Články k tématu: mozek

Máte vzpomínky na dětství? Podle vědců jsou falešné, nikdy se nestaly

22.07. 06:10

Vědci učinili fascinující objev vysvětlující původ takzvaných fiktivních vzpomínek z ranního dětství. Téměř 40 procent lidí mohou si své první vzpomínky vůbec nepamatovat – jsou totiž vymyšleny jejích vlastním mozkem.

Jak působí káva na mozek? Stačí jen přivonět a tělo zareaguje

20.07. 12:00

Washington - Badatelé ze Stevens School of Business, Temple University a Baruch College zkoumali, zda vůně kávy může ovlivnit kognitivní funkce, tedy například paměť a koncentraci, i když třeba nápoj ani neobsahuje kofein.

Co se děje s lidmi, kteří jedí lidské maso?

03.07. 08:46

Londýn - Jak víme ze zombie filmů, nemrtví nejvíce touží po lidských mozcích. Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby takový lidský mozek snědl obyčejný člověk? Odpovědí na otázku, co se stane, pokud budete jíst lidské mozky nebo jiné části lidského těla, se zabývá server Medical Daily.

reklama

V těle máme dva mozky, zjistili vědci. Neuvěříte, k čemu slouží ten druhý

Aktualizovali jsme 30.6.2018, 22:05, 30.06. 13:14

Sydney - Napadlo vás někdy, jak je možné, že vám kručí v břiše, když žaludek nemá žádné nervy? Jak lidské tělo pozná nutkání na stolici, když ani střeva neobsahují nervy? Jak je možné, že celý proces trávicího traktu funguje tak perfektně, jako žádný jiný? Vědci na tyto otázky konečně našli odpověď…

Nový způsob, jak monitorovat zaměstnance? Napíchnutí do mozku

03.06. 10:58

Peking - Asi tucet čínských firem nechává v reálném čase monitorovat pomocí senzorových čidel mozky svých zaměstnanců. Záměrem rozhodně není zlepšit pohodu zaměstnanců, zařízení má za úkol především zvýšit jejich produktivitu, píše deník Le Figaro.

Může lidský mozek požírat sám sebe? Vědci jsou v šoku, hrozí nám velké problémy

Aktualizovali jsme 26.5.2018, 15:43, 26.05. 08:10

Zní to jako z béčkového hororu: Mozek se v lidském těle začne sám pojídat. Myslíte si, že je to nemožné? Podle vědců jste na omylu. Na rozdíl od filmového plátna se z vás sice nestane zombie, přesto může mozek sám sebe sníst.

Myslíte si, že jste chytřejší než všichni okolo? Přesvědčte se, že to tak skutečně je

23.05. 09:32

Většina lidí si připadá chytrá a někteří více, než ostatní. Jak to ale skutečně poznáte? Jednou z možností je donutit své okolí k IQ testu, můžete ale zkusit i pozorovat ukazatele, které mohou naznačit, zda se odlišujete od průměru.

Lidé využívají jen 10 % mozku? Povídačkám o mozku věří řada z nás, pravdivé ale nejsou

15.05. 19:03

Možná už jste slyšeli že lidé, kteří mají analytické či logické myšlení využívají levou stranu mozku, a že u těch, kteří jsou více umělecké typy, dominuje pravá strana mozku. To ale není pravda. Žádné vědecké studie neprokázaly, že by u někoho byla jedna hemisféra dominantnější, než ta druhá.

Jak se jednou pro vždy zbavit hladu? Vědci vám sáhnou do mozku a je vymalováno

Aktualizovali jsme 13.5.2018, 22:00, 13.05. 15:32

Američtí vědci lokalizovali nerv zodpovědný za vysílání signálu o sytosti žaludku a zjistili, že jeho zmrazení může vést k úbytku váhy. Upozornil na to news.com.au.

Co se stane, když dáte myši lidský mozek? Vědci to vyzkoušeli

08.05. 12:42

Významný úspěch slavili američtí vědci ze Salk Institute, kteří jako první publikovali o úspěšném implantátu lidského mozku myši – mozek hostitele se implantátu ujal a zásoboval ho krví a živinami po několik měsíců. Tato implantace rozhodně nebude poslední, cílem výzkumu je zjistit, jestli by se…

Proč zapomínáme? Vědci rozklíčovali další záhadu mozku

05.05. 08:30

Jakmile nám začne selhávat paměť, vyvstává před námi přízrak Alzheimerovy choroby. Naštěstí jde ale nejčastěji o planý poplach. S přibývajícím věkem je normální, že paměť už je trochu méně výkonná. "Stárnutí schopnost pamatovat si nemění, nebo jen velmi málo," říká profesor Bruno Dubois z kliniky…

Vědci dokázali oživit mozky mrtvých prasat

29.04. 09:38

Washington - Tým vědců z americké Yaleovy univerzity dokázal až na 36 hodin obnovit cirkulaci krve do mozků z mrtvých prasat, a přivést tak miliardy mozkových buněk zpět k životu. O pokusech, které "by mohly změnit definici smrti", informoval tento týden magazín MIT Technology Review.

Snažíte se na něco zapomenout? Vědci vydali návod, jak vytěsnit nepříjemné vzpomínky

Aktualizovali jsme 21.4.2018, 18:14, 21.04. 17:49

Určitě to znáte také. Například zazní písnička a vy si okamžitě vybavíte určitou osobu nebo situaci, ve které jste ji slyšeli. Kontext hraje podle vědců v našich vzpomínkách velkou roli. Nicméně nový výzkum ukazuje, že lze i úmyslně zapomenout. Jak?

Lze vyvolat poslední vzpomínky zavražděných a chytit díky nim pachatele? Vědci učili neuvěřitelný průlom

Aktualizovali jsme 19.4.2018, 13:24, 19.04. 08:18

Vědci přišli s tvrzením, které zní tak trochu jako z příběhu science fiction. Nový objev by údajně mohl pomáhat vyvolat poslední vzpomínky obětí vražd a usvědčit tak pachatele. Vědci totiž zjistili, že naše mozky obsahují genetické „markery", které by mohly být použity k odemknutí vzpomínek i poté,…

I lehký otřes mozku výrazně zvyšuje riziko vzniku nevyléčitelné nemoci

19.04. 13:22

Pouze jedno nepříliš vážné poranění na hlavě může radikálně zvýšit riziko vzniku Parkinsonovy nemoci. Lidé s „mírným traumatickým poškozením mozku" mají o 56% vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikován Parkinson, varují vědci.

Zajímavé evoluční změny? Těchto sedm vlastnosti naši předci neměli

17.04. 18:33

Evoluce je pro mnohé jen termín z učebnice biologie. Jenže jde zároveň o něco, co stále probíhá. Je příliš brzy říkat, jak budou lidé vypadat za několik tisíc let. Jasné ale je, že my jsme získali díky síle výběru některé „superschopnosti“, které naši předci neměli, píše server IFL Science.

Vědci objevili další důkaz, že mozky mužů a žen pracují odlišně

14.04. 15:42

Řím - Vůči egoistické či altruistické volbě reagují mozky žen a mužů rozdílně: zatímco u žen se systém odměny více aktivuje, když učiní rozhodnutí s příznivým společenským dopadem, jako je pochopení a pomoc, u mužů naopak tentýž neuronový spoj pracuje s větší intenzitou, když učiní egoistické…

Déjà vu? Záhada, kterou jste jistě prožili. Jaké je vysvětlení?

10.04. 18:13

Jistě znáte ten pocit, kdy prožijete událost, o které se vám zdá, že jste ji nezažili poprvé. Déjà vu, jak se onen fenomén nazývá, je pro vědce dodnes záhadou, a nedokáží ho nejen vysvětlit, ale ani potvrdil.

Stane se čtení myšlenek realitou? Vědci jsou na stopě velkému objevu

Aktualizovali jsme 30.3.2018, 14:12, 30.03. 08:49

Vědci z Kalifornské univerzity už dříve zjistili, jak pomocí speciálního dekodéru číst myšlenky lidí. To může pomoci lidem, kteří nemohou normálně komunikovat se světem. Jaká je ale budoucnost celého procesu?

Jak zvrátit stárnutí a rozpad mozku? Existuje účinnější recept než cvičení. Má to ale háček

30.03. 11:57

Jak si uchovat zdravý mozek i ve stáří? To je jedna ze zásadních otázek pro vědce a lékaře - a to nejen proto, že průměrná délka lidského života se neustále prodlužuje. Jednou z možností, jak předejít problémům, by mohla být strava - lépe řečeno dieta. To alespoň naznačila studie provedená na…

Láska je chemický proces? Na náš mozek působí opravdu zvláštně

Aktualizovali jsme 20.3.2018, 16:57, 20.03. 12:04

Říká se, že láska je jedním z nejhezčích pocitů v životě a že hory přenáší. Stejně jako všechny ostatní pocity ale i ji řídí a zpracovává mozek, a to díky přívalu hormonů. Jak ale taková láska vypadá a jak se skutečně pozná?

Záhadný mozek?Umíme studovat neurony, ale jeho komplexní aktivita nám uniká

12.03. 16:21

Praha - Vědci, kteří se zabývají výzkumem mozku a centrální nervové soustavy, dokážou sledovat aktivitu jednotlivých neuronů. Zaznamenat a vyhodnotit komplexní mozkovou aktivitu je však stále nemožné, i když určitý směr se rýsuje díky takzvané optogenetické metodě.

Týden mozku v ČR: Lidé mohou navštívit přednášky odborníků a vyzkoušet si hlavolamy a hry cvičící paměť

12.03. 09:05

Praha - V budově Akademie věd ČR dnes začíná Týden mozku. Přinese zejména přednášky českých i světových odborníků v oblasti neurologie, psychiatrie, duševního zdraví i informatiky. Festival je součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week (BAW), která má zvýšit povědomí o výzkumu centrální…

Kdy začít trénovat paměť? Ve 40 je pozdě, tvrdí odbornice

10.03. 13:08

Praha - S tréninkem paměti by lidé měli začít už kolem 30 let. Její pokles není podle předsedkyně České společnosti pro trénink paměti a mozkový jogging Dany Steinové nevyhnutelnou součástí stárnutí, což dokazují i vědecké studie.

reklama
Fotogalerie