Články k tématu: nemoci

Česko eviduje druhý případ opičích neštovic

Aktualizovali jsme 25.5.2022, 19:10, 25.05. 12:08

Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký kontakt prvního nakaženého, který byl potvrzen v úterý, uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka se příznaky objevily celkem u tří lidí, jejichž vzorky…

Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích lze podle WHO zastavit

23.05. 19:43

Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze zastavit. Prohlásila to dnes podle agentury AFP epidemioložka Světové zdravotnické organizace (WHO) Maria Van Kerkhoveová. Nebezpečí zasažení širší populace je "velmi slabé", uvedlo Evropské…

Německo, Francie, Belgie a Kanada oznámily první případy opičích neštovic

Aktualizovali jsme 20.5.2022, 21:12, 20.05. 08:08

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné…

reklama

SZÚ: Lékaři by u lidí s příznaky měli při diagnostice zvažovat i opičí neštovice

20.05. 11:01

Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla dnes ČTK mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

V americkém Massachusetts se prokázal případ opičích neštovic

Aktualizovali jsme 19.5.2022, 21:45, 19.05. 08:37

V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se vyskytuje zejména v Africe. Nakaženým je muž, který byl nedávno v Kanadě. Američtí zdravotníci nyní zkoumají, zda má tato infekce souvislost s malým ohniskem nemoci v Evropě. Informovala o tom agentura…

Na Vysočině se vyskytl případ záškrtu, naposledy byl v Česku v roce 1995

Aktualizovali jsme 12.5.2022, 11:21, 12.05. 09:58

U pacientky z Vysočiny se vyskytla raritní forma záškrtu. Zdrojem infekce bylo zřejmě domácí zvíře, které rodina chovala. V tiskové zprávě to dnes uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Naposledy byl záškrt v Česku zaznamenán v roce 1995, proti této nemoci je v tuzemsku povinné očkování od roku 1946.…

Ve Spojených státech podlehlo hepatitidě nevysvětleného původu pět dětí

06.05. 21:19

Spojené státy vyšetřují 109 případů nevysvětlené vážné hepatitidy u dětí, včetně pěti úmrtí. Oznámilo to dnes americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Záhadnou žloutenkou se nakazilo na 170 dětí, jedno zemřelo

24.04. 08:03

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala před nárůstem počtu případů akutní žloutenky neznámého původu u dětí. Dosud jich zaznamenala na 170 ve 12 zemích, zdaleka nejvíce v Británii.

Svět se nachází v nebezpečném okamžiku v boji proti nemocem, tvrdí WHO

18.03. 13:46

Svět se nachází v nebezpečném okamžiku v boji proti nemocem, jako je dětská obrna, řekl dnes agentuře Reuters vysoce postavený představitel Světové zdravotnické organizace (WHO). Vyjádřil se tak v době, kdy v pěti afrických zemích začíná očkovací kampaň pro 23 milionů dětí kvůli případu obrny,…

Chřipka se vyskytuje ojediněle, jasněji o případné epidemii bude za dva týdny

17.01. 18:08

Chřipka se zatím v ČR vyskytuje jen ojediněle. Jasněji o případné letošní chřipkové epidemii by mělo být zhruba do dvou týdnů. Na dotaz ČTK to dnes uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl.

Běžné nachlazení poskytuje určitou ochranu před covidem-19, naznačuje studie

10.01. 18:15

Přirozená obrana získaná po prodělání běžného nachlazení může poskytovat určitou ochranu proti nemoci covid-19. Vyplývá to ze studie publikované v odborném časopise Nature Communications, o které dnes informoval zpravodajský web BBC News.

Roušky v zimě chřipku prakticky zastavily, teď na podzim se šíří jiné viry

19.10. 14:48

Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a respirátorů podařilo podle odborníků prakticky zastavit, pokles případů byl asi o 95 procent. Teď na podzim se ale v populaci začaly více šířit jiné akutní respirační infekce (ARI), nemocné jsou zejména…

Výskyt invazivního pneumokokového onemocnění loni klesl asi o polovinu

05.06. 09:55

Výskyt invazivního pneumokokového onemocnění loni v důsledku pandemie covidu-19 klesl asi o polovinu na 247 případů. Zemřelo 42 lidí, polovina byla ve věku nad 65 let. Vyplývá to z informací, které ve své zprávě zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Případů tohoto onemocnění i úmrtí bylo loni…

Virus versus koronavirus. Odborníci naznačili, zda v ČR propukne i epidemie chřipky

