Články k tématu: Lidé

Záhada klinické smrti: Pacienti popisují, co viděli a cítili

11.10. 21:48

Stará známá otázka: Co přijde po smrti? V následujícím článku se dočtete příběhy pěti lidí, kteří unikli vlastní smrti.

Platíte za elektřinu majlant? Rady, jak srazit účty na minimum

11.10. 20:31

Stará, ale dobrá, řeknete si možná o své televizi nebo pračce. A asi budete mít pravdu, ty starší věci totiž tak nějak víc vydrží. Jenže, už jste si spočítali, kolik takový retro spotřebič spotřebuje elektřiny?

Máte problémy se spánkem? Příčina může být i tam, kde byste ji nečekali

Aktualizovali jsme 10.10.2018, 22:01, 10.10. 13:28

Spí se vám v noci špatně? Možná to není jen tím, že jste ve stresu nebo že máte hlavu plnou myšlenek. Příjemný a klidný spánek je značně ovlivněn také tím, co jste večer nebo v noci snědli. Existují některé potraviny, které byste měli večer vynechat.

reklama

Pozor na to, co berete: Léky, které máme všichni doma, dokáží napáchat pořádnou paseku

10.10. 08:53

Paracetamol a ibuprofen jsou účinné látky, které najdeme v řadě léků proti bolesti. Podle odborníků ale mají řadu vedlejších účinků, a kromě utlumení bolesti mohou například vyvolat změny nálad, chování či ovlivňovat psychiku člověka.

Smrtící infekce mozku: Mladík se nakazil na koupališti, za pět dní zemřel

07.10. 20:33

S neobvyklým případem se setkali lékaři z amerického New Jersey. Hospitalizovali totiž nemocného mladíka, který po několika dnech zemřel. Co přesně bylo příčinou jeho obtíží neví, zřejmě se ale nakazil v místním akvaparku.

Neplodnost není moderní problém. Jak ji léčili lidé ve středověku?

07.10. 08:55

Pokud žena ve středověku nemohla otěhotnět, čekaly ji poměrně perné časy. S důrazem na nutnost rozmnožování a zachování rodu byla potřeba otěhotnět veliká. A protože medicína nebyla zrovna vyvinutá, léčebné postupy nebyly zrovna příjemné.

Jak by vypadal svět, kdybychom nikdy na nic nezapomněli?

Aktualizovali jsme 6.10.2018, 20:00, 06.10. 09:17

Všichni si čas od času stěžujeme na paměť. Podle vědců bychom ale za ni měli být rádi. Je totiž mnohem lepší zapomínat, než si pamatovat vše. Zapomínání nám totiž pomáhá víc, než se zdá.

Proč jsou utěrky na prach žluté? Odborníci z celého světa jsou zmatení

06.10. 13:55

V našich končinách není problém zakoupit utěrky na prach v různých barvách. Stejně jako ve zbytku světa jim ale dominují ty žluté, a jsou dokonce země, kde jiné barvy seženete jen těžko. Proč tomu tak je? To je otázka, na kterou zřejmě nikdo nezná odpověď.

Vědci vyvrací mýtus: Seniorům škodí věci, které mnozí považují za prospěšné

Aktualizovali jsme 5.10.2018, 22:18, 03.10. 14:26

Není pravda, že osobám středního věku a seniorům dělají procházky vždy dobře. Je totiž velký rozdíl mezi pobytem v parcích a chůzí po frekventovaných ulicích.

Myslíte si, že jste úplně normální? Omyl, kousek psychopata je v každém z nás

05.10. 13:07

Psychopati jsou oblíbenými postavami populární kultury. Díky jejímu vlivu jsou psychopati vnímáni veřejností jako mašiny na zabíjení, které buď nevykazují žádné emoce nebo naopak se vyznačují až úchylným potěšením nad věcmi považovanými za „nenormální“. Jací jsou ale psychopati ve skutečnosti?…

10 problémů, které nejvíc tíží Čechy. Z úřadů máme přímo trauma, ukázal průzkum

05.10. 08:02

Průzkum společnosti SANEP se zaměřil na největší problémy, které zatěžují nadpoloviční většinu domácí populace. Z nich následně bylo vybráno deset největších problémů, s nimiž je nespokojena nadpoloviční většina domácí populace.

Jak jsou na tom čeští senioři v porovnání se světem? Co si počít s nízkým důchodem?

Aktualizovali jsme 4.10.2018, 22:48, 04.10. 10:42

Kvalita života českých důchodců je podle žebříčku The Global Retirement Index celosvětově na 16. místě. Pořadí každoročně sestavuje investiční společnost Natixis s myšlenkou, že stárnoucí populace musí mít také bezpečný důchodový systém. Česká republika v žebříčku v posledních letech stále stoupá,…

Jak by vypadala naše planeta, kdyby na ni nežili lidé?

