Články k tématu: OSN

V OSN prošlo usnesení o humanitárních přestávkách v Gaze

16.11. 10:57

Rada bezpečnosti OSN schválila usnesení, které požaduje "naléhavé a rozsáhlé humanitární přestávky a koridory po dostatečnou dobu" v konfliktu mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás v pásmu Gazy. Cílem těchto opatření je umožnit civilistům přístup k humanitární pomoci. Jde o o první…

Černochová se zapletla do kritiky OSN. Opravilo ji ministerstvo zahraničí

31.10. 16:39

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pokračuje v kritice fungování OSN. V úterý ale mylně uvedla, že Radě pro lidská práva bude přesedat Írán, který podporuje radikály z hnutí Hamás. Tvrzení opravila poté, co reagovalo ministerstvo zahraničí. Diplomacie zdůraznila, že Radě nadále předsedá Česká…

Budoucnost Česka v OSN: Pavel chce setrvat, Černochová vystoupit

29.10. 21:30

Česká republika dlouhodobě podporuje reformy v rámci Organizace spojených národů (OSN), a to zejména v kontextu Rady bezpečnosti. Tuto pozici však může uplatňovat pouze jako aktivní člen organizace. Dnes to uvedl prezident Petr Pavel v příspěvku na sociální síti X.

reklama

Ministryně Černochová vyzvala k vystoupení Česka z OSN

29.10. 11:54

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zaskočila v den státního svátku 28. října radikálním postojem k Organizaci spojených národů. V příspěvku na sociální síti X vyzvala k vystoupení z OSN. Vadí jí, že Valné shromáždění přijalo rezoluci obsahující výzvu k humanitárnímu příměří v rámci války v…

UNESCO vyzývá Izrael, aby neprováděl útoky na školy v Pásmu Gazy

27.10. 21:48

Organizace spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) v pátek vyzvala Izrael, aby neprováděl útoky na školy v palestinském pásmu Gazy. Ty slouží také jako útočiště pro obyvatele a ostřelování těchto budov je v rozporu s mezinárodním právem.

OSN prohlubuje krizi v Gaze, tvrdí Turecko a varuje před válkou

25.10. 13:24

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Radu bezpečnosti OSN z toho, že svým údajným proizraelským postojem prohlubuje současnou krizi v Gaze. Jeho ministr zahraničí Hakan Fidan prohlásil, že se svět nachází ve zlomovém bodě. "Buď se posuneme k trvalému, udržitelnému míru, nebo začne světová…

OSN: V Gaze dochází ke zjevnému porušování mezinárodního humanitárního práva

24.10. 21:59

Generální tajemník OSN António Guterres v úterý vyjádřil znepokojení nad "zjevným porušováním mezinárodního humanitárního práva" v pásmu Gazy a vyzval k okamžitému humanitárnímu příměří.

Humanitární situace v Gaze je katastrofální, tvrdí agentury OSN

22.10. 09:25

Humanitární situace v pásmu Gazy je "katastrofální". V sobotu to uvedlo pět agentur OSN a vyzvalo k další mezinárodní pomoc, protože podmínky v této hustě obydlené pobřežní palestinské enklávě se neustále zhoršují. Rusko kvůli humanitární situaci požaduje svolání dalšího zasedání Rady bezpečnosti…

OSN a WHO bijí na poplach. V Gaze dochází voda

16.10. 21:46

Světová zdravotnická organizace v pondělí varovala, že Gaza čelí "bezprostřední" krizi veřejného zdraví, protože enklávě dochází voda. Do země podle CNN ale začala proudit první humanitární pomoc.

Palestinci mají opustit město Gaza. OSN považuje evakuaci za nemožnou

13.10. 09:15

Izraelská armáda v pátek ráno vyzvala všechny civilisty ve městě Gaza, aby se evakuovali "na jih" kvůli bombardování pobřežní enklávy v reakci na teroristické útoky Hamásu. Výzva k evakuaci se týká více než milionu lidí a podle OSN, zdravotníků i médií je naprosto nemožná.

OSN chce v Gaze humanitární koridor. Civilistům má být dopraveno palivo i potraviny

11.10. 21:58

Generální tajemník OSN Antonio Guterres vyzval k tomu, aby se základní zásoby potravin, paliva a vody mohly dostat k civilistům v Gaze, která je terčem izraelského bombardování a blokády.

