Články k tématu: kaczyński, jaroslaw

Polský exprezident Walesa prohrál, má se omluvit Kaczyńskému

06.12. 16:01

Bývalý polský prezident Lech Walesa se má někdejšímu premiérovi Jaroslawu Kaczyńskému omluvit za své výroky o letecké katastrofě z dubna 2010. Dnes o tom podle polských médií rozhodl soud v severopolském Gdaňsku. Walesa nicméně nemusí zaplatit 30.000 zlotých (asi 181.140 Kč) na dobročinné účely,…

EU má novou posilu. Z Polska zní silná slova

02.09. 20:08

Varšava - Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dnes prohlásil, že chce, aby Polsko zůstalo v Evropské unii. Díky tomu se podle něj může "ve všech ohledech" stát zemí srovnatelnou se západními státy. Při zahájení kampaně před místními volbami plánovanými na 21.…

Walesa nabídl Kaczyńskému usmíření: Jestli jsem ti něco udělal, prosím o odpuštění, žádá

02.08. 22:18

Varšava - Bývalý vůdce polského protikomunistického hnutí Solidarita a exprezident Lech Walesa prostřednictvím facebooku požádal svého někdejšího spolupracovníka a pozdějšího zarytého odpůrce a šéfa vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského o odpuštění.

reklama

Polsko: Dnes pokračuje soud s Walesou, za urážku ho žaluje Kaczyński

14.05. 09:17

Gdaňsk - V Gdaňsku dnes pokračuje třetím stáním soud s bývalým polským prezidentem Lechem Walesou, kterého za urážku a pomluvu žaluje předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Walesa totiž prohlásil, že Kaczyński nese odpovědnost za letecké neštěstí u Smolenska, při…

Polské vládnoucí straně klesají preference, slibuje lidem daňové úlevy i větší výdaje na děti a seniory

16.04. 14:40

Varšava - Polští vládnoucí konzervativci slíbili daňové úlevy malým podnikům i velké výdaje na děti, seniory a infrastrukturu. Napsala to dnes agentura Reuters o víkendovém shromáždění vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), věnované přípravě na nadcházející sérii voleb.

Orbán a Kaczyński? Jejich ideologie mají mnoho společného s komunistickými režimy, píše Politico

11.04. 08:15

Server Politico.eu se ve svém komentáři zabývá srovnáním polské a maďarské vládnoucí garnitury. A přichází s překvapujícím závěrem, že jak Viktor Orbán tak Kaczyński, i přes rétorické odsuzování let minulých, mají ve své ideologii mnoho společného s komunistickými režimy.

Polské vládnoucí straně PiS výrazně klesají preference, vyhrála by jen o 6 procent

29.03. 09:23

Varšava - Polské vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS) by podle nejnovějšího průzkumu dalo hlas 28 procent voličů, což je o 12 procentních bodů méně, než minulý měsíc. Pouze se šestiprocentním odstupem následuje hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), která si tak oproti únoru…

Slovenská média: Fico bude jako Kaczyński, zůstane důležitým hráčem na koaličním písečku

16.03. 10:50

Bratislava - Demise slovenského premiéra Roberta Fica je největším zemětřesením na politické scéně v zemi pod Tatrami za poslední roky, trojnásobný předseda vlády se ale nehodlá stáhnout do ústraní, píšou slovenská média.

V Polsku začal soud s exprezidentem Walesou, Kaczyński ho žaluje kvůli urážce a pomluvě

05.03. 16:39

Gdaňsk - V Polsku dnes začal soud s exprezidentem Lechem Walesou, kterého za urážku a pomluvu žaluje předseda vládní strany Jaroslaw Kaczyński. Ani jeden z nich se dnešního stání nezúčastnil. Na květnovém soudním jednání by ale podle portálu wPolityce.pl měli vypovídat osobně.

Komentář: Krize všude okolo. A nenáviděné Německo jako ostrůvek stability

Aktualizovali jsme 4.3.2018, 20:42, 04.03. 20:37

KOMENTÁŘ MIROSLAVA HORKÉHO – Aktuální politická krize na Slovensku vzbuzuje úvahy o stavu celého středoevropského prostoru, kterého jsme nedílnou součástí. Při pohledu na aktuální politickou situaci v tomto regionu nastává důvod k obavám. A jediné relativně stabilní zemi, Německu, se v Česku…

Kaczyński brání sporný zákon o holokaustu: Nebudeme nést vinu za německé zločiny

12.02. 14:06

Varšava - Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński prohlásil, že Polsko nadále nehodlá nést vinu za zločiny spáchané za války nacistickým Německem. Vyjádřil se tak v souvilosti se zákonem, který zavádí pokuty nebo až tříleté vězení za připisování odpovědnosti…

Kaczyński hájí zákon o holokaustu: Polsko bylo doposud zbaveno práva hájit svou důstojnost

03.02. 12:53

Varšava - Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se postavil za kontroverzní zákon, který trestá připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Norma vyvolala rozruch ve světě. Valí se na ni kritika především z Izraele a USA.