03.10. 08:11

Studie zveřejněná výzkumným týmem z Univerzity Aarhus v Dánsku ukazuje, jak by vypadal svět, kdyby na něm nikdy nežili lidé. Vědci se zaměřili na to, jak by vypadal život velkých savců, kdyby je svou činností člověk neomezoval.

Pozor na demenci: Malý trik může pomoci v boji s nemocí stáří

Aktualizovali jsme 2.10.2018, 22:05, 02.10. 13:55

Lidé se dožívají stále vyššího věku. Řadu seniorů, a nejen jich, však ohrožují neurodegenerativní onemocnění jako je například demence. Určité jednoduché návyky mohou podle nové studie proti těmto problémům bojovat.

Jak vzniklo slovní spojení "dávej si bacha"? Se slavným skladatelem nemá nic společného

02.10. 16:39

Dávej si bacha. Tuto větu jsme nejednou slyšeli nejen od rodičů, ale také ve škole nebo od kamarádů. Napadlo vás, co je to ten bach nebo bacha? Prozradíme vám, že se slavným skladatelem Johannem Sebastianem Bachem nemá nic společného.

Ve škole jsme se učili hlouposti? Některé věci jsou ve skutečnosti úplně jinak

02.10. 13:53

Věci, které jsme dlouhé roky považovali za neochvějnou pravdu, se mohou v průběhu času měnit. Znalosti se neustále vyvíjejí a fakta se mění. Server  Business Insider připravil souhrn několika faktů, které jsou v tuto chvíli jiné, než jste se učili ve škole. 

Ve vývoji civilizace došlo ke zlomu? Došlo ke změně, která bude mít politický i ekonomický dopad

02.10. 13:20

Vůbec poprvé již polovina civilizace není chudá nebo náchylná na to, že se propadne do chudoby. Podle zprávy neziskové organizace World Data Lab více než polovina světové populace žije v domácnosti, která vydělává dost na to, aby byla považována za střední nebo vyšší třídu. Každou sekundu se do…

Ne všechny tělní orány potřebujeme. Bez kterých můžeme klidně žít?

01.10. 11:55

Aby člověk mohl strávit tučné jídlo, potřebuje k tomu na pomoc žluč, která jídlo, zejména tučné, rozkládá. V zásadě ale člověk může bez žlučníku klidně žít. To samé platí třeba o slezině nebo štítné žláze. Podívejte se, jak to všechno funguje.

Holíte se každý den? Odborníci mají pádný argument, proč to rozhodně nedělat

30.09. 12:52

Mnozí pánové řeší dilema, zda vousy holit, či neholit. Kromě estetické stránky tady jde také o zdraví, jak ukázal nový výzkum. Muži, kteří se denně ráno holí, mají třikrát větší pravděpodobnost, že na bradě a tvářích hostí bakterii Staphylococcus aureus, tedy zlatého stafylokoka.

Evoluce člověka: Co nedokázali naši předci a co budeme umět v budoucnu?

Aktualizovali jsme 29.9.2018, 22:00, 29.09. 19:37

Vědci z Binghamtonské univerzity zkoumali dva miliony let staré lidské fosilie z oblasti Sterkfontein a Swartkrans v Jižní Africe. Zjistili, že sluch našich předků byl do určitého období velmi podobný šimpanzímu, pak ale nastal důležitý evoluční zlom.

Všichni lidé na světě mají jednu superschopnost. Nikdo neví proč

Aktualizovali jsme 29.9.2018, 22:00, 29.09. 09:24

Odjakživa se lidem líbí hezké věci. Dokážeme ocenit krásu a žasnout při pohledu na úchvatné scenérie. Podle odborníků je tato schopnost ale záhadou, a lidé by ji správně mít neměli. Proč tedy tyto věci náš mozek zpracovává?

Onemocnění srdce zabilo za poslední roky půl milionu Čechů

28.09. 17:22

Za posledních deset let podlehlo nemocem srdce přes půl milionu Čechů, jsou nejčastější příčinou úmrtí. Loni na jejich následky zemřelo asi 49.000 lidí, o rok dřív to bylo 48.000 a v roce 2015 pak 51.000. V posledních letech má tato příčina úmrtí spíše klesající tendenci.

Světu se podařilo vymýtit dvě nemoci. Kdy zmizí další?

27.09. 19:40

Ani nejmodernější medicína se mnohdy neobejde bez spolupráce úřadů a lidé z celého světa. Zářným příkladem jsou takzvané eradikace, tedy definitivní vymýcení nemocí po celém světě. To se v historii povedlo už dvakrát, a další čtyři procesy v tichosti probíhají. A v mnoha z nich hrají Češi…

Máte tyto vlastnosti? Pak jste zřejmě chytřejší než ostatní lidé

27.09. 12:12

Možná si myslíte, že jste chytřejší než vaši vrstevníci. Možné to samozřejmě je. Podle vědců existuje několik ukazatelů, které mohou naznačit, zda se odlišujete od průměru.

Fotogalerie