Články k tématu: Katalánsko

Belgie uzavřela řízení o vydání Puigdemonta a čtyř katalánských exministrů

včera 15:33

Brusel/Madrid - Belgická justice ukončila řízení o vydání katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta a čtyř jeho ministrů k trestnímu stíhání do Španělska. Pětice katalánských politiků odjela do Belgie poté, co Madrid koncem října převzal přímou správu nad Katalánskem, sesadil tamní regionální…

Šance na většinu v katalánském parlamentu jsou vyrovnané, separatisté v průzkumech ztrácejí

13.12. 14:11

Barcelona - 21. prosince se budou v Katalánsku konat parlamentní volby. Separatistická strana Republikánská levice Katalánska (ERC), jíž se dosud přisuzovalo vítězství, v průzkumech ztrácí.

Katalánská krize: Soudce nařídil vyšetřit větší okruh lidí

11.12. 17:18

Madrid - Soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena, který má na starost obvinění bývalého katalánského vedení ze vzpoury, rozšířil vyšetřování na další okruh lidí.

reklama

Před muzeem v Katalánsku se strhla mela, lidé odmítají převoz uměleckých děl

11.12. 12:59

Lleida - Před muzeem v katalánském městě Lleida se dnes protestovalo proti převozu čtyř desítek uměleckých předmětů mimo Katalánsko. Za chybu označili stěhování děl do Aragonie nejen separatisté, ale i šéf katalánských socialistů Miquel Iceta.

Probuď se, Evropo! V Bruselu se demonstruje na podporu sesazené katalánské vlády

07.12. 15:20

Brusel - V centru Bruselu se dnes konala velká demonstrace na podporu sesazené katalánské vlády. Akci pod heslem "Probuď se, Evropo" svolaly dvě katalánské separatistické organizace.

Rajoy připustil změnu ústavy ve prospěch posílení katalánské autonomie, pro jsou i další lídři

06.12. 16:13

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes připustil, že by změny ústavy podpořil, pokud neohrozí jednotu země. Pro úpravy textu, který je podle mnohých zastaralý, se vyslovili i politici dalších stran.

Bývalému prezidentovi Puigdemontovi a jeho ministrům už nehrozí mezinárodní zatykač

05.12. 15:43

Madrid/Brusel - Španělský nejvyšší soud dnes nečekaně zrušil evropské zatykače na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Belgii.

V Barceloně demonstrovaly za propuštění katalánských aktivistů stovky lidí

04.12. 22:02

Barcelona – V Barceloně proti dnešnímu rozhodnutí španělského soudce, který ponechal ve vazbě dva katalánské exministry a dva separatistické lídry, protestovaly stovky lidí.

Soud propustí z vězení jen část bývalé katalánské vlády

04.12. 12:18

Madrid - Španělský soudce dnes propustil z vazby jen několik bývalých členů katalánské vlády. Za mřížemi zůstávají někdejší vicepremiér Oriol Junqueras, bývalý katalánský ministr vnitra Joaquim Forn a dva aktivisté separatistických organizací ANC a Ómnium.

V Katalánsku začali vyslýchat exministry, mají šanci na propuštění

01.12. 12:04

Madrid - V Madridu začaly výslechy katalánských exministrů a dvou separatistických lídrů, kteří žádají o propuštění z vazby. V ní jsou exministři měsíc a aktivisté od poloviny října kvůli snahám o úplnou nezávislost autonomního regionu.

Katalánští exministři by mohli ještě tento týden opustit vazbu

28.11. 12:33

Barcelona - Katalánští exministři, kteří jsou od 2. listopadu ve vazbě, by mohli být možná koncem tohoto týdne propuštěni na kauci. Spekuluje o tom deník El Periódico, podle kterého se dnes obhájci politiků chystají předložit žádost o propuštění na svobodu novému soudci, který případ v pátek…

V Barceloně zemřel nejvyšší katalánský prokurátor

27.11. 10:36

Barcelona - V Barceloně dnes zemřel katalánský nejvyšší prokurátor José María Romero de Tejada, bylo mu 69 let. Příčinu jeho úmrtí oficiálně úřady nesdělily. Podle deníku El Mundo ale trpěl leukémií a nedávno prodělal zápal plic.

