Články k tématu: Kypr

Kypr a Turecko se přou kvůli mořským vrtům, hrozí vážný konflikt

05.05. 19:36

Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí v reakci na to, že Ankara v pátek vyslala několik plavidel k pobřežním vodám řecké části Kypru. Turecko tam chce provádět průzkumné vrty kvůli těžbě plynu a ropy. Krok odsoudilo řecké a kyperské ministerstvo zahraničí i kyperský prezident Nikos Anastasiadis, podle…

Migrační krize opět udeřila. Oblíbená destinace turistů přestává uprchlíky zvládat

14.12. 09:48

Kypr se začíná potýkat s migrační krizí. Ostrovní stát, kterému se zatím problémy spojené s migrací spíše vyhýbaly, nyní pomalu přestává situaci zvládat. V poměru k celkovému počtu obyvatel letos na Kypru požádalo o azyl vůbec nejvíce lidí v celé Evropské unii.

Americká základna na Kypru? Rusko varovně zdvihá prst

06.12. 14:02

Rusko ve středu upozornilo kyperské úřady, že by neměly povolit Spojeným státům rozmístit na ostrově svou vojenskou základnu. Oznámila to agentura Reuters. Ruské ministerstvo zahraničí kyperskou stranu varovalo, že podobný krok by pro Kypr měl "nebezpečné a destabilizující následky".

reklama

Kypr vydal ke stíhání do Egypta únosce letadla

19.08. 13:27

Nikósie/Káhira - Kypr vydal ke stíhání do Egypta Egypťana Sajfa Addína Mustafu, který před dvěma lety unesl letadlo EgyptAir na lince z Alexandrie do Káhiry s 64 lidmi na palubě.

U Severního Kypru ztroskotala loď s migranty, nejméně 19 mrtvých

18.07. 19:21

Ankara - U pobřeží Severního Kypru dnes ztroskotala loď se 150 migranty na palubě. 19 lidí zahynulo a zhruba 26 osob se pohřešuje. 105 uprchlíků se podařilo zachránit. Po dalších možných přeživších pátrá pobřežní stráž a pomáhají přitom i obchodní lodě.

Turecko plánuje těžit ve Středozemním moři

11.05. 20:52

Istanbul - Turecko v létě ve východním Středomoří zahájí průzkumné vrty za účelem těžby uhlovodíků. Oznámil to dnes turecký ministr energetiky Berat Albayrak, který je zetěm prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Rozhodnutí Ankary může v oblasti opět vyvolat napětí, protože zájmy Turecka se tam…

Kyperský kněz zneužíval dívku, církev jej vyloučila

18.04. 19:31

Nikósie 18. dubna (ČTK) - Kyperská ortodoxní církev vůbec poprvé potrestala jednoho ze svých kněží za sexuální zneužívání dítěte. Propustila z duchovního stavu metropolitu Nikifora z kláštera v obci Kykkos.

Ruský oligarcha a "hliníkový král" si koupil kyperské občanství

03.03. 19:39

Moskva - Ruský oligarcha Oleg Děripaska alias hliníkový král, který je pokládán za člověka blízkého Kremlu, si koupil občanství Kypru. Miliardářův mluvčí to vysvětlil "potřebou neustálého cestování po světě". Současně ujistil, že se to nijak nedotkne placení daní v Rusku.

Kypr ve druhém kole rozhoduje o budoucí hlavě státu. Výsledek bude zřejmě těsný

04.02. 13:12

Nikósie - Obyvatelé Kyperské republiky dnes ve druhém kole volí prezidenta. Oba kandidáti slibují, že oživí rozhovory o sjednocení ostrova a budou pokračovat v ekonomických reformách, liší se jen v taktice.

Kypr si dnes zvolí nového prezidenta

28.01. 10:00

Nikósie - Více než půl milionu kyperských voličů má dnes příležitost zvolit si hlavu státu. Za favorita je považován současný prezident Nikos Anastasiadis.

Na Kypru se utopila česká turistka

22.08. 12:36

Aja Napa (Kypr) - Pobřežní hlídka nalezla v pondělí odpoledne v moři u kyperského letoviska Aja Napa bezvládné tělo české turistky (59). Po převozu do nemocnice byla prohlášena za mrtvou.

Zmocněnec OSN pro Kypr odchází zpět do norské politiky

15.08. 08:47

Oslo/Ženeva - Norský diplomat Espen Barth Eide odchází z funkce zmocněnce OSN pro Kypr. Přes dva roky pomáhal sbližovat zástupce řecké a turecké části rozděleného ostrova, jednání však nakonec zkrachovala kvůli neústupnosti Ankary.