Kvůli Izraeli se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN

07.10. 21:36

Rada bezpečnosti OSN se v neděli mimořádně sejde kvůli diskuzi o bojích v Izraeli a Gaze. "V neděli v 15:00 SEČ se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN, aby se zabývala situací na Blízkém východě," uvedl server CNN s tím, že setkání svolala Brazílie.

Erdogan si postěžoval na výzdobu OSN. Připomíná mu LGBT barvy

23.09. 10:22

Někteří diplomaté OSN se domnívali, že Erdogan si zřejmě zaměnil 17 barev spojených s cíli udržitelného rozvoje s barvami duhy Pride.

Rusko využívá potraviny a jejich nedostatek, upozornil v OSN Zelenskyj

19.09. 21:48

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New Yorku, že Rusko využívá potraviny a jejich nedostatek jako nástroj a tím ohrožuje nejenom Ukrajinu, ale i celosvětové společenství. Zelenskyj také oznámil, že připravuje globální mírový summit, na…

Jediný, kdo stojí v cestě míru na Ukrajině, je Rusko, řekl Biden

19.09. 19:02

Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině Rusko nese plnou zodpovědnost za současnou válku na Ukrajině a jedině Rusko stojí v cestě míru.

Zelenskyj navrhl, aby členové OSN promysleli vyloučení Ruska

19.09. 17:15

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí po příjezdu do New Yorku navrhl, aby členové Organizace spojených národů popřemýšleli, zda Rusko stále patří do struktur OSN.

Maroku nabídla pomoc OSN i WHO

09.09. 13:28

Maroku, které v tuto chvíli eviduje po ničivém zemětřesení přes 800 mrtvých, poslali kondolence představitelé několika zemí. Zármutek vyjádřil i generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres.

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO i OSN

08.06. 19:53

OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti, pokud Rusko umožní bezpečný přístup, uvedl server SkyNews. Světová zdravotnická organizace (WHO) podle serveru The Guardian pak naléhavě poslala nouzové zásoby do částí Ukrajiny zasažených povodněmi.

Lipavský oznámil, že Česko bude kandidovat do Rady bezpečnosti OSN

Aktualizovali jsme 31.5.2023, 11:25, 31.05. 10:55

Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033. Jde o jeden ze závěrů úterní schůzky nejvyšších ústavních činitelů, sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na sociální síti. Záměr konzultoval s premiérem Petrem Fialou (ODS) a prezidentem…

Guterres: Válka, klimatická krize a pandemie koronaviru ohrožují pokrok celosvětového zdravotnictví

21.05. 22:10

Válka, klimatická krize a pandemie koronaviru ohrožují desetiletí pokroku v globální zdravotní péči. V Ženevě na výročním Světovém zdravotnickém shromáždění to uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres.

OSN znepokojuje množství poprav v Íránu

09.05. 14:40

Vysoký představitel OSN pro lidská práva Volker Türk je zděšen vysokými počty poprav v Íránu. Na tamní úřady proto apeluje, aby následovaly příklad ostatních zemí a zrušily trest smrti či alespoň pozastavily popravy.

Francii v OSN kritizovali kvůli policejnímu násilí. Přidalo se i Rusko

01.05. 19:09

Zatímco Francii ochromila další vlna demonstrací kvůli Macronově penzijní reformě, zazněly na půdě OSN výtky směrem k zemi galského kohouta. Několik států vyjádřilo znepokojení z policejního násilí.

OSN znepokojuje počínání ruských vojáků na Ukrajině

28.04. 16:26

Zmizení lidí, znásilnění, mučení nebo popravy bez soudu. To jsou příčiny znepokojení výboru OSN pro eliminaci rasové diskriminace. Podle jeho členů dochází na Ukrajině k porušování lidských práv ze strany ruských vojáků a soukromých vojenských jednotek, jako jsou například wagnerovci.

Lavrov jménem Ruska předsedal Radě bezpečnosti OSN

24.04. 18:55

Zajímavé scény byly k vidění na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. Její předsednictví totiž v dubnu připadá Rusku, které loni v únoru napadlo sousední Ukrajinu. O utrpení jejího lidu se během mítinku zmínil generální tajemník OSN Antonio Guterres, informovala dnes agentura Reuters.

Fotogalerie