Katalánský expremiér Puigdemont obvinil Madrid z autoritářství

25.11. 16:32

Bruggy (Belgie) - Katalánský expremiér Carles Puigdemont dnes obvinil španělskou vládu z autoritářství, represí a vytváření atmosféry strachu. Řekl to v belgických Bruggách, kde představil volební kandidátku své koalice Společně pro Katalánsko.

Katalánci chtějí v prosinci demonstraci v Bruselu

23.11. 19:07

Barcelona - Dvě velké separatistické organizace z Katalánska svolaly na 7. prosince do Bruselu velkou demonstraci pod heslem Evropo, probuď se! Pomoz Katalánsku!

Hlavní katalánské strany už nechtějí nezávislost

22.11. 21:55

Barcelona - Dvě hlavní separatistické strany v Katalánsku se dohodly, že se vzdají snah o jednostranné vyhlášení nezávislosti.

Puigdemont odmítl expremiérský plat, připadá si jako premiér

22.11. 21:19

Barcelona/Brusel - Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont nebude žádat o plat, který by mohl pobírat několik let jako bývalý premiér katalánské vlády.

V Barceloně se demonstrovalo proti omezení autonomie Katalánska

21.11. 21:19

Barcelona - V centru Barcelony na náměstí před sídlem katalánské vlády se sešly stovky lidí. Demonstrovaly proti převzetí přímé správy Katalánska španělskou vládou.

Separatisté podle průzkumů získají většinu v katalánském parlamentu

20.11. 21:34

Barcelona - Podle dvou posledních průzkumů by separatistické strany v Katalánsku, které se snaží o nezávislost této autonomní oblasti Španělska, získaly dohromady opět absolutní většinu v regionálním parlamentu.

Vydá Belgie katalánské exministry? Soud musel odročit

17.11. 17:25

Brusel - Belgický soudce odložil na 4. prosince další jednání o vydání pěti katalánských exministrů k trestnímu stíhání do Španělska.

O osudu Katalánska jednal španělský premiér s belgickým protějškem

17.11. 15:47

Göteborg (Švédsko) - Španělský premiér Mariano Rajoy a jeho belgický protějšek Charles Michel spolu dnes na okraj summitu Evropské unie ve švédském Göteborgu krátce hovořili o vývoji kolem Katalánska.

Katalánci chtějí propuštění vězněných separatistických vůdců

16.11. 22:50

Barcelona - Na náměstích katalánských měst se večer konala shromáždění separatistů. Účastníci požadovali propuštění dvou separatistických vůdců Jordiho Sancheze a Jordiho Cuixarta z vězení. Akce byly svolány na den, kdy uplynul právě měsíc od zadržení obou mužů.

V katalánských volbách se bude kandidovat i z vězení

16.11. 15:43

Barcelona - Katalánský separatistický lídr Jordi Sánchez bude dvojkou na kandidátce strany Společně pro Katalánsko. Politik je momentálně ve vazbě za svolání zářijové demonstrace. Předčasné volby v regionu se konají 21. prosince. Vyhlásila je španělská vláda poté, co koncem října převzala dočasně…

Právníci z Katalánska si stěžují u soudu na rozpuštění parlamentu

15.11. 12:31

Barcelona - Dvě sdružení katalánských právníků podala ke španělskému nejvyššímu soudu stížnost kvůli omezení autonomie Katalánska. Premiér Mariano Rajoy prý porušil základní právo na účast občanů na veřejném životě prostřednictvím jejich parlamentních zástupců. To zaručuje článek 23.1. španělské…

Rajoy se nebojí katalánských exministrů, povolil jim účast ve volbách

14.11. 16:08

Madrid - Katalánští exministři mohou znovu kandidovat ve volbách, protože nebyli odsouzeni. Z politického hlediska by ale podle španělského premiéra měli být diskvalifikováni. Mariano Rajoy dále podotkl, že bude bránit princip "národní jednoty" a že podle něj současné uspořádání zaručuje dostatečně…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací