Články k tématu: nemoc

Lidé ve Venezuele umírají na malárii. Maduro brání dovozu léků

26.11. 17:14

Caracas - Ve Venezuele roste počet úmrtí na malárii. Oproti loňsku se počet nakažených i zemřelých více než zdvojnásobil. Země už přes rok trpí akutním nedostatkem léků kvůli ekonomické krizi i vládě socialistického prezidenta, který z ideologických důvodů odmítá pomoc ze zahraničí.

Státy EU nepřispívají na prevenci nemocí. Lidé pijí a jsou obézní

23.11. 19:12

Brusel/Praha - Členské země Evropské unie nedávají dost peněz na prevenci chronických onemocnění, přestože výdaje na jejich léčbu tvoří přes tři čtvrtiny jejich zdravotnických rozpočtů. Vyplývá to z nové zprávy Evropské komise o zdravotním stavu v EU za rok 2017.

Prášky proti bolesti nefungují? Podle vědců je bereme zbytečně, jsou k ničemu

23.11. 15:40

Pokud nás bolí hlava, břicho, máme teplotu nebo nám jen není dobře, mnohdy sáhneme po léku proti bolesti. Některé z nich obsahují jako účinnou látku paracetamol, podle odborníků tak ale činíme zbytečně. Látka totiž údajně na bolest vůbec nezabírá.

reklama

Ve Francii hrozí epidemie, počet nakažených střevní chřipkou roste

23.11. 15:00

Paříž - Francii zasáhla střevní chřipka. Práh epidemie gastroenteritidy by mohl být vzhledem k rychle rostoucímu počtu nakažených překročen za několik týdnů.

Porucha ADHD se netýká jen dětí. Ztrácení věcí a nepozornost mohou být příznak duševní poruchy

21.11. 15:54

Praha - Poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) může trpět dvě až pět procent dospělých. Projevuje se častým zapomínáním či ztrácením věcí, nepozorností a chaotičností. Léčba je podle psychiatrů kombinací psychoterapie a léků, které působí ve srovnání s jinými duševními poruchami překvapivě…

Je možné onemocnění poznat podle zápachu? Čím trpíte, pokud z vás okolí cítí zkažená jablka?

Aktualizovali jsme 20.11.2017, 22:10, 20.11. 14:37

Každý člověk se může chlubit vlastním odorem. Zápach našeho těla se řídí podle věku, stravy, pohlaví, ale i zdravotního stavu. Je známo, že staří lidé "voní" jinak než mladí, spolehlivě tak jen za použití nosu zjistíte, kdo už nemá příliš energie a kdo naopak životem stále hýří. Ale co taková…

Jak ochránit děti před nemocemi? Vědci mají nový trik na záchranu životů

18.11. 11:34

Lidé jsou nemocemi ohroženi nejvíce těsně po narození. Nemají rozvinutý imunitní systém a jsou náchylní k celé řadě chorob. Vážné zdravotní komplikace jim tak může způsobit i obyčejná chřipka, proti ní ale vědci našli novou zbraň. A tu může mít v rukou jejich matka.

Epidemii žloutenky v Ústí se nedaří zastavit. Může za to migrace?

16.11. 15:38

Ústí nad Labem - Epidemii žloutenky typu A se v Ústí nad Labem nedaří zastavit. Takzvanou nemocí špinavých rukou už onemocnělo 267 lidí. Z 30 nových případů v uplynulém týdnu je 13 dospělých, 12 školáků a pět dětí předškolního věku.

Američtí vědci provedli první pokus o cílenou změnu DNA v těle

15.11. 14:11

Oakland - Vědci ve Spojených státech se vůbec poprvé přímo v lidském těle pokusili upravit gen, aby trvale změnili vybranou část DNA pacienta. Doposud odborníci upravovali DNA na buněčné úrovni v laboratořích a následně změněné buňky vraceli do těla pacientů.

Čeští experti zkoumají vzácnou spánkovou poruchu, hledají dobrovolníky

15.11. 09:27

Klecany (u Prahy) - Vědci ze Spánkové laboratoře Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají vzácnou poruchu spánku, která může souviset s výskytem Parkinsonovy nemoci. Konkrétně se jedná o RBD, při které člověk ve spánku například dělá prudké pohyby nebo křičí. Trpí jí až dvě procenta lidí.

Světový den diabetu: S cukrovkou se loni léčilo 861.000 Čechů, další statisíce nemoc mají a neví o tom

14.11. 10:45

Praha - S cukrovkou se loni léčilo přes 861.500 Čechů, dalších asi 300.000 o ní zatím neví. Léčba diabetu spotřebuje pět až 15 procent celkových nákladů v českém zdravotnictví. V roce 2045 bude na světě až 629 milionů nemocných cukrovkou, odhadují odborníci z Mezinárodní diabetologické federace.

Proč nás svědí tělo a máme nutkání se škrábat?

Aktualizovali jsme 12.11.2017, 22:17, 12.11. 08:21

Určitě si takovou situaci vybavíte – sedíte v kanceláři a najednou se váš kolega začne škrábat. Vás najednou začne svědit ruka a musíte se taky poškrábat, i když nemáte žádnou vyrážku. Čím je svědění vyvolané? Američtí vědci nejspíš našli odpověď.

