námořnictvo

USS Vesuvius

Křižník s dynamitovými děly. Masivní a silná zbraň, která nešla použít

Technika

Konec 19. století byl pro světová námořnictva revoluční dobou. Plachty definitivně odcházely do zapomnění a do výzbroje přicházely nové lodě s novými zbraněmi, které měly mít drtivou sílu. Takovou lodí měl být roku 1888 i americky „dynamitový“ křižník USS Vesuvius. Místo revoluce však nastal jen bolehlav.

ponorka Suffren

Francouzská námořní revoluce: Nová ponorka trumfne konkurenci

Technika

Francie patří do malého klubu zemí, které jsou schopny vyvinout a spustit na vodu ponorku s nukleárním pohonem. Již za několik týdnů vstoupí do služby ponorka Suffren, první jednotka stejnojmenné třídy. To z Francie dělá zemi s nejmodernější ponorkou na světě, která nechává za sebou veškerou konkurenci.

Schleswig-Holstein

Technika

Loď, která začala 2. světovou válku, měla pestrý osud

Pokud se zeptáte u našich severních sousedů v Polsku na začátek 2. světové války, okamžitě se jim vybaví se jim nepochybně vysílač v Gliwicích a útok německé bitevní lodi Schleswig-Holstein na posádku na posádku poloostrova Westerplatte. Ovšem historie této lodi nebyl jen zákeřný útok proti Polsku.

P-15 Termit

Termit dokáže vyrovnat námořní síly! Proč se jej bojí i bitevní lodě?

Technika

Sovětský svaz nikdy nebyl silný v hladinových lodích. Rudé námořnictvo nevlastnilo ani letadlové ani bitevní lodě, křižníků mělo několik a zaostávalo i v počtu korvet. Klasická námořní bitva byla pro něj nemyslitelná. Jak tedy vyrovnat síly a ohrozit velké jednotky protivníka? Odpověď zněla: protilodní střela.

Admiral Scheer

Němci pohřbili vlastní křižník. Doslova!

Technika

Příběhy z 2. světové války jsou často díky dobrodružství a paradoxům k neuvěření. Takový je i příběh německého těžkého křižníku Admiral Scheer. Loď, která začala vznikat ještě za Výmarské republiky, měla obejít Versaillskou smlouvu, spustil na vodu Adolf Hitler, jehož režimu sloužila již během občanské války ve Španělsku a přežila téměř celou válku. Její konec je více než kuriózní.

HMS Vanguard

Vrchol techniky, a přesto naprosto překonaný – příběh poslední bitevní lodi!

Technika

Na začátku 2. světové války stále mnozí politici a námořníci věřili, že vládci moří nejsou letadlové lodě a ponorky, ale stále obrovské bitevní lodě. V podobné představě žila i britská admiralita. Proto dala v roce 1941 zelenou ke stavbě supermoderního bitevníku. HMS Vanguard měla být vrcholem konstrukce bitevních lodí. Nikdo netušil, že bude i jejich labutí písní.

HMS X1

Technika

Bláznivý nápad - ponorka měla nahradit křižník! Jak to asi dopadlo?

Po konci 1. světové války bylo stále největší říší světa Britské impérium. To se z války poučilo a pochopilo, jak mocnou zbraní jsou ponorky. Vždyť to byly právě tyto zbraně, které Velkou Británii dostaly téměř na kolena. Británie však chtěla vyvinout ponorku, která by uměla nejen ochromit nepřítele, ale i chránit britské zájmy.

model torpéda s posádkou SLC v muzeu v Miláně

Mussoliniho drtivá rána! Italové uštědřili Britům pořádnou lekci!

Technika

Fašistická Itálie byla nepochybně nejslabším účastníkem 2. světové války. Motivace a morálka italských vojáků byla mizerná a výkony italské armády byly spíše komické než heroické. O to více tvrdý úder od italských žabích mužů z Decima Flottiglia MAS nebo také X-MAS proti Alexandrii Brity v roce 1941 nemile překvapil.

operace Biting,1941

Jak ukrást radar? Nejdrzejší operace 2. světové války Hitlera pořádně rozzlobila!

Technika

2. světová válka přinesla s sebou spoustu nových technologií. Protivníci o technickém vybavení nepřítele potřebovali zjistit co nejevíce, a bylo proto potřeba jej ukořistit. Jednou z nejvíc riskantních a nejproslavenějších operaci se stala operace Biting. Britové díky ní získali kus německé technologie. A tato ztráta Němce měla pořádně bolet.

Great Eastern

Největší loď své doby stíhala jedna katastrofa za druhou. Byla skutečně prokletá?

Technika

V polovině 19. století Británie vládla oceánům. Korunu všemu měla dát loď, která s měla vymykat všem tehdejším měřítkům, a dokonce dnes by vynikala svojí velikostí. Konstrukce se chopil jeden z tehdejších největších inženýrů Isambard Kingdom Brunel. Parník Great Eastern se měl stát vrcholem jeho celoživotní práce. Loď se skutečně do dějin zapsala. Stálo to však až příliš mnoho životů. Mezi její oběti se řadí z části i Brunel.

Jakovlev Jak-38

Jak-38 byl sovětský Harrier. Dokázal odstartovat a přistát všude

Technika

Britsky kolmo startující bitevní letoun Hawker Siddeley Harrier je jednou z legend letectví a ikonou studené války. Málo se však ví, že podobný letoun zavedl do služby i Sovětský svaz. Jakovlev Jak-38 se měl stát základním typem sloužícím na lodích sovětského námořnictva. Proč se tak nestalo?

bitevní loď Jamato

Jamato. Nejmasivnější válečná loď 20. století stála jako tři letadlové. Byla úplně k ničemu

Technika

Před 2. světovou válkou byly co největší bitevní lodě chloubou a pýchou námořnictev. Dokonce se pod nich posuzovala jejich síla. Soutěž o největší bitevní loď na celé čáře vyhráli Japonci. Ukázalo se však, že v době, kdy z nebe hrozí nebezpečí bombardérů a torpédových letounů a mořským hloubkám vládnou ponorky, je i největší bitevní loď naprosto bezbranná a k ničemu.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy