příroda

Letní příroda

Životní prostředí v ČR zůstává podle analýzy jedno z nejhorších v EU

Domov

Životní prostředí v České republice zůstává jedno z nejhorších v Evropské unii. Česku patří v této oblasti v letošním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví 22. místo z 27 členských států, oproti loňsku si polepšilo o jednu příčku. Zemi se sice podařilo mírně zvýšit podíl recyklovaného odpadu, čím dál víc ale zaostává v omezování emisí. Nejhoršího výsledku ze všech států unie dosáhlo Česko stejně jako minulý rok v podílu půdy postižené suchem, vyplývá z dnes zveřejněných výsledků.

Příroda, ilustrační fotografie

Expert: Lidé by neměli sekat trávníky nakrátko, městům svědčí maximum zeleně

Domov

Pro zmírnění dopadů extrémních teplot by lidé neměli sekat trávníky nakrátko, naopak je vhodné hlídat denní spotřebu vody. Města potřebují maximum zeleně a vodních prvků, aby lépe čelila vlnám veder. ČTK to řekl Lukáš Dolák z brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Dnes mají teploty v Česku vystoupat až na 37 stupňů Celsia.

OSN

OSN: Lidé musí při rozhodování o přírodě přestat přehlížet její pravou hodnotu

Svět

Pochopení skutečné hodnoty přírody je klíčem k řešení globální krize biologické rozmanitosti. Vyplývá to z rozsáhlé zprávy mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), o které informoval server BBC News. Pokud lidé chtějí zastavit úbytek přírody a přežít, musí přestat upřednostňovat krátkodobé zisky.

Jaro, ilustrační fotografie

Ze zemí EU zmizelo od roku 1980 na 600 milionů hnízdících ptáků

Svět

Ze zemí Evropské unie zmizelo od roku 1980 na 600 milionů hnízdících ptáků. Vyplývá to z výzkumu mezinárodního týmu, na kterém spolupracovali i ornitologové z Česka. Největší propad tým pozoroval u vrabce domácího, jeho populace poklesla o 247 milionů, sdělila Česká společnost ornitologická v tiskové zprávě (ČSO).

Ohňostroj, ilustrační fotografie

Domov

Národní parky ČR zveřejnily VIDEO. Apelují na lidi, aby silvestr slavili bez petard

Zástupci všech čtyř národních parků v Česku vyzývají lidi, kteří chtějí v přírodě oslavit příchod Nového roku, aby se vzdali odpalování ohňostrojů a jiné zábavní pyrotechniky. Zvířata na útěku před výbuchy a světelnými efekty podle nich spotřebují velké množství energie, kterou budou potřebovat v dalších zimních měsících, rovněž se mohou zranit, případně i zemřít.

Lidé

Éra antropocénu: Hmotnost lidmi vytvořeného materiálu převyšuje zemskou biomasu

Svět

Existující materiál vyrobený člověkem svým objemem převyšuje hmotnost celé zemské biomasy. Uvádí se to ve studii, která vyšla v časopisu Nature. Autoři započítali hmotnost staveb, infrastruktury a dalších objektů vyrobených člověkem. Zjistili, že každých 20 let se jejich objem dvojnásobí a letos přesáhl jednu teratunu, tedy bilion tun. Vlivem lidských staveb od dob neolitu, kdy se lidé začali věnovat zemědělství, je biomasa na ústupu.

Slimák, ilustrační fotografie

Domov

V zahradách letos řádí slimáci. Jak se jich zbavit?

Letošní počasí sice potlačilo půdní sucho, ale zase prospělo některým škůdcům, zejména slimákům. Největší škody působí plzák španělský. Likviduje salát i okrasné rostliny. Podle odborníků z Mendelovy univerzity by lidé měli ze zahrádek odstranit nepotřebné nádoby a další úkryty, ve kterých slimáci nacházejí vlhké prostředí, a zvážit aplikaci volně prodávaných přípravků. Často používaná sůl škodí půdě.

Zoo Bratislava, Vlk evropský

Vlčí smečka na česko-polském pomezí se rozmnožuje, mláďata zachytila fotopast

Domov

Jedna ze tří vlčích smeček, které jsou v česko-polském pohraničí v oblasti mezi Krkonošemi a Orlickými horami, letos prokazatelně vyvedla mladé. Tři vlčata zachycená v červnu fotopastí polských lesníků na státní hranici jsou zřejmě ze smečky s jádrovou oblastí v Javořích horách. ČTK to dnes řekl Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko. U dalších dvou smeček důkazy o letošním rozmnožování zatím chybějí.

Ilustrační foto

Nečekaný objev českých vědců. K čemu jsou dobré kupky hnoje na polích?

Domov

Kupky hnoje na polích významně zlepšují život ptáků, včetně těch ohrožených. Výzkum vědců z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (AV) ukázal, že poblíž hnojišť je větší rozmanitost ptačích druhů. Hnůj jim poskytuje potravu i útočiště. Za AV o tom v dnešní tiskové zprávě informovala Markéta Růžičková.

Ilustrační foto

"Predátor" na loukách i v rybnících. Masožravé rostliny naleznete na řadě míst Česka

Domov

Horské louky, rašeliniště i rybníky a zatopené lomy jsou na mnoha místech Česka od jara do podzimu dějištěm nenápadného souboje masožravých rostlin s kořistí z řad hmyzu či prvoků, kterou rostlinní predátoři lapají pomocí důmyslných pastí. V Česku roste 13 původních druhů masožravek a dva kříženci, přičemž některé dokážou pozřít i drobné mušky.

Včely

Odstartovalo celosvětové sčítání včel, zapojit se může každý

Svět

Američtí vědci naplánovali první celosvětové sčítání včel, do nějž se díky mobilní aplikaci mohou zapojit zájemci z celé zeměkoule. Aplikace World Bee Count bude dostupná od pátku a bude na ni možné nahrávat fotografie včel nebo dalších opylovačů, které pak bude vědecký tým vyhodnocovat.

Ilustrační foto

Evoluce v přímém přenosu. Co dělá změna klimatu s ptáky? Vědci jsou zaskočeni

Svět

Ornitolog Dave Willard po 40 let sbíral mrtvolky ptáků, kteří zahynuli při nárazu do mrakodrapů v Chicagu, a také osobně změřil více než 70.716 takto nalezených ptáků. Zjistil, že se ptáci v oblasti postupem doby zmenšují. Podle studie, vypracované na základě jeho měření, došli nyní vědci k názoru, že jak se klima otepluje, zmenšuje se u ptáků trup a zvětšuje rozpětí křídel.

Ilustrační foto

Domov

Lesy bez smrků? Česku by se to šeredně vymstilo, varuje odborník

Bez smrku ve vyšších nadmořských výškách budou povodně v Česku větší než v minulosti. Na dnešní tiskové konferenci to řekl člen republikového výboru Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR Radomír Charvát. Díky jehlicím a hustým větvím smrku zimní srážky odtávají pomaleji, dodal.

Ilustrační foto

Přírodní unikát v Česku. Dostane se na seznam UNESCO?

Domov

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách usiluje o zápis na seznam UNESCO. Pokud by se to podařilo, bylo by to první území přírodního světové dědictví v České republice, řekl Jiří Hušek z oddělení Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Miloš Zeman, prezident ČR

Prezident Zeman mystifikuje? Jeho výrok o Šumavě rozzlobil odborníka

Domov

Prezident Miloš Zeman podle vědce Pavla Kindlmanna pronáší o Šumavě nepravdivé výroky. Týkají se například toho, že oblast současného národního parku byla v minulosti hospodářským lesem. Zeman to řekl na zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy