Články k tématu: Ministerstvo spravedlnosti

Úředníci osvobození v kauze Promopro žádají po státu milionové odškodné

26.10. 09:16

Praha - Tři bývalí úředníci ze sekce pro české předsednictví EU, kteří byli osvobozeni v kauze Promopro, chtějí odškodnění. Žaloby byly podány na Obvodní soud pro Prahu 2. Stát bude zastupovat ministerstvo spravedlnosti.

Exekutoři musí povinně zpřehlednit listiny pro dlužníky

10.10. 13:37

Praha - Přípomínkovým řízením prošla nová vyhláška ministerstva spravedlnosti, podle níž budou exekutoři muset výrazně zjednodušit a zpřehlednit listiny, které zasílají dlužníkům.

Sobotka hodnotil práci Pelikána, lituje neprosazení některých zákonů

11.09. 19:41

Praha – Šéf vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) lituje, že se kvůli odporu opozice nepodařilo ve Sněmovně prosadit nový zákon o znalcích a novelu insolvenčního zákona, která upravuje oddlužení. uvedl to po dnešní bilanční schůzce s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO), jehož úřad obě normy…

reklama

Zdravotní sestra Marešová chce po státu odškodné ve výši pět milionů

31.08. 08:55

Praha/Rumburk - Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová z Lužické nemocnice v severočeském Rumburku zažalovala stát o téměř pět milionů korun. Žena čelila žalobě za to, že údajně vraždila pacienty draslíkem, soud jí ale vinu neprokázal.

Stát se omluvil za nucené vysídlení z domu po 65 letech, zaplatí odškodné 200 Kč

30.08. 12:27

Praha - Milan Hlobílek, jehož rodina byla v roce 1951 nuceně a bez právního podkladu vysídlena ze statku v Mistříně na Hodonínsku v takzvané akci K, dostane od ministerstva spravedlnosti odškodné 200 korun.

Paraguay vydala prvního uprchlého Čecha do českého vězení, dopustil se daňových podvodů

28.08. 16:38

Praha - Paraguay vydala do ČR českého občana (43), který si má odpykat tři roky vězení za daňovou trestnou činnost. Jde o první případ extradice z tohoto jihoamerického státu.

Ministerstvo se pře s exekutorskou komorou, neshodnou se na podobě listin pro dlužníky

15.08. 19:34

Praha - Exekutorské komoře se nelíbí způsob, jakým chce ministerstvo spravedlnosti sjednotit písemnosti zasílané exekutory dlužníkům. Návrh úřadu označuje za nákladný a nepraktický. 

Nový systém přidělování kauz soudcům senátoři zřejmě podpoří

10.08. 17:23

Praha - Senátoři zřejmě podpoří novelu občanského soudního řádu, která zavádí systém automatického a náhodného přidělování kauz soudcům u insolvencí. Doporučil to senátní ústavně-právní výbor. 

Ministerstvo spravedlnosti chce zvednout výplaty vězňů o tisíce

05.08. 18:16

Praha - Až o několik tisíc korun chce ministerstvo spravedlnosti zvednout výplaty pracujícím vězňům. Zároveň si ale budou vězni muset spořit několikanásobně větší podíl z výplaty na dobu po propuštění.

Zdravotní sestra Marešová získá od státu odškodné za neprokázané obvinění

24.07. 15:33

Praha - Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou loni soud zprostil obžaloby v případu údajných vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, získá odškodnění. Po státu žádala čtyři miliony, dostane ale jen část.

Ministr spravedlnosti opět dočasně zprostil funkce brněnského soudce Kozáka

07.07. 15:17

Brno/Praha - Soudce brněnského krajského soudu Jan Kozák byl opět dočasně zproštěn funkce. Policie ho v polovině června začala trestně stíhat a podezřívá ho ze zneužití pravomoci.

České věznice jsou přeplněné, na konci června byla kapacita překročena o 1800 míst

03.07. 10:42

Praha - Přeplněnost českých věznic je dlouhodobým problémem. Za mřížemi bylo ke konci června o 1831 odsouzených a obviněných více, než kolik by jich byly vězeňské areály schopny pojmout za dodržení optimálních ubytovacích podmínek.

Soud znovu potrestal bývalého soudce Matulu, nadržoval zlodějům

29.06. 17:03

Praha - Bývalý soudce Vlastimil Matula byl opět shledán vinným z nadržování zlodějům, kteří ukradli 74 milionů korun. Ve shodě s návrhem žalobce mu soud uložil roční podmíněný trest s dvouletou zkušební dobou. Verdikt je nepravomocný.

