Články k tématu: mozek

Proč se nám líbí hezké věci? Odborníci jsou zmatení, tuto schopnost by lidé mít neměli

15.08. 10:05

Není překvapením, že se nám líbí hezké věci. Dokážeme ocenit krásu a žasnout při pohledu na úchvatné scenérie. Podle odborníků je tato schopnost ale záhadou, a lidé by ji správně mít neměli. Proč tedy tyto věci náš mozek zpracovává?

Co udělá alkohol s lidským tělem? Může na nás mít i pozitivní vliv

Aktualizovali jsme 7.8.2017, 17:15, 07.08. 10:00

Pití alkoholu je tradičně spojováno spíše se zapomnětlivostí a pokud se to přežene, s kompletními výpadky paměti. Nová studie však odhalila, že alkohol může mít na paměť ve skutečnosti i účinky pozitivní. Jako u každé takové novinky samozřejmě vědci upozorňují, že není radno to přehánět.

Je možné ovládnout lidský mozek? Nový objev může mít zásadní vliv na celé lékařství

Aktualizovali jsme 26.7.2017, 19:01, 26.07. 11:44

Londýn – Vědci možná budou už velmi brzy schopni ovládat lidskou mysl, poprvé se jim totiž podařilo implantovat obrazy do mozku myši. Informuje o tom server Express.

reklama

Americký fotbal poškozuje hráčům mozek? Studie odhalila brutální následky sportu +VIDEO

26.07. 13:11

Boston - Americký fotbal způsobuje u valné většiny hráčů poškození mozku. Tyto příznaky mělo 99 procent bývalých hráčů profesionální zámořské ligy NFL. Vyplývá to ze studie vědců Bostonské univerzity.

Nedostatek spánku vám sežere mozek. A to doslova

04.07. 16:54

Nedávný průzkum provedený ve Velké Británii ukázal, že 80 procent lidí trpí nedostatkem spánku – nejméně ze všech spí údajně lékaři a učitelé. A co víc, spánková deprivace stojí ekonomiku Spojeného království 40 miliard liber ročně, kvůli snížené produktivitě a zdraví pracovníků.

Proč některé věci nevidíme, i když bychom měli?

01.07. 06:34

Občas o někom řekneme, že si „nevidí na špičku nosu“. Chceme tím vyjádřit, že nemá rozhled, že není nejbystřejší nebo je sebestředný. Možná bychom to ale říkat neměli – sami si totiž na špičku nosu nevidíme. Může za to náš mozek, který nás klame.

Zapomínáte? Podle vědců je to možná dobře

Aktualizovali jsme 25.6.2017, 22:50, 25.06. 10:59

Nejste zrovna mistři v uchovávání informací? Ze dne na den zapomenete, o čem jste si četli v časopise? Nemusíte panikařit, ba naopak. Vědci z torontské univerzity přišli se studií, která vnímá běžné zapomínání jako zdravou věc. Ke správné "paměťové očistě" podle nich pomáhá pravidelné cvičení.

Neobvyklá léčba zákeřné choroby? Lékaři pacientům do mozku implantují prasečí buňky

Aktualizovali jsme 20.6.2017, 18:07, 20.06. 12:17

Jakkoliv divné se to může zdát, někteří lidé si nechávají do mozku implantovat prasečí buňky. Nejde o žádný modní trend, ale o experimentální léčbu Parkinsonovy nemoci. Právě prasečí buňky dávají pacientům naději na zastavení postupu jejich choroby. Informuje o tom server New Scientist.

Rozčilují vás mužské výmluvy? Podle vědců za ně mohou geny

15.06. 21:07

Říká se, že ženy mohou dělat několik věcí najedou, muži nikoliv. Prý se mužský mozek dokáže soustředit pouze na jedinou záležitost. Je ale dokázáno, že za to může genetika, ne úmysl!

Časté užívání chytrých telefonů zanechává trvalé stopy v našem mozku

28.05. 20:27

Curych – Chytré telefony se již staly oddělitelnou součástí našich životů, neumíme si bez nich představit osobní ani pracovní život. Podle švýcarských vědců časté užívání takzvaného smartphonu zanechává trvalé stopy v našem mozku.

Ponocujete a prokrastinujete? Podle vědců jste inteligentní

15.05. 20:16

Pokud chodíte do postele pozdě a ráno později vstáváte, neměli byste ze sebe mít špatný pocit, ale právě naopak. Podle nového výzkumu se ukazuje, že ve skutečnosti jsou takoví lidé často inteligentnější než většina populace.

Co je to ingredience štěstí? Vědci oznámili jejich složení

10.05. 11:54

Vědci po letech bádání objevili ingredience štěstí. Výzkum Harvardovy univerzity zdůrazňuje, že jsou pro štěstí člověka důležité společenské vztahy, jiná studie University College v Londýně vypočítává dokonce pět vlastností, které jsou pro štěstí nezbytné. Píše o tom francouzský deník Le Figaro.

