Články k tématu: Mekka, Saúdská Arábie

Začala pouť do Mekky. Letos je kvůli pandemii zcela mimořádná

29.07. 12:57

V malých skupinkách vedených průvodci dnes přišli k prvnímu rituálu velké poutě do Mekky její letošní účastníci. Ve srovnání s předchozími roky jich byla jenom hrstka a všichni jsou rezidenty Saúdské Arábie, byť dvě třetiny z nich tvoří cizinci.

Nestarejte se o politiku, vyzvala vláda muslimy. Marně

20.08. 20:35

Rijád - Saúdská Arábie, která organizuje každoroční muslimskou pouť do Mekky zvanou hadždž, poutníky vyzvala, aby se nestarali o politiku. Apel se podle agentury Reuters ale minul účinkem.

Tragédie na svatém místě: V Mekce skočil ze střechy muž

09.06. 18:06

Rijád - Na nejposvátnějším místě islámu spáchal v pátek večer muž sebevraždu. Skočil ze střechy Velké mešity v Mekce. Okolnosti incidentu se vyšetřují, uvedla policie.

reklama

Egypt dočasně otevřel přechod pro muslimy putující do Mekky

27.08. 15:24

Káhira/Rafáh - Egypt dnes na dva dny otevřel hraniční přechod s Pásmem Gazy, aby umožnil muslimům vydat se na pouť do Mekky.

Saúdská Arábie otevře hranice pro poutníky z Kataru

17.08. 16:52

Rijád - Čtyři arabské státy začátkem června přerušily s Katarem diplomatické vztahy a uvalily na něj sankce. Saúdská Arábie se ale rozhodla, že otevře své hranice s Katarem, aby tamním věřícím umožnila putovat do Mekky.

Egypt kvůli pouti do Mekky dočasně otevřel hranici s Gazou

14.08. 19:15

Káhira/Rafáh (Pásmo Gazy) - Egypt dnes po několika měsících otevřel hraniční přechod s Pásmem Gazy, aby umožnil muslimům vykonat pouť do Mekky. Informovala o tom agentura AFP. Dnes přešlo hranice do Egypta z palestinského území asi 800 poutníků.

Katar se zlobí: Rijád nám klade překážky v pouti do Mekky

29.07. 18:42

Dauhá - Saúdská Arábie záměrně vytváří překážky Katařanům, kteří se příští měsíc chystají vykonat hadždž, tedy pro muslimy důležitou pouť do Mekky. Tvrdí to Katar prostřednictvím stanice Al Džazíra.

Saúdové nedaleko Mekky sestřelili balistickou raketu

28.07. 15:26

Rijád - Saúdská Arábie dnes oznámila, že sestřelila balistickou raketu, kterou směrem k Mekce odpálili z Jemenu šíitští Húsíové.

Pouť do Mekky děsí zdravotníky: Mohla by se rozšířit cholera, žlutá zimnice i další nemoci

15.07. 14:35

Mekka - Světová zdravotnická organizace (WHO) má obavy, že se cholera z Jemenu kvůli tradiční muslimské pouti do Mekky rozšíří. Hrozbou jsou ale i žlutá zimnice a další tropické horečky či nákaza virem zika.

Svět míří do výšin. Unikátní hodinovou věž překoná kilometrová budova

Aktualizovali jsme 10.6.2017, 22:25, 10.06. 11:22

Mekka/Džidda - Nejvyšší budova Saúdské Arábie působí z dáli jako opuštěný palác uprostřed pouště. V současnosti jde o třetí nejvyšší budovu světa, pyšní se největším hodinovým ciferníkem na světě. Už za pár let ale prvenství v této zemi uzme nový mrakodrap na pobřeží Rudého moře. Ten by měl…

Od smrtící tlačenice v Mekce uplynul rok. Zemřelo 2400 lidí

22.09. 10:34

Mekka - V sobotu 24. září uplyne rok od tragédie při tradiční muslimské pouti do Mekky. Počet obětí tlačenice se odhaduje na více než 2400, oficiální počet uváděný saúdskoarabskými úřady se zastavil na čísle 769. Vyšetřování stále neskončilo.

Britský velvyslanec v Rijádu potají konvertoval k islámu

17.09. 19:50

Rijád/Londýn – Velvyslanec Velké Británie v Saudské Arábii tajně konvertoval k islámu. Vše vyšlo najevo až ve chvíli, kdy vykonal hadždž, tedy pouť do Mekky. Informuje o tom britský list The Telegraph.

Íránci vyšli do ulic. Bouří se proti muslimské pouti

09.09. 15:43

Teherán - Dnes začala každoroční muslimská pouť do Mekky v Saúdské Arábii, což vyvolalo hněv tisíců Íránců. Ti se tentokrát po loňské tragédii pouti neúčastní.

Začal soud se 14 lidmi, kteří mají být zodpovědni za pád jeřábu v Mekce

11.08. 20:13

Rijád – Loni zemřelo v saudskoarabské Mekce 111 lidí, když se ze staveniště zřítil jeřáb. Teď začíná soud se 14 osobami, které byly v souvislosti s nehodou obviněni.

Íránští věřící nepůjdou na pouť do Mekky, není to pro ně bezpečné

02.06. 13:14

Teherán - Tradiční muslimská pouť do Mekky bude letos bez návštěvníků z Íránu. Na vině je podle Teheránu Saúdská Arábie, která prý věřícím nedokáže zajistit bezpečnost.

Íránští poutníci s letos poutě do Mekky nezúčastní. Co mají za problém?

29.05. 16:35

Teherán/Dubaj - Íránská organizace pro svatou pouť hadždž oznámila, že se tamní věřící nezúčastní letošní muslimské pouti do Mekky.

Cesta z Mekky do Medíny stála život 19 poutníků. Jejich autobus havaroval

19.03. 14:34

Rijád/Káhira – K tragické nehodě autobusu došlo v Saúdské Arábii. Při havárii na dálnici mezi svatými městy Mekka a Medína zemřelo 19 poutníků z Egypta.

reklama
Fotogalerie