odpady

Domovní odpad

Každý Čech loni vytřídil v průměru 71,8 kg odpadů

Domov

Každý obyvatel ČR loni v průměru vytřídil 71,8 kilogramu odpadů, tedy o pět kilogramů více než o rok dříve. Celková míra recyklace a využití nevratných obalů, kterých loni dali výrobci na trh 1,33 milionu tun, dosáhla 77 procent. V roce 2020 to při mírně nižším množství obalů bylo 76 procent. Vyplývá to z dat společnosti Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů.

Ilustrační foto

EK zahájila s Českem řízení kvůli špatnému třídění odpadů mířících na skládku

Svět

Evropská komise zahájila s Českem řízení kvůli tomu, že podle jejích kontrol nedostatečně třídí odpad před jeho umístěním na skládku. Podle exekutivy Evropské unie má Česko mezery v právních předpisech, které by měly tento problém na základě unijní směrnice řešit. Komise minulý týden zaslala českým úřadům výzvu k nápravě situace. Praha má dva měsíce na reakci.

Ilustrační foto

Domov

Kolik odpadu vyprodukuje každý Čech? Ministerstvo zveřejnilo zajímavou statistiku

Lidé v Česku loni vyprodukovali 5,9 milionu tun komunálního odpadu, což je o 1,6 procenta víc než v roce 2018. Celková produkce odpadu mírně klesla na 37,4 milionu tun, předloni to bylo 37,8 milionu tun. Podíl 'komunálu' tvořil 15,4 procenta všech odpadů. Stále se však příliš ukládalo na skládky. Vyplývá to z dat, o kterých ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes informovalo v tiskové zprávě.

Samsung

Kam s elektroodpadem značky Samsung? Od srpna nastanou Čechům komplikace

Byznys

Od začátku srpna nebudou sběrné dvory měst a obcí odebírat vysloužilé televizory a monitory značky Samsung. Společnost Asekol, která zajišťuje ekologickou likvidaci odpadu ze sběrných dvorů, totiž oznámila Svazu měst a obcí, že elektroniku Samsungu nebude odebírat a odvážet, protože od konce minulého roku nemá s korejským výrobcem smlouvu a sběr od té doby prováděla na své náklady.

Sídlo Evropského parlamentu

Svět

Tyto výrobky už na trhu brzy nebudou. Europarlament podpořil jejich zákaz

Evropský parlament (EP) dnes jednoznačně podpořil sadu opatření, která tvoří první evropskou strategii boje proti plastovému odpadu. Směrnice schválená v plénu EP se týká deseti skupin plastových výrobků na jedno použití a rybářského vybavení; tyto předměty podle Evropské komise tvoří většinu odpadků nalezených na evropských plážích.

Ilustrační foto

Ekologická záhada: Proč je tak těžké přimět lidi k recyklování baterek?

Domov

Praha - Jednou z největších výzev při snaze o sběr baterií je přimět lidi, aby s ním vůbec začali. V porovnání s odpadem velkých rozměrů se na baterie totiž jednoduše zapomene. Důležitá je neustálá osvětová kampaň, řekl Hans Craen, výkonný tajemník European Portable Battery Association (EPBA).

Ekologie

ČR má problém s odpadem, musí problém vyřešit do roku 2024

Domov

Praha - Kvůli chystanému zákazu skládkování, který má začít platit v roce 2024, musí Česko vyřešit, jak naložit s až dvěma miliony tun odpadu ročně, které zatím končí na skládkách. Už do roku 2020 musí kvůli skládkové směrnici putovat ročně na skládky o 800.000 tun směsného komunálního odpadu méně. Podle evropských cílů pro oběhové hospodářství musí dále Česko v roce 2025 využít materiálově o milion tun surovin více, než tomu bylo v roce 2016. Uvedli to odborníci na odpady na dnešním semináři v Senátu, který pořádal výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Domovní odpad

Domov

Petky třídit umíme, s elektroodpadem je to mnohem horší

Praha - Množství vysloužilých elektrozařízení, která lidé a firmy v Česku odevzdávají do zpětného odběru a nevyhazují do popelnic či na skládky, v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 2006 se podařilo vytřídit jen 11 procent z objemu výrobků, které se ten rok objevily na trhu, v roce 2016 to bylo už více než 52 procent. V Česku nyní funguje šest kolektivních systémů pro běžná elektrozařízení, z toho dva se specializují jen na úzkou skupinu výrobků. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Počítače

Kolik je na světě elektroodpadu? Už váží jako 4500 Eiffelovek, recyklace vázne

Svět

New York - Množství generovaného elektroodpadu stabilně narůstá a OSN odhaduje, že v roce 2021 jej lidstvo vyprodukuje téměř sedm kilogramů na každého obyvatele planety. Už loňský úhrn přitom představuje hmotnostní ekvivalent 4500 Eiffelových věží. Asi milion tun z toho tvořily pouze nabíječky na mobily či počítače.

Hurikán Irma

Svět

Hurikán Irma se řítí na největší skladiště nukleárního odpadu

Jižní Karolína – Po zpustošení Kuby míří bouře Irma dál na Floridu, kde se právě teď v chaotické evakuaci snaží zachránit přes 5,5 milionů lidí. Podle výpovědí místních je situace kritická, dochází jim jídlo i pohonné hmoty, silnice jsou beznadějně ucpané. Po pátku, kdy meteorologové Irmu označili stupněm nebezpečnosti číslo 4, se opět očekává její zesílení před tím, než zasáhne Spojené státy. Zatímco lidé prchají na sever, správci objektu v Savannah River Site v Jižní Karolíně bedlivě sledují zprávy, zda se bouře dostane až k nim. Nachází se zde totiž největší skladiště nukleárního odpadu z dob studené války.

Ilustrační fotografie

Chcete změnit svět? Těmito nápady můžete

Revue

Lidstvo musí čelit velkému množství problémů – od epidemií po změnu klimatu. Některé jsou náhoda, jiné jsme na sebe přivolali sami. Velké výzvy volají po úžasných nápadech. Je třeba nová technologie, vědecká řešení a chytrá řešení.

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy