Články k tématu: kristus, ježíš

Křesťanství se otřese v základech? Historici ze starých svitků určili, kdo je vlastně Bůh

10.03. 10:40

Ježíš Kristus je jednou z nejdůležitějších osob křesťanství a lidé díky Bibli věří, že je Synem Božím. Historik Larry Hurtado z univerzity v Edinburghu ale přišel s překvapivým objevem. Ze zkoumání starých svitků vyplynulo, že lidé měli za Boha právě Ježíše.

Štědrý den je tu: Vánoční zvyky připomínají nejen narození Ježíše, ale i pohanské kořeny svátků

24.12. 08:40

Křesťané si dnes na Štědrý den připomínají blížící se příchod Ježíše Krista, ale vánoční zvyky upomínají i na pohanské kořeny svátků.

Svatý grál je nejhledanější poklad na světě. V čem je tak mystický?

Aktualizovali jsme 20.11.2018, 22:53, 20.11. 13:49

Kalich, ze kterého pil Ježíš Kristus při poslední večeři, a ve kterém byla zachycena jeho krev po ukřižování, je předmětem velkého počtu legend. Celá staletí ho hledali různí dobrodruzi, kouzelná nádoba později zlákala i Nacisty. Nejčastěji je však legenda o svatém grálu spojena s rytíři kulatého…

reklama

Nejpronásledovanější sekta středověku? Její jméno se do historie zapsalo krví

19.11. 16:30

Bogomilové patří mezi nejúspěšnější středověké hereze. Přestože od svého vzniku byli pronásledováni, udržela se Bogomilská uskupení takřka po celý středověk. Co více, Bogomilové dokonce dokázali se jejich učení rozšířit z Balkánu až do západní Evropy. Žádný div, že se katolická církev bála…

Měl Ježíš bratra? Prastarý svitek odhalil překvapivé a nečekané věci

19.10. 08:50

Ačkoliv to zní spíše jako konspirační teorie či zápletka z knih Dana Browna, vědci objevili svitek, který tvrdí, že ježíš měl bratra a že mu svěřil své tajné učení. Svitek ležel po celá staletí zapomenutý, teprve na konci loňského roku jej náhodou objevili dva experti na biblické texty.

Na Slovensku se na sporáku údajně zjevil Ježíš Kristus. Lidé se před ním modlí

11.09. 16:52

V Petrové na severovýchodě Slovenska se lidé modlí ke sporáku. Věří tomu, že se tu v úterý na dvířkách zjevil Ježíš Kristus. Kuchyně v domku v tamní osadě se ihned proměnila na modlitebnu. Na kolenou někteří před sporákem strávili i celou noc.

Turínské plátno? Polovina stop krve je podvrh, zjistili vědci

16.07. 18:39

Turín - Nová forenzní analýza ukázala, že nejméně polovina stop krve na turínském plátně, které dle legendy nese otisk těla umučeného Ježíše Krista po jeho sejmutí z kříže, je podvrh.

Zatajuje křesťanství starobylou pravdu? Ježíšova smrt a vzkříšení má své předobrazy v minulosti

Aktualizovali jsme 2.4.2018, 22:41, 02.04. 16:49

Dnes křesťané na celém světě vzpomínají ukřižování Ježíše Krista. Smutný den je pro ně i dnem radosti, protože Ježíšova smrt přinesla dle křesťanské nauky lidstvu vykoupení z jeho hříchu. Křesťané považují Ježíšovu smrt a následné vzkříšení nejen za nejdůležitější, ale zcela jedinečnou událost…

Krvavá stigmata? Lidem se objevují rány, které měl Ježíš Kristus. Vědci hledají vysvětlení

Aktualizovali jsme 1.4.2018, 13:25, 01.04. 10:25

Nejvýznamější křesťanský svátek – Velikonoce je tady. Přestože se v jejich rámci, kromě celé řady pohanských a přímo nesmyslných tradic, připomíná především ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, tak z historického hlediska to s událostmi na Golgotě není vůbec jednoduché.

Ježíš měl bratra, kterému svěřil tajné učení? Po staletí ztracený dokument ukázal zcela nové věci

12.01. 11:19

Ačkoliv to zní spíše jako konspirační teorie či zápletka z knih Dana Browna, vědci objevili svitek, který tvrdí, že ježíš měl bratra a že mu svěřil své tajné učení. Svitek ležel po celá staletí zapomenutý, teprve na konci loňského roku jej náhodou objevili dva experti na biblické texty.

Byl Ježíš uprchlík? Mezi odborníky se vede ostrá polemika

27.12. 10:23

Blízký východ - Nezastavitelný proud uprchlíků do Evropy mohl u řady lidí vyvolat pocit, že pro další běžence tu už není místo. Prostor se zaplnil. Migranti by měli měli zůstat za hranicemi EU. V opačném případě totiž ohrozí pracovní trh, sociální služby a zdravotnictví. V době opatrného nakládání…

Boží hod vánoční? Žádná práce ani stlaní postele, oslavuje se narození Ježíše Krista

25.12. 09:27

Praha - Dnes je první a pro křesťany nejdůležitější vánoční den neboli Boží hod vánoční. Název Boží hod vánoční vznikl patrně z toho, že v tyto dny věřící více navštěvovali kostely a přistupovali četněji ke svatému přijímání - slavili tedy "duchovní hody".

Vánoce byly v Evropě zakázány. Jaké mýty o nich panují?

21.12. 10:28

Štědrý den už je za dveřmi. Den, kdy po staletí slavíme narození Ježíše Krista, sedíme u jídla, zpíváme a dáváme si dárky. Co však Vánoce nejvíc symbolizuje? Server Listverse přinesl seznam 8 zajímavých poznatků, bez nichž by Vánoce na světě nebyly takové, jaké jsou.

Velký pátek si Filipínci opět připomněli přibitím na kříž

14.04. 16:56

Manila - I letos na Velký pátek se několik Filipínců nechalo přibít na kříž. Drastickému rituálu přihlížely tisíce diváků, včetně zahraničních turistů. Nechybělo ani procesí, při kterém se mnozí bičovali do krve.

Důkazy naznačují, že Ježíš Kristus nezemřel na kříži, tvrdí lékař

Aktualizovali jsme 3.3.2017, 22:26, 03.03. 11:55

Někteří odborníci se domnívají, že Ježíš nezemřel na kříži tak, jak sepíše v Bibli. Je prý možné, že pouze omdlel a jako mrtvý vypadal a později byl „vzkříšen“.

Milujeme Ježíše, prozradili muslimové. A strhla se mela

Aktualizovali jsme 29.12.2016, 22:08, 29.12. 16:30

Manama - Prominentní saúdský náboženský učenec šejk Adel Al Kilani v online debatě řekl, že muslimové milují Ježíše. Jeho prohlášení vyvolalo širokou škálu komentářů na sociálních médií, v rozmezí od plné podpory k ostré kritice, uvádí Gulf News.

Ruský prvomájový průvod v čele s Ježíšem, byl to první komunista, prohlašuje Zjuganov

29.04. 08:57

Moskva - Podle předsedy ruských komunistů Gennadije Zjuganova byl Ježíš Kristus prvním komunistou naší éry a kdyby mohl, určitě by nechyběl v prvomájovém průvodu.

reklama
Fotogalerie