Nové technologie by mohly vymazat myšlenky bez našeho vědomí, varují experti

27.04. 14:12

MAGAZÍN - Technologie doslova vládnou světu. Už si bez nich snad ani nedokážeme představit život. Vědci ale varují, že by nám již brzy mohly tyto technologie, které nám dnes pomáhají, přerůst přes hlavu. A navrhují proto, aby byly přijaty některé zákony, která by nás před nimi ochránily.

Ženám se po porodu zmenšuje mozek, zjistili vědci. Proč ho mají muži větší?

22.04. 11:53

Londýn/Amsterdam - Průměrný lidský mozek váží zhruba 1,4 kilogramů a představuje asi 2 procenta celkové hmotnosti jedince. Je známo, že mužský mozek je ale o něco málo těžší než ženský, zhruba o deset procent. Hraje ale tento rozdíl v inteligenci člověka nějakou roli?

Jste líní? Podle vědců jde o známky inteligence

Aktualizovali jsme 4.4.2017, 07:10, 03.04. 07:54

MAGAZÍN - Američtí vědci ve své studii zkoumali vztah mezi inteligencí a fyzickou aktivitou. Dospěli k jasnému názoru - lidé s vyšší inteligencí jsou línější a mnohem méně aktivní než lidé, které nelze označit jako myslitele.

Co se děje s mozkem při klinické smrti? Vědci možná našli odpověď

17.03. 11:27

Lidé, kteří přežili klinickou smrt, často popisují, že se jim před očima promítl celý život. Výjimkou nejsou ani pocity naprostého klidu a míru.

Neuvěřitelný lidský mozek: Ve spánku zapomínáme. A to je moc dobře, vysvětlují vědci

08.02. 08:41

Vědci zveřejnili novou studii, která se týká výzkumu jemných změn v lidském mozku, které probíhají, když spíme. Ukázalo se, že v té době dochází k omezení nervových spojů a to dokonce až o pětinu. Kvůli tomu v noci zapomínáme. Ale nebojte se, je to pro nás dobré. Díky tomu jsme totiž ráno schopni…

Nemáte rádi hudbu? Vědci zjistili proč

15.01. 12:48

New York - Mnozí lidé pokládají hudbu za jedno z největších životních potěšení. Jiným ale připadá, že je o ničem. Averze vůči hudbě jakéhokoli stylu se může zdát stejná, jako by někdo neměl rád štěňátka, zmrzlinu nebo sluníčko.

Jak ovládat lidský mozek? Vědci učinili nový objev

16.08. 14:57

Londýn – Vědci možná budou už velmi brzy schopni ovládat lidskou mysl, poprvé se jim totiž podařilo implantovat obrazy do mozku myši. Informuje o tom server Express.

Tajemství dětských let: Proč si nic nepamatujeme z raných let života?

28.07. 12:03

Být malé dítě znamená spoustu zábavy, kdy jsme trávili dny u jídla a spaní bez žádných povinností. Proč si ale nic nepamatujeme z těchto pěkných let? Vědce tento problém několik let trápí, nyní pravděpodobně dokázali najít vhodnou cestu, jak na otázku odpovědět.

Mozková stimulace dokáže zázraky, může ale také uškodit, varují vědci

28.07. 11:04

Oxford – Jak se toho více a více dozvídáme o fungování mozku, dokážeme s ním stále lepší věci. Jedna z nejslibnějších a nejpopulárnějších teorií je "nabít" mozek, aby se mohli více aktivovat mentální schopnosti.

Zaměstnání na plný úvazek u staších lidí? Není to ideální, varují vědci

21.07. 16:02

Canberra – Obecně se říká, že aby si člověk zachoval i ve stáří bystrost a svěží mysl, je potřeba mozek stále zaměstnávat. To ale zřejmě neplatí o výkonu zaměstnání jako takového, jak zjistili australští vědci. Informoval o tom server abc.net.au.

Lidská hloupost? Dá se ji zbavit, tvrdí psycholog

06.06. 15:15

Wellington - Lidská inteligence byla od dosažení plnoletosti vždy považována za statickou. V praxi to znamená, že pokud člověk dosáhne 18 let věku, jeho mozek se už dále nevyvíjí a lidově řečeno už nebude chytřejší. Novozélandský profesor psychologie James Flynn ale nyní tvrdí, že skutečnost je…

Před nehodou byl Ital, po probuzení se z něho ale stal plnohodnotný Francouz

03.06. 15:10

Řím - Ital si při nehodě poranil mozek, jakmile se ale probudil, stalo se něco divného. Stal se z něj Francouz, a to včetně mluvení, výběru jídla a zájmu o francouzskou kulturu.

reklama
Fotogalerie