OECD apeluje na ČR: Musíte rázněji zakročit proti korumpování cizích činitelů

22.06. 15:10

Paříž - Česká republika musí podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšit své úsilí při odhalování, vyšetřování a stíhání podplácení zahraničních veřejných činitelů. Hodnotící zpráva OECD nicméně vyzdvihuje "značné úsilí" Prahy vylepšovat svůj systém boje proti tomuto druhu…

Zemřel bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák

20.06. 12:20

Praha - Zemřel exministr spravedlnosti a někdejší dlouholetý předseda České advokátní komory (ČAK) Karel Čermák. Advokacii zasvětil celý svůj život a zásadním způsobem ovlivnil zejména etické principy jejího výkonu, uvedla komora na svém webu.

Česko a Vietnam podepsali dohodu, umožní předávání odsouzených, posílí i policejní spolupráce

07.06. 09:34

Hanoj - Na závěr jednání českého a vietnamského prezidenta Miloše Zemana a Tran Dai Quanga byla podepsána dohoda, podle níž si ČR a Vietnam budou předávat odsouzené občany. Dojde také k posílení policejní spolupráce.

Nejvyšší soud se zastal cizince odsouzeného za vraždu, žádal nové projednání

11.05. 11:45

Brno - Kosovský Albánec Shukr Hoti, jemuž justice v Česku jako uprchlému uložila 12 let vězení za vraždu, se dočkal zastání u Nejvyššího soudu (NS). Stížnost pro porušení zákona podal ve prospěch odsouzeného ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Šabatová kritizuje soudy: Měly by zveřejňovat rozhodnutí elektronicky, navrhuje vznik centrální evidenci verdiktů

26.04. 12:11

Praha - Kancelář veřejného ochránce práv není spokojená s tím, jak okresní, krajské a vrchní soudy naplňují povinnost zveřejňovat důležitá rozhodnutí elektronickou cestou. V letech 2011 až 2016 se do justiční databáze Judikatura dostalo 2875 verdiktů krajských a vrchních soudů, uvedla kancelář ve…

Vydání ruského hackera Nikulina bude soud v květnu řešit přímo ve vazební věznici

13.04. 15:24

Praha - O přípustnosti vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina bude pražský městský soud rozhodovat přímo ve vazební věznici, a to z bezpečnostních důvodů. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Dodala, že veřejné zasedání se uskuteční 11. května. Soudní senát se bude v…

Soud rozhodl: Katarský princ Sání nemá nárok na odškodné za vazbu

06.04. 16:06

Praha - Obvodního soudu pro Prahu 2 dnes nepravomocně rozhodl, že katarský princ Hámid bin Abdal Sání nemá nárok na odškodné za dobu strávenou nezákonně ve vazbě. Požadoval 225 tisíc korun.

Kam bude vydán hacker Nikulin? Podle žalobců je přípustné poslat jej do USA i Ruska

05.04. 16:32

Praha - Pražské městské státní zastupitelství předalo k soudu kauzu údajného hackera, o jehož vydání Česko požádaly USA a Rusko. Podle názoru žalobců je jeho vydání přípustné do obou států. ČTK to dnes řekla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. Z kontextu případu je zřejmé, že jde o případ…

Katarský princ chce po Česku čtvrtmilionové odškodnění

30.03. 17:10

Praha - Soud se dnes začal zabývat žalobou katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Domáhá se 225 tisíc korun jako náhrady nemajetkové újmy za 4,5 měsíce pobytu ve vazební cele, konkrétně za dobu od 7. dubna do 22. srpna 2005.

Soudce Novák chce od státu půl milionu, protože musel dojíždět z Brna do Jihlavy

24.03. 17:01

Brno/Praha - Soudce Krajského soudu v Brně Miroslav Novák chce po státu půl milionu korun, které vynaložil na dojíždění poté, co byl nezákonně přeložen na jihlavskou pobočku soudu. Ministerstvo se domnívá, že nárok je promlčený a že Novák stejně neprokázal, že by uváděné cestovní náklady skutečně…

Soudkyně povolila odposlechy, pak před nimi varovala dceru, tvrdí policie

06.03. 10:22

Jablonec nad Nisou - Soudkyně Okresního soudu v Jablonci podle kriminalistů patrně vyzradila dceři informaci o odposleších nasazených na její známé. Soudkyně byla obviněna ze zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu ohrožení utajované informace.

reklama
Fotogalerie