09.01. 10:33

V Česku zatím v nynější zimní sezoně nebyl zaznamenán virus chřipky. Podle odborníků se dá očekávat, že chřipková sezona bude letos mírná a výskyt viru chřipky nevýznamný. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Klára Doláková z tiskového oddělení Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Selhání ledvin: Dialýzu potřebují tisíce Čechů, používá se účinnější metoda čištění krve

Aktualizovali jsme 8.12.2020, 22:08, 08.12. 08:45

Hemodialýzu, při které se mimotělně čistí krev pacienta a nahrazuje se tím funkce ledvin, ročně v Česku podstoupí asi 11.000 lidí, z toho zhruba 7000 pacientů se musí léčit dlouhodobě. V posledních letech se častěji používá účinnější varianta hemodialýzy, takzvaná hemodiafiltrace.

WHO zvedá varovný prst: Malárie zabije v subsaharské Africe víc lidí než covid

30.11. 08:18

Malárie si letos v subsaharské Africe vyžádá více obětí, než kolik lidí v této oblasti zemřelo v souvislosti s covidem-19. Boj s tímto onemocněním šířeným komáry narušila právě koronavirová krize, varovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Informovala o tom agentura Reuters.

Lékař varuje: Přemíra soli může vést k vážným imunitním onemocněním

24.11. 13:02

Nadměrná konzumace soli v kombinaci se stravou s vysokým obsahem cukru může lidem narušit imunitu a vést k rozvoji roztroušené sklerózy či zánětlivého střevního onemocnění. Na tiskové konferenci to dnes řekl Jan Krejsek, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec…

Na spalničky loni na světě zemřelo zhruba 207.500 lidí

12.11. 20:39

Na spalničky v loňském roce zemřelo zhruba 207.500 lidí. V dnes zveřejněné zprávě o boji proti tomuto virovému onemocnění to uvedly Světová zdravotnická organizace (WHO) a americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Od roku 2016 vzrostl počet obětí spalniček o 50 procent.

Léčba covidu: Plazma je nejúčinnější brzy po hospitalizaci pacienta, zjistili vědci

03.11. 15:25

Krevní plazma vyléčených z covidu-19 pacientům nejvíc pomáhá, pokud je podaná brzy po jejich přijetí do nemocnice. Aplikuje se nejčastěji lidem, kterým začínají selhávat některé orgány. Informace lékaři uvedli v časopise Farmakoterapeutická revue, který se tématu covidu-19 věnuje.

Chronické nemoci, do toho covid-19. Svět čelí syndemii, varuje nová studie

16.10. 08:30

Svět se nyní potýká s rostoucím počtem lidí s chronickými onemocněními a přetrvávajícími infekčními chorobami, což v kombinaci se selháním zdravotních systému v prevenci a znečištěním vzduchu zvyšuje bilanci úmrtí s koronavirem. Uvádí to nová studie publikovaná ve vědeckém časopisu The Lancet.

Infarkt nepřestal být hrozbou. Lidé podceňují příznaky, kvůli koronaviru nechodí na prohlídky

13.10. 17:20

Na jaře podle Evropské kardiologické společnosti klesl počet infarktů odhalených lékaři až o polovinu, protože lidé s příznaky lékaře nevyhledali. Situace v ČR byla lepší, ale i zde lidé v době prvního vrcholu epidemie covidu-19 podcenili lékařské prohlídky.

Boj s rakovinou: První pacienti dostali léčebnou látku, na níž se podíleli čeští vědci

Aktualizovali jsme 8.10.2020, 17:06, 08.10. 08:55

První pacienti dostali slibnou látku pro léčbu rakoviny, kterou vyvinul česko-americký tým vědců. Klinické testování zahájila americká společnost Dracen Pharmaceuticals. První fáze má trvat tři roky. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd…

Promořit, nebo provakcinovat. Přenos covidu ze zvířat na člověka je zanedbatelný, říkají veterináři

30.09. 12:27

Riziko přenosu covidu-19 ze zvířete na člověka je naprosto zanedbatelné. Kapénky od lidí však na zvířatech mohou být, stejně jako na každém jiném předmětu, uvedl dnes na tiskové konferenci viceprezident Komory veterinárních lékařů ČR Karel Daniel. Koronaviry jsou mezi zvířaty běžné, hlavně u telat,…

Přes milion mrtvých za pár měsíců. Covid-19 se zařadil mezi nejvážnější hrozby

Aktualizovali jsme 29.9.2020, 17:08, 29.09. 09:39

Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z přehledu vedeného americkou Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU). Překonání hranice jednoho milionu mrtvých už v pondělí na základě svých výpočtů oznámila agentura AFP. Počet případů nákazy koronavirem podle…

Fotogalerie