrajiny Boris Jelcin a Leonid Kravčuk, předseda Nejvyšší rady Běloruska Stanislav Šuškevič a další politici do rezidence Viskuli v Bělověžském pralese, netušili, že jejich jména zanedlouho vstoupí do dějin. Zasloužili se totiž o rozpad…

Gagarin byl skromný chlapík. Sláva vše změnila, konspirátoři mají dodnes žně

09.03. 11:51

Sovětský letec Jurij Gagrin, od jehož narození uplyne 9. března 85 let, získal věčnou slávu v dubnu 1961, když se jako první člověk vypravil do vesmíru. Následujících sedm let strávil hlavně jako svého druhu maskot, mladý usměvavý kosmonaut navštívil mnoho zemí světa, kde propagoval sovětské…

Vraždy pod taktovkou papeže. V historii stačila k ovládnutí státu lahvička s jedem

Aktualizovali jsme 8.3.2019, 16:36, 08.03. 11:41

Arzenik. Pro mnohé synonymum pro slovo jed, společně s kyanidem nebo ricinem. V historii se objevilo mnoho případů, kdy byl využit k odstranění nepohodlných jedinců. Arzenik našel v průběhu dějin široké využití – trávil s ním už císař Nero a skokem do modernější doby jsme ho mohli najít jako…

Strava diktátorů: Hitler si vegetariánství nezvolil, neměl na výběr

Aktualizovali jsme 7.3.2019, 22:42, 07.03. 11:32

Společným znakem diktátorů bývá většinou dostatek moci a peněz. Nejednoho by proto napadlo, že takový člověk si dopřává ty nejluxusnější pochoutky. Ale to, co platí například v případě severokorejského vůdce Kim Čong-una, nebývá pravidlem.

Pomsta indiánů? Syfilis zdevastoval celou Evropu

Aktualizovali jsme 5.3.2019, 22:21, 05.03. 13:13

Nový svět, Amerika, země zaslíbená. Zdá se, že nejen to objevil Kryštof Kolumbus. Zřejmě můžeme Kolumbovi poděkovat i za přivezení a rozšíření nemoci syfilis, kterou on a jeho posádka dostali od domorodých indiánů.

Trapas, který se v dějepise neučí: Švýcarsko jednou povolalo armádu, byla z toho fraška

05.03. 10:43

Ačkoliv je známé jako neutrální stát, Švýcarsko má díky branné povinnosti poměrně aktivní armádu. A s touto armádou se mu podařilo omylem provést invazi do sousedního Lichtenštejnska. A ne jednou, nýbrž třikrát.

Archeologové zjistili, kolik lidí žilo v pravěku na Zemi. Máme neuvěřitelné štěstí, že žijeme

Aktualizovali jsme 25.2.2019, 21:57, 25.02. 14:42

Na světě žije více než sedm miliard lidí. Před deseti lety to přitom bylo o miliardu méně v a roce 1960 na Zemi dokonce žilo pouhých tři miliardy lidí. Archeologové nyní zjistili, kolik lidí obývalo naši planetu před zhruba 40 tisíce lety, tedy v době kamenné, kdy se rodili naši předci.

Ekonomický král Evropy? Česko by bez komunistické minulosti vypadalo úplně jinak

Aktualizovali jsme 24.2.2019, 22:14, 24.02. 18:28

Den, kdy Československo rozhodlo o své budoucnosti. Tak by se dal definovat 10. červenec roku 1947. Tehdy totiž země odmítla takzvaný Marshallův plán. Program, pojmenovaný podle bývalého náčelníka generálního štábu USA George Marshalla, vytvořili Američané na obnovu válkou poničené Evropy.

Tlustá Berta: Největší dělo 1. světové války skočilo ve šrotu

Aktualizovali jsme 24.2.2019, 14:13, 24.02. 13:14

První světová válka představuje jeden ze zásadních zlomů moderních dějin lidstva, jehož důsledky pociťuje dodnes. Do bojů byly ve velkém měřítku nasazovány nové typy zbraní s nebývalou ničivou silou. Jedním z nich je i dělo přezdívané "Tlustá Berta".

Češi milují retro. Novým trendem je renovace módních doplňků po předcích

18.02. 16:15

Retro v Česku žije! Nábytek, hračky, elektronika, domácí spotřebiče – to vše v retro stylu Češi milují. Retro styl se nevyhýbá ani módním doplňkům. Trendem posledních let je renovace těch, které lidé najdou třeba na půdě.

Jak se v Česku stavěly hrady? Stavitelům to šlo překvapivě rychle

17.02. 09:44

Fenomén hradního stavitelství se na naše území dostal v dobách posledních Přemyslovců. Prvky tohoto nového pevnostního stavitelství k nám pronikaly už od 12. století, ale k jejich pevnému převzetí a uplatňování začalo docházet až během počátku 13. století. První hrady byly dílem panovníka a brzy se…

Co způsobilo pád starověkého Egypta? Vědci přicházejí s novou hypotézou

Aktualizovali jsme 12.2.2019, 22:10, 09.02. 21:48

Dlouhá staletí vědci a historici nedokázali přijít na to, co stálo za pádem starověké egyptské říše. Tým odborníků z Trinity College v Dublinu ale zjistil, že za koncem jedné z nejmocnějších civilizací své doby mohla stát intenzivní sopečná činnost.

Nejbizarnější námořní bitva: Křižník tři dny bojoval s kamenem

11.02. 18:13

Námořní historie je tak podrobná a rozsáhlá, že by vydala na desítky samostatných knih. V nich by se ale vyjímala událost, k níž došlo před více než 70 lety.

Vědci definitivně zjistili, jak vymřeli mamuti? Stejný konec hrozí i lidstvu

10.02. 14:25

Mamuti byli jedněmi z posledních prehistorických savců, se kterými naši předchůdci přišli do styku. Postupně ale všichni vymřeli, a odborníci dlouho nevěděli proč. Teď se jim povedlo nalézt příčinu, a špatnou zprávou je, že se může brzy opakovat.

Největší smogová katastrofa v historii? Na Londýn se snesl mrak jako z apokalypsy

10.02. 10:26

V zimě se každoročně nevrací jen Vánoce, lyžování a mezi drobotou oblíbená jízda na bobech. Drtivou většinu obyvatel českých měst a vesnic při nepřízni počasí v zimě zahltí smog. Zatímco mnozí vzduch plný polétavého prachu ignorují, v historii měl smog nedozírné důsledky. Největší smogová…

Panzerfaust byl postrachem spojeneckých tanků. Oblíbili si ho i pražští povstalci

Aktualizovali jsme 9.2.2019, 17:13, 08.02. 11:45

Jen málokterá zbraň vzbudila v nepřátelích takový strach jako Panzerfaust. Jednoduchá zbraň dokázala zničit všechny tanky spojenců. Její princip byl jednoduchý a výroba levná a rychlá. Továrny nacistického Německa ji chrlily po milionech do posledního dne války. Důležitou roli měla i během…

Ústav pro studium totalitních režimů vydává novou publikaci. Mapuje životy významných představitelů KSČ

Aktualizovali jsme 8.2.2019, 08:05, 07.02. 15:54

Kdo byli nositelé diktatury KSČ? Jaké byly jejich kariéry v komunistické straně i mimo ni? Odpovědi na tyto otázky nabízí jedna z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších dosavadních publikací Ústavu pro studium totalitních režimů, která vyšla v uplynulých dnech. Jedinečný dvoudílný Biografický slovník…

Temná historie Židů: Druhá světová byla jen špičkou ledovce

Aktualizovali jsme 4.2.2019, 21:53, 04.02. 13:48

Židé jsou od nepaměti terčem antisemitských nálad. Ty začaly mnohem dříve nežv období nacismu, a s nenávistí společnosti se setkali například během 16. století, které pro ně představovalo období absurdity. Pokračuje jejich perzekuce, diskriminace a snaha o "nápravu", zakládají se pro ně ghetta nebo…

Fotogalerie