Články k tématu: mozek

Záhadný mozek?Umíme studovat neurony, ale jeho komplexní aktivita nám uniká

12.03. 16:21

Praha - Vědci, kteří se zabývají výzkumem mozku a centrální nervové soustavy, dokážou sledovat aktivitu jednotlivých neuronů. Zaznamenat a vyhodnotit komplexní mozkovou aktivitu je však stále nemožné, i když určitý směr se rýsuje díky takzvané optogenetické metodě.

Týden mozku v ČR: Lidé mohou navštívit přednášky odborníků a vyzkoušet si hlavolamy a hry cvičící paměť

12.03. 09:05

Praha - V budově Akademie věd ČR dnes začíná Týden mozku. Přinese zejména přednášky českých i světových odborníků v oblasti neurologie, psychiatrie, duševního zdraví i informatiky. Festival je součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week (BAW), která má zvýšit povědomí o výzkumu centrální…

Kdy začít trénovat paměť? Ve 40 je pozdě, tvrdí odbornice

10.03. 13:08

Praha - S tréninkem paměti by lidé měli začít už kolem 30 let. Její pokles není podle předsedkyně České společnosti pro trénink paměti a mozkový jogging Dany Steinové nevyhnutelnou součástí stárnutí, což dokazují i vědecké studie.

reklama

Smrtí nic nekončí? Zdravotnické přístroje sledující činnosti mozku zamotaly vědcům hlavu

Aktualizovali jsme 8.3.2018, 08:17, 08.03. 08:07

Vědci zjistili, že mozková aktivita může trvat více než 10 minut poté, co zemře tělo. Ukázala to nová studie ve které vědci poukazují, že toto nové zjištění může mít v některých směrech obrovské zdravotní a etické důsledky, konkrétně mluví o dárcovství orgánů.

Telekinetické schopností a ovládání mysli. Prováděli Američané tajné experimenty na lidech?

04.03. 09:45

Spojené státy americké se prý během Studené války zaměřily na experimentování s cestováním v čase nebo pokusech na lidech, s cílem upravit jejich mysl a Sovětský svaz porazit v psychologické válce.

Nová naděje pro epileptiky? Čeští vědci chtějí mozek "umravnit" bez nutnosti operace

12.02. 10:37

Praha - Epileptické neurony v mozku se vyznačují přehnanou reakcí na jakýkoli podnět. Jednou z cest, jak pacientům pomoci, je podle českých vědců genová léčba, tedy vytvoření léku obsahujícího "molekuly šité na míru".

Smrtonosná nemoc zasáhla Spojené státy a Kanadu. Jak může člověku ublížit?

Aktualizovali jsme 28.1.2018, 22:41, 28.01. 09:36

Washington/Ottawa - Nemoc, která nyní zasáhla severoamerické území, se nazývá chronické chřadnutí jelenů. Ta způsobuje, že se jeleni pohybují jako zombie, někdy bývá choroba označována jako "nemoc chronického vyčerpání". Jak velkou oblast nemoc postihla? A jaké dopady má tato nákaza na lidi? O tom…

Vyšší inteligence a sportovní výkon? Vědci to umí zařídit, není to ale nic příjemného

Aktualizovali jsme 21.1.2018, 16:07, 21.01. 07:35

Jak se toho více a více dozvídáme o fungování mozku, dokážeme s ním stále lepší věci. Jedna z nejslibnějších a nejpopulárnějších teorií je "nabít" mozek, aby se mohli více aktivovat mentální schopnosti.

Jíte tučná jídla? Podle vědců vám mohou vlézt na mozek, doslova

Aktualizovali jsme 20.1.2018, 18:05, 20.01. 14:59

Řím - Časopis Nature Communications zveřejnil závěry studie, který zjišťovala účinky stravy na mozek za předpokladu, že nevyvážená strava může nejen vyvolat hromadění tuku a rozvoj rezistence vůči inzulinu, ale že se také může odrazit na fungování nervového systému.

Co dělá mozek, když spíme? V našem těle se dějí divy, my o nich nemáme ani tušení

Aktualizovali jsme 17.1.2018, 12:46, 17.01. 08:13

Spánek pomůže od únavy, nabereme díky němu sílu. Má ale také čisticí účinky pro náš mozek, který zbaví nebezpečných látek, tvrdí lékaři z americké univerzity Rochester. Toxické látky zaplaví naše tělo během celého dne při přemýšlení. Pokud by se mozek pořádně nepročistil, může člověk trpět…

Tajný program na ovládání mysli? O projektu MKUltra ze 70. let se nikdo neměl dozvědět

11.01. 13:22

Celá řada science fiction spisovatelů si pohrává s myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby americké vládní organizace tajně prováděly pokusy na lidech. Západní demokratický svět se uklidňuje, že by k něčemu takovému nikdy nemohlo dojít, historie nám ale ukazuje, že opak je pravdou.

Řepkový olej je levný a zdravý? Raději se mu z dálky vyhýbejte

Aktualizovali jsme 9.1.2018, 22:22, 09.01. 11:20

Řepkový olej je jedním z nejrozšířenějších rostlinných olejů, přesto víme jen málo o jeho zdravotních účincích. Nová studie, o které informuje server Science Daily, sledovala zejména vliv řepkového oleje na mozek. Vědci zjistili, že může způsobovat zhoršení paměti, zhoršení schopnosti učení a…

Co určuje, zda se děti narodí jako praváci nebo leváci? Mozek s tím nemá nic společného

Aktualizovali jsme 9.1.2018, 15:55, 09.01. 09:27

Většina z nás patří mezi praváky, přesto existuje spousta lidí, u nichž je dominantní levá ruka. Proč tomu tak je? Je to něco, co se prostě „naučíme“? Nebo jde o vrozenou věc, ve které hraje roli náš mozek a nervový systém? Právě na to odpovídá s odkazem na novou studii server IFL Science.

Přelom v lékařství: Může virus umí zabíjet rakovinu v mozku?

08.01. 12:36

Leeds - Viry jsou postrachem každého člověka. Způsobují totiž řadu nepěkných onemocnění, které mají někdy velmi složitou léčbu. Představte si ale viry, které lidskému tělu pomhají. Podle nového objevu by to nemusela být jen teorie, ale fakt. Pokud se správně naučíme využívat jejich sílu. Informoval…

Jednoduchý boj proti demenci? Malý trik může pomoci v bojem s neurodegenerativními onemocněními

08.01. 10:35

Lidé se dožívají stále vyššího věku. Řadu seniorů, a nejen jich, však ohrožují neurodegenerativní onemocnění jako je například demence. Určité jednoduché návyky mohou podle nové studie proti těmto problémům bojovat.

Může být Alzheimerova choroba nakažlivá? Náhodný objev znepokojil odborníky

Aktualizovali jsme 6.1.2018, 15:21, 05.01. 14:04

Britští chirurgové varují svět před skrytým nebezpečím, které může přinést neopatrná operace. Zjistili, že mozkové choroby jsou přenosné z pacienta na jiného člověka. Vědci tak mají nyní poprvé důkaz o přenosu těchto nemocí mezi lidmi.

Záhadná paměť: Proč ji ztrácíme? Vědci zjistili, jak se tomu dá zabránit

Aktualizovali jsme 6.1.2018, 10:47, 06.01. 08:50

Sacramento - To, že starší lidé mají obecně větší problémy se zapamatováním různých věcí, je již dlouhou dobu známé. Vypadá to však, že vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley přišli na konkrétní důvod. Podle nich to souvisí s naším spánkovým režimem. Jakým způsobem tedy lze ztrátě paměti…

Neobvyklá porucha mozku? Bizarní stav ovlivňuje naši představivost

02.01. 11:32

Pro většinu z nás není problém vybavit si, jak vypadají naši rodiče. Věřte, nebo ne – pro některé je to ale úkol téměř nemožný. Před několika lety výzkumníci popsali stav, při kterém si lidé nemohou představit věci, na které myslí. Tento stav se označuje jako afantazie.

Dražší věci nejsou lepší. Vědci zjistili, proč si myslíme opak

31.12. 13:40

Je drahé? Pak musí být dobré. Tak uvažuje řada lidí při nákupu vína nejen na sváteční stůl. Proč nám nápoj z vinných hroznů chutná více, když při jeho nákupu z peněženky vytáhneme vyšší částku, zjišťovali vědci z francouzské Insead Business School ve Fontainebleau a z univerzity v Bonnu.

Jak vyřešit všechny problémy? Filozofové na to vymysleli tento nástroj

30.12. 07:35

Ockhamova břitva je jeden z nejoblíbenějších nástrojů kritického myšlení, který vám doporučí 9 z 10 skeptiků. I když to ve skutečnosti není žádný nástroj, ale pouhý princip rozhodování mezi dvěma teoriemi, které mají podobné praktické výsledky. Jak tedy Ockhamova břitva funguje? Kdo ji vymyslel a…

Rozpoznávání ironie: Jak mozek zpracovává kousavé poznámky?

Aktualizovali jsme 26.12.2017, 12:31, 26.12. 08:25

Vědci se v nové studii zaměřili na to, jak mozek pracuje s ironií a sarkasmem. Dospěli k závěru, že je nutné mluvit do "správného ucha", aby člověk nadsázku pochopil.

Čtení myšlenek není jen fikce? Někteří si ho už mohli vyzkoušet

Aktualizovali jsme 10.12.2017, 19:26, 10.12. 16:24

Čtení myšlenek není jen záležitostí moderní science fiction. Vědcům z Kalifornské univerzity se povedlo zjistili, jak pomocí speciálního dekodéru číst představy lidí. Tato technologie al nebude dostupná všem, jejím primárním cílem bude pomoci lidem, kteří nemohou normálně komunikovat se světem.

Nesnášíte rána? Brzké vstávání se dá naučit, nakonec se na něj budete těšit

05.12. 15:28

Potřebujete se naučit ráno brzy vstávat, ale jste typ, co raději ponocuje? Nebo jste ranní ptáče a večer, když musíte fungovat, neudržíte pozornost a usínáte? Poradíme, jak si přenastavit vnitřní hodiny.

Vědci našli v lidském mozku unikátní systém. Dodnes o něm nikdo nevěděl

03.12. 10:45

Mozek zůstává pro vědce a lékaře i přes pokročilou moderní techniku a špičkové zobrazovací metody stále záhadou. Není proto až tak překvapivé, že se čas od času objeví nová funkce či systém, o kterém dosud neměli ani ponětí. A jeden takový objev se nyní povedl vědcům z Národního institutu zdraví v…

Fotogalerie