Co způsobuje škytavku? Je možné jí předejít?

12.11. 14:21

Každý ten pocit alespoň jednou zažil. Nepříjemné stažení bráničních svalů, které nejde zastavit. Jak škytavce předejít? Co ji způsobuje? A jak ji léčit? Odpovědi na všechny otázky o škytavce najdete v článku.

Další pandemie na obzoru? Na nebezpečný virus neexistuje lék

12.11. 13:59

Kampala - V Ugandě se objevil smrtící patogen, který je podobný ebole. Tato nemoc podle vědců zabíjí 88% lidí, se kterými přijde do styku. Zatím se objevilo pouhých pět případů, ale experti bijí na poplach. Zatím se totiž na tuto nemoc nepodařila najít účinná protilátka.

V ČR roste případů rakoviny slinivky. Pokud se neodhalí včas, je téměř nevyléčitelná

10.11. 16:50

Praha - Rakovina slinivky je každý rok v Česku odhalená asi o 2000 pacientů. Jen osm procent jich přežije s nemocí pět let. Zásadní je včasné odhalení nemoci, která umožní operaci nádoru. Častější je výskyt karcinomu slinivky u lidí s cukrovkou druhého typu.

Žloutenka se šíří Ústeckem, nákaza už pronikla mimo vyloučené lokality

10.11. 14:25

Ústí nad Labem - Epidemie žloutenky v Ústí nad Labem se rozšířila mimo vyloučené lokality. Za týden přibylo 30 nových případů, celkem se od srpna nakazilo 237 lidí. Velký zájem o očkování zaznamenali pediatři i praktičtí lékaři, na vakcínu se nyní čeká několik dnů.

Dyslexií trpí až každý desátý člověk. Co ji vlastně způsobuje?

07.11. 10:21

Dyslexie je nejčastější forma specifické vývojové poruchy učení, která postihuje zejména čtení. Může být vrozená nebo nebo získaná poškozením mozku. V České republice se střízlivé odhady pohybují od 1 do 2 % dětí, které trpí vážnými obtížemi ve čtení, celosvětově je však postižených v průměrů 5-10…

Počet pacientů s HIV v Česku stoupá. Mnozí přicházejí na testy příliš pozdě

06.11. 14:01

Praha - Z nových údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v Česku letos za prvních devět měsíců přibylo 194 nových pacientů s virem HIV. Nemoc AIDS propukla u 31 lidí a od ledna do září na ni zemřelo 13 nemocných.

Požadavky ruského ministerstva školství na poučnou přednášku o AIDS vyvolaly skandál

03.11. 13:53

Moskva - V Rusku se chystala celostátní internetová přednáška pro studenty a studentky o prevenci viru HIV a nemoci AIDS. Pořadatelé ale narazili u ministerstva školství. Jeho úředníce totiž požadovala, že nesmí zaznít výraz "prezervativ", a má se hovořit "raději o mravnosti, než o oplzlostech".

Zima se blíží. Jak se chránit před chřipkou?

26.10. 16:32

Česko se v posledních dnech potýká s nestálým a proměnlivým počasím. To je přímo ideální ke vzniku řady respiračních onemocnění včetně chřipky. Její největší sezóna sice každoročně přichází až začátkem roku, není ale od věci začít se proti ní bránit už nyní.

Některé problémy a symptomy si s rakovinou běžně nespojujeme. Možná bychom měli začít

25.10. 10:50

Každý z nás nejspíš ví, že když začne vykašlávat krev, je nejvyšší čas všeho nechat a běžet k doktorovi. Může to totiž být rakovina. Tu ale mohou signalizovat i příznaky, které si s ní mnohdy nespojujeme.

Spánková paralýza: Zážitek, který opravdu zažít nechcete

24.10. 12:09

Možná jste už zažili pocit, kdy okamžitě po probuzení nemůžete mluvit ani hýbat se. I když to je pro někoho děsivý zážitek, rozhodně se nejedná o kletbu nebo jiné nadpřirozeno. Trpíte spánkovou paralýzou, která ač je nepříjemná, na životě vás nijak neohrožuje.

Víte, jak poznáte špatného lékaře? Poradíme, čeho si všímat

Aktualizovali jsme 15.10.2017, 15:01, 15.10. 09:55

Lékaři by vzhledem k náročnosti své profese měli být jedni z nejváženějších lidí nejen u nás, ale i po celém světě. Pravdou je, že ač velká většina z nich svému oboru opravdu rozumí, najdou se i tací, kteří si s pacienty hlavu příliš nelámou. Jak takové poznat? Podle serveru The Guardian si stačí…

Stres, úzkost, nespavost vás mohou zabít. Jak si pomůžete sami?

Aktualizovali jsme 11.10.2017, 22:09, 11.10. 10:55

V souvislosti se stále uspěchanější dobou trpí stále více lidí určitou formou psychických problémů. Může jít o stres, úzkost, nespavost, ale i počínající deprese. Ideálním řešením je v těchto případech návštěva psychologa, ne každý ale má tu možnost.Jak si mohou takoví lidé pomoci sami?

Fotogalerie