Články k tématu: Palestina, Gaza

Izraelská armáda přepokládá, že v Gaze potrvají boje do konce ledna

včera 09:54

Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás, které konflikt rozpoutalo říjnovým útokem na izraelském území.

Izrael chce zaplavit tunely pod Gazou vodou z moře

05.12. 12:32

Izrael má na severu Pásma Gazy připravenou soustavu velkých čerpadel, pomocí kterých by mohl zaplavit mořskou vodou rozsáhlou síť podzemních tunelů využívaných militantním hnutím Hamás. Zatím však není jasné, zda Izrael k tomu skutečně přistoupí. Uvedl to server Wall Street Journal.

Izraelci pokračují v pozemní operaci, přes noc podnikli asi 200 úderů

04.12. 12:46

Izraelská armáda přes noc podnikla údery proti zhruba dvěma stovkám cílů v Pásmu Gazy, zatímco po předchozím příměří pokračuje pozemní invaze. Do útoků se zapojilo letectvo i námořnictvo.

reklama

Izrael se musí podle Erdogana zpovídat z válečných zločinů v Gaze

29.11. 10:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý mluvil s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Tomu řekl, že Izrael se musí zodpovídat z údajných válečných zločinů v Pásmu Gazy před mezinárodním soudem. Informovala o tom agentura Anadolu.

Izraelská armáda oznámila propuštění dalších rukojmích ze zajetí

28.11. 21:37

Izraelská armáda (IDF) v úterý večer oznámila, že Hamás předal zástupcům Červeného kříže dalších dvanáct rukojmích, které se rozhodl propustit v rámci dohody o pokračujícím příměří. Jde o dvanáct izraelských občanů a dva cizince.

Hamás připouští další prodloužení příměří s Izraelem

28.11. 09:19

Prodloužení příměří mezi Izraelem a Hamásem v Gaze o dva dny, k němuž došlo v pondělí, může být jen začátek. Hamás je ochoten prodloužit současný klid zbraní, v tuto chvíli až o čtyři dny.

Hamás propustil jednu z rukojmí ve vážném stavu

27.11. 10:12

Jedna z dosud propuštěných rukojmích, které držel Hamás v zajetí po útoku na Izrael ze soboty 7. října, bojuje o život. Jde o čtyřiaosmdesátiletou ženu. Tel Aviv v pondělí obdržel další seznam osob, které hodlají teroristé propustit. Pondělí je posledním dnem domluveného čtyřdenního příměří.

Hamás propustil další rukojmí, do Pásma Gazy zavítal Netanjahu

26.11. 19:16

Izraelská armáda v neděli večer oznámila, že podle informací od Červeného kříže propustilo teroristické hnutí Hamás dalších 17 osob ze zajetí. Podle IDF jde o 14 izraelských občanů a tři cizince. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes navštívil izraelské vojáky nasazené v Pásmu Gazy.

Příměří ve válce v Izraeli trvá, propuštění druhé skupiny rukojmích proběhlo

26.11. 10:43

Čtyřdenní příměří v Gaze, které začalo v pátek, pokračuje. Hamás nakonec v sobotu po několikahodinovém odkladu propustil dalších 13 rukojmích, jichž se zmocnil během vpádu na izraelské území v sobotu 7. října. Izrael už od teroristů dostal seznam osob, které mají být propuštěny v další fázi.

Hamás odložil propuštění rukojmích kvůli údajným potížím s humanitární pomocí

25.11. 19:25

Vojenské křídlo Hamásu oznámilo odložení druhé výměny rukojmích za palestinské vězně. Izrael podle radikálů nedodržuje podmínky dohody o čtyřdenním příměří, které začalo v pátek, protože údajně neumožňuje kamionům s humanitární pomocí se dostat na sever Pásma Gazy.

Izrael se připravuje na propuštění dalších rukojmích, které zadržuje Hamás

25.11. 12:48

Izrael dnes od teroristického hnutí Hamás dostal seznam 13 rukojmích, kteří mají být propuštěni. Mimo jiné jde o osm dětí, informují izraelská média. V pátek začalo čtyřdenní dočasné příměří.

V Izraeli začalo příměří. Armáda před ním ještě ničila Hamásu tunely

24.11. 09:01

V Pásmu Gazy začalo úderem sedmé hodiny čtyřdenní dočasné příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, informují izraelská i světová média. Klid zbraní podle dostupných informací opravdu nastal, do Pásma zároveň začala proudit humanitární pomoc.

Klid zbraní v Gaze. Izrael a Hamás se dohodli na příměří i výměně rukojmích

22.11. 09:10

Izraelská vláda schválila dohodu o dočasném příměří v Pásmu Gazy, na základě které má palestinské militantní hnutí Hamás propustit zhruba 50 rukojmích. Hamás dohodu přivítal s tím, že dojde k osvobození 150 Palestinců a přísun humanitární pomoci do Gazy.

Netanjahu hájí vstup izraelské armády do nemocnice. Měli tam být rukojmí

17.11. 08:38

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hájí vstup izraelských vojáků do nemocnice Šífa v Pásmu Gazy. Indicie podle něj hovořily o tom, že v ní Hamás zadržuje část rukojmích. Nakonec se našla pouze dvě bezvládná těla rukojmích v blízkosti zdravotnického zařízení.

V OSN prošlo usnesení o humanitárních přestávkách v Gaze

16.11. 10:57

Rada bezpečnosti OSN schválila usnesení, které požaduje "naléhavé a rozsáhlé humanitární přestávky a koridory po dostatečnou dobu" v konfliktu mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás v pásmu Gazy. Cílem těchto opatření je umožnit civilistům přístup k humanitární pomoci. Jde o o první…

Hamás je ochoten propustit některá rukojmí výměnou za příměří

14.11. 15:10

Palestinské militantní hnutí Hamás v pondělí katarským vyjednavačům sdělilo, že je připraveno k propuštění 70 žen a dětí zadržovaných v Gaze, výměnou za pětidenní příměří s Izraelem. Uvedla to agentura Reuters.

Brusel vyzývá k humanitárním přestávkám v bojích v Gaze

13.11. 16:18

Evropská unie vyzývá k okamžitým humanitárním přestávkám, aby mohla být poskytnuta pomoc do palestinského Pásma Gazy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell to dnes oznámil před jednáním ministrů zahraničí členských zemí EU v Bruselu. Zároveň odsoudil využívání nemocnic a civilistů jako lidských štítů…

Izrael zůstane v Gaze i po konci bojů. Musíme vyhrát i pro svět, řekl Netanjahu

12.11. 11:27

Izraelská armáda hodlá v Pásmu Gazy zůstat i po konci bojů, které mohou podle mediálních zpráv trvat až rok. V sobotu to řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který odmítá bezprostřední návrat palestinské vlády nad územím ihned po konci konfliktu. V Gaze mezitím pokračují tvrdé boje v…

Macron žádá příměří v Gaze a zastavení bombardování

11.11. 19:34

Izrael, ač má právo na sebeobranu, musí přestat zabíjet ženy a děti, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro BBC. Pokračující bombardování Pásma Gazy podle něj nemá ospravedlnění, Tel Aviv by prý z příměří profitoval.

Izraelská armáda je prý připravena na rok střetů v Gaze

11.11. 14:53

Izraelská armáda tvrdí, že v pátek obsadila klíčové pozice hnutí Hamás ve městě Gaza, přičemž zlikvidovala zhruba 150 teroristů. Boje uvnitř a v okolí města pokračují, napsal server Times of Israel. Podle zákulisních zpráv může operace v Pásmu Gazy trvat až rok.

Hamás podle izraelské armády přišel o kontrolu nad severem Gazy

09.11. 10:41

Podle mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho radikální palestinské hnutí Hamás ztratilo kontrolu nad severní částí Pásma Gazy, odkud se dnes přesunulo na jih dalších 50 000 civilních obyvatel.

Izraelští vojáci dosáhli v Pásmu Gazy pobřeží Středozemního moře

06.11. 10:25

Izraelská armáda v neděli večer oznámila, že její jednotky se při pozemní operaci v pásmu Gazy dostaly na pobřeží Středozemního moře, čímž tuto palestinskou enklávu rozdělili na dvě části. Uvedl to server France24.

Putin se vyjádřil k dětským obětem bombardování Pásma Gazy

03.11. 19:52

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek prohlásil, že jen člověk se srdcem z kamene vydrží být zticha při sledování událostí v Pásmu Gazy, kam Izrael podniká invazi po útoku radikálního hnutí Hamás. Ruská armáda přitom loni napadla sousední Ukrajinu, kde je zodpovědná za smrt stovek dětí.

Gaza je obklíčená izraelskou armádou, boje budou pokračovat

03.11. 11:41

Izraelská armáda ve čtvrtek večer oznámila, že obklíčila město Gaza, metropoli palestinského pásma Gazy. Informoval o tom mluvčí armády Daniel Hagari. "Izraelské jednotky dokončily obklíčení města Gaza, centra aktivit teroristické organizace Hamás," uvedl Hagari. Zároveň prohlásil, že o příměří se…

Fotogalerie