Pravicové aktivisté chtěli blokovat lodě s migranty, sami ale běžence pašovali

28.07. 08:47

Famagusta - Aktivisté, kteří chtějí bojovat proti nevládním humanitárním organizacím ve Středozemním moři, byli pozatýkáni. V turecké části Kypru čelí obviněním, že mají falešné dokumenty. Navíc na své palubě pašovali 21 Asiatů.

Kyperští Řekové chtějí dál jednat o sjednocení, navzdory roztržce s Turky

11.07. 09:21

Atény - Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru skončily minulý pátek po vyhrocené debatě neúspěšně, když Turecko odmítlo stáhnout své vojáky. Kyperští Řekové se s tím nehodlají smířit a jsou připraveni dál jednat.

Rozhovory o sjednocení Kypru zkrachovaly, Turecko odmítlo stáhnout své vojáky

07.07. 09:31

Ženeva - Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru skončily po vyhrocené pozdně noční debatě neúspěšně. Na vině je podle všeho Turecko, které odmítalo ze severní části ostrova stáhnout své vojáky, což byl zásadní požadavek Řeků.

Evropa měla patřit Turecku? V bitvě u Lepanta křesťané prolévali krev

Aktualizovali jsme 12.6.2017, 22:28, 12.06. 11:39

Bitva u Lepanta ze 7. října 1571 patří k nejdůležitějším námořním bitvám v historii. Křesťanské síly tehdy vedl Juan de Austria, bratr španělského krále Filipa II. Rozpínavost Osmanské říše a dobytí benátské kolonie na Kypru přinutily křesťanské státy odložit stranou vzájemné neshody a postavit se…

Sjednocení Kypru? Turci a Řekové se dohodli na obnovení jednání o budoucnosti ostrova

05.06. 11:59

Nikósie - Zástupci řecké a turecké části Kypru se dnes dohodli na dalším kole jednání o sjednocení středomořského ostrova. Ten je rozdělen od turecké invaze z července 1974, kdy Ankara vyslala do severní třetiny ostrova vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků.

Na Kypr připlula první letošní skupina migrantů z Turecka

04.02. 19:27

Nikósie - Na severní pobřeží řecké části ostrova Kypru dnes připlula první letošní skupina uprchlíků. Patrně jde o Syřany, kteří na cestu vyrazili z jihotureckého města Mersin.

Konference o Kypru zatím nepřinesla výsledky

13.01. 15:18

Ženeva - Mezinárodní konference politiků o znovusjednocení Kypru skončila ve čtvrtek bez dohody, turecko odmítá stáhnout své vojáky ze severní části ostrova. Ženevské rozhovory mají pokračovat na expertní úrovni 18. ledna, napsala agentura Reuters.

Kypru svítá nová naděje? Protistrany si vyměnily dokumenty týkající se kontroly ostrova

12.01. 08:23

Ženeva - Předáci rozděleného Kypru si dnes vyměnili mapy vyznačující zóny, které by v zamýšlené federaci měly být pod kontrolou kyperských Řeků a kyperských Turků.

Změna poměrů na Kypru? Ostrov možná čeká sjednocení

02.12. 09:05

Nikósie - Ve dnech 9. až 12. ledna 2017 se v Ženevě uskuteční další rozhovory o sjednocení Kypru. Tento středomořský ostrov je rozdělen od roku 1974 na jižní řeckou a severní tureckou část. Výsledky rozhovorů, pokud budou úspěšné, mají ještě projít referendem.

Vážné obvinění: Ruské tankery pašují palivo přes Kypr

22.11. 19:23

Brusel - Ruské tankery pašovaly palivo pro bojové letouny podporující režim Bašára Asada v Sýrii přes kyperské a řecké vody, přestože to zakazují sankce, vyhlášené Evropskou unií.

Ve Švýcarsku byly obnoveny rozhovory o sjednocení Kypru

20.11. 12:04

Mont Pélerin (Švýcarsko) - Zástupci řecké a turecké části Kypru dnes obnovili ve švýcarském letovisku Mont Pélerin jednání o sjednocení ostrova rozděleného od roku 1974.

Další rozdělení Kypru, tentokrát podle času, Ostrov teď leží ve dvou pásmech

30.10. 10:09

Nikósie - Ostrov Kypr je rozdělen nejen mezi Řecko a Turecko, ale nově také časově. Zatímco na řeckém jihu se hodiny ve 3:00 posunuly na 2:00, na tureckém severu zůstal letní čas.

reklama

Fotogalerie