Polský parlament hlasoval o důvěře vlády. Ta to ustála, ale další vývoj je nejistý

07.12. 16:59

Varšava - Polská vláda premiérky Beaty Szydlové dnes zvládla hlasování parlamentu o vyslovení nedůvěry. Přesto je její budoucnost nejasná, protože vedení její vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) připravuje změny v kabinetu.

Výměna šéfa polské vlády? Szydlovou má nahradit vicepremiér Morawiecki, píší média

05.12. 12:20

Varšava - Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se chystá prosadit výměnu na premiérském postu. Beatu Szydlovou má nahradit vicepremiér Mateusz Morawiecki. Sama šéfka vlády naznačila možné změny v nočním tweetu.

Kaczyński pobavil publikum svou četbou, víc než zákony ho zajímal atlas koček

24.11. 18:01

Varšava - Zatímco polští poslanci prosazovali sporné zákony o soudech, o změně volebních pravidel či zákaz nedělního prodeje, vůdce vládnoucích konzervativců Jaroslaw Kaczyński byl ponořen do četby atlasu koček.

Polsko požaduje válečné reparace od Německa. Jde o naši čest, prohlásil Kaczyński

11.11. 22:13

Krakov - Šéf polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dnes prohlásil, že požadovat reparace po Německu za jeho počínání v Polsku za 2. světové války je pro Varšavu věcí cti. Polský prezident Andrzej Duda tento týden prohlásil, že otázka německých reparací za válečné…

Změny v polské vládě: Szydlová vymění ministry, sama prý ale neskončí

24.10. 11:13

Varšava - Polskou vládu čekají personální změny. Koho konkrétně se budou týkat, ale premiéra Beata Szydlová neupřesnila. Opět se vyrojily spekulace, že ve funkci skončí i ona.

V Polsku to vře: Duda a Kaczyński jsou na válečné stezce kvůli soudní reformě

20.10. 17:20

Varšava - Spor kvůli soudní reformě mezi polským prezidentem Andrzejem Dudou a předsedou vládnoucí strany Právo a spravedlnosti (PiS) Jaroslawem Kaczyńským se vyostřuje. Olej do ohně přilila poradkyně hlavy státu, bývalá disidentka Zofia Romaszewská.

Polští církevní hodnostáři se postavili Kaczyńskému, arcibiskup se zastal uprchlíků

15.09. 17:11

Varšava - Proti konzervativní vládě strany Právo a spravedlnost (PiS) se překvapivě vymezila i katolická církev, která má v Polsku mimořádný vliv. Někteří církevní vůdci včetně arcibiskupa Wojciecha Polaka dali najevo, že jim vadí kroky kabinetu kritizované opozicí či Evropskou unií.

Polská vláda chce omezit zahraniční vlastnictví médií. Čeká ji další střet s Bruselem?

04.08. 13:23

Varšava - Polská vláda chystá zákon, který má podle jejích odpůrců ztížit práci kritickým médiím. Napsal to dnes list Gazeta Wyborcza (GW), podle něhož návrh počítá mimo jiné s "polonizací" médií, čili omezením podílů zahraničních vlastníků. V případě schválení zákona se hlavní obětí může stát…

Donald Tusk znovu vypovídal na polské prokuratuře kvůli nehodě u Smolenska

03.08. 21:47

Varšava - Předseda Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk dnes vypovídal na prokuratuře ve Varšavě ohledně letecké katastrofy u Smolenska. Při ní v dubnu 2010 zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí. 

Kaczyński trvá na soudní reformě. Přijmeme bez ohledu na Dudovo veto, vzkazuje

27.07. 22:08

Varšava - Předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński tvrdí, že polská vláda prosadí opozicí kritizovanou soudní reformu bez ohledu na veto prezidenta Andrzeje Dudy. Duda podle něj dělá velkou chybu, když se snaží reformu soudnictví zastavit.

Kaczyński si opět rýpl do opozice. Ta měla zavraždit jeho bratra

19.07. 12:49

Varšava - Polští poslanci o dnešní noci přerušili projednávání kontroverzního zákona o nejvyšším soudu po incidentu mezi předsedou vládnoucí strany Jaroslawem Kaczyńským a opozicí, které vyčetl "zavraždění" svého bratra-dvojčete.

Tisíce Poláků protestovaly proti vládní straně PiS a plánované reformě soudnictví

16.07. 19:56

Varšava - Ve velkých polských městech se dnes protestovalo proti soudní reformě navržené vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Rozzlobení lidé žádali odchod Jaroslawa Kaczyńského, který zemi de facto řídí.

reklama

Fotogalerie