Články k tématu: Ptactvo

Češi se připojí k celosvětové akci. Budou hledat skla

17.09. 14:20

Praha - Češi se v týdnu od 24. září připojí k celosvětové akci Collision Count Week, při níž lidé pátrají po místech, kde ptáci narážejí do skel. Údaje získané při mapování zabitých ptáků poskytnou ochranářům přesnější čísla, na jejichž základě se pokusí s majiteli objektů jednat. Po nárazu do…

Antidepresiva mají negativní vliv na ptáky? Přestávají zpívat, místo námluv útočí

25.08. 14:09

Londýn - V roce 2016 bylo v Británii vydáno 64,7 milionu receptů na antidepresiva. Jakmile tyto látky projdou lidským tělem, často končí v odpadních systémech nebo vodních tocích, což má negativní dopady na přírodu. Podle nové studie jsou v ohrožení špačci, píše list The Daily Telegraph.

Ornitologové žádají, aby lidé nestříleli po havranech

24.05. 18:16

Praha - Česká ornitologická společnost upozornila dnes na množící se útoky lidí proti havranům. Ochránci odsuzují hlavně shazování hnízd nebo střílení vzduchovkou, které bylo podle nich zaznamenáno například na Táborsku a Chrudimsku. Havran polní přitom patří mezi poměrně vzácné druhy.

reklama

Dobrá zpráva: Vzácným sovám se v ČR daří, jejich počet je stabilizovaný

12.05. 10:19

České Budějovice - V Česku žije přibližně osm desítek párů vzácné sovy puštíka bělavého, většina z nich se vyskytuje na Šumavě. Kriticky ohrožený puštík bělavý z české přírody prakticky zmizel ve 30. letech minulého století. Masivnější návrat pak přinesl rok 1995, kdy sovu ornitologové na Šumavě…

Liberecká ZOO hlásí vzácný přírůstek, odchovala orla jestřábího

26.04. 17:49

Liberec - Liberecká zoo jako první zahrada v Evropě úspěšně odchovala mláďata ohroženého orla jestřábího. Zoo v Liberci chová tento druh dravců od roku 2008 a o jejich rozmnožení se snažila deset let. ČTK o tom dnes informovala mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.

Další pohroma na Zlínsku? V oblasti řádí pseudomor, stavy drůbeže musí nahlásit chovatelé z 30 katastrů

14.04. 17:07

Zlín - Chovatelé drůbeže musí kvůli výskytu pseudomoru nahlásit početní stavy svých chovů. Takzvaná Newcastleská nemoc je nebezpečná pro ptáky, u lidí může vyvolat zánět spojivek, který po několika dnech spontánně odezní.

V Česku se po 20 letech objevil pseudomor drůbeže, veterináři vytyčují ochranné pásmo

13.04. 16:24

Zlín - V Šanově na Zlínsku se objevil v chovu drůbeže pseudomor, takzvaná Newcastleská nemoc. Veterináři v okolí tříkilometrové a desetikilometrové ochranné pásmo, kde se zamezí přemisťování ptáků. Větší pásmo zasáhne i na Slovensko.

Inteligence havranů? Vědci jsou v šoku z výsledků zkoumání

Aktualizovali jsme 11.4.2018, 19:48, 11.04. 19:38

„Ebenový pták ten v zjevu obřadném tak, v přísném hněvu,“ popisuje havrana Edgar Allan Poe v překladu Jaroslava Vrchlického. Tito černí ptáci jsou génii ptačího světa a mohou konkurovat i opicím – nejbližším příbuzným lidstva.

Nizozemsko pod útokem barevných opeřenců, obyvatele šikanují hlasití papoušci

14.03. 11:24

Haag - Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku vzplanuly diskuse o jejich škodlivosti. Díky svému exotickému vzhledu se papoušek těší sympatiím těch, kdo se procházejí v parcích. Ale mnoho Nizozemců si uvědomuje, jak tito papoušci plení…

V české krajině ubývá ptáků, odborníci hlásí pokles počtu koroptví

17.02. 11:40

Praha - Ze zprávy České společnosti ornitologické (ČSO) vyplývá, že dříve běžné ptačí druhy jsou v české krajině čím dál vzácnější. Platí to zejména o ptácích zemědělské krajiny, kterých proti roku 1982 ubylo téměř 34 procent. Ptákům chybí nejen pestrost, kdy by na polích sousedily různé plodiny,…

Královniny labutě bojují s ptačí chřipkou. Více jak 20 jich uhynulo

06.02. 09:00

Londýn - Už 20 ze zhruba dvou stovek labutí na Temži v poslední době uhynuly na ptačí chřipku. Dalších 20 kusů je nakaženo, upozornil královský sčítač labutí David Barber.

Na ostrově ve Varšavě se utábořilo stádo ovcí a koz

26.12. 10:01

Varšava - Na ostrově uprostřed řeky Visly v polské metropoli se utábořily ovce a kozy. V době vánočních svátků by se mohlo zdát, že jde o živý betlém. Skutečnost je ale jiná.

Darwinova evoluční teorie má vážné trhliny: Vědcům se přímo před očima vyvinul nový druh ptáka

01.12. 10:22

Londýn/Galapágy - Další kreacionistický mýtus vzal za své. Na Zemi se totiž objevil nový druh opeřence, a to přímo před očima biologů. Stalo se to navíc mnohem rychleji, než by kdo očekával. Včetně samotného Charlese Darwina, který výzkumu na Galapágách, kde se nový druh ptáka objevil, věnoval…

Kanibalismus, orgie a výkaly. Co jste o zvířatech určitě vědět nechtěli?

28.08. 12:09

Zvířata mohou být nebezpečná, roztomilá, divoká i líná. A lidé se na ně rádi dívají, chodí do zoo, chovají je doma. Ne každé zvíře je však roztomilé a některé informace o nich vás možná vyděsí.

Veterináři v Pohořelicích pokračují v likvidaci slepic kvůli salmonele

25.08. 10:20

Pohořelice - Veterináři dnes zahájili likvidaci posledních 18.000 slepic ve firmě AG Maiwald v Pohořelicích na Brněnsku. Od středy tam utratili už 47.000 kusů. Salmonela zasáhla část chovu, z nezasažené produkce může firma vajíčka prodávat. V dezinfikovaných halách by mohly být nové slepice za…

Liberecká ZOO chystá ukázky sokolnického výcviku pro veřejnost

19.08. 13:55

Liberec - Pokud se s rodinou chystáte na výlet, můžete zavítat například do severočeského Liberce. Tamní zoologická zahrada, která je nejstarší v ČR, připravuje pro návštěvníky ukázky sokolnického výcviku.

Vědci zkoumali inteligenci havranů. A zůstali v šoku

18.07. 12:11

„Ebenový pták ten v zjevu obřadném tak, v přísném hněvu,“ popisuje havrana Edgar Allan Poe v překladu Jaroslava Vrchlického. Tito černí ptáci jsou génii ptačího světa a mohou konkurovat i opicím – nejbližším příbuzným lidstva.

Pokus který vstoupil do dějin: Je rychlejší internet nebo poštovní holub?

17.07. 12:41

Jihoafrická společnost zabývající se informačními technologiemi, dokázala, že poslat data po poštovním holubovi je pro ni rychlejší než přenos dat internetem, který poskytuje firma Telkom, největší poskytovatel internetového připojení v zemi.

V soukromé zoo Dvorec u Borovan uhořeli vzácní ptáci,škoda je půl milionu

04.02. 18:12

České Budějovice - K neštěstí došlo dnes ráno v soukromé zoo Dvorec u Borovan na Českobudějovicku. Patrně kvůli závadě na elektrickém přímotopu tam uhořeli vzácní ptáci jako jsou ibis slámokrký, jeřáb královský nebo zoborožec. Škoda činí půl milionu korun.

Jako z hororu: VIDEO z USA ukazuje opravdu děsivý jev

Aktualizovali jsme 31.1.2017, 22:30, 31.01. 14:13

Houston - Internetem koluje video, na kterém jsou zachyceny tisíce černých ptáků. Pochází z dálnice v americkém státě Texas.

Příští týden začne na jižní Moravě dezinfekce chovů zasažených ptačí chřipkou

24.01. 18:21

Brno – Pravděpodobně příští týden by měla na jižní Moravě začít odborná dezinfekce chovů po utracené drůbeži a domácím ptactvu. Teprve až odborná firma všechno vyčistí, začne se počítat třítýdenní lhůta pro ochranné a měsíční lhůta pro dozorové pásmo. Jižní Morava se stala prvním krajem, kde se v…

Kvůli ptačí chřipce budou chovatelé holubů požadovat po státu statisíce

18.01. 07:31

Praha - Chovatelé holubů na jižní Moravě budou požadovat od státu za vybití svých dvou chovů kvůli ptačí chřipce 237.000 korun.

Jurečká se obává vybíjení volně žijících ptáků

14.01. 12:00

Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) si nedovede představit, že by se volně žijící ptáci vybíjeli jako prevence proti šíření ptačí chřipky.

Řecko se bojí ptačí chřipky. Nemoc zaznamenalo u volně žijící labutě

27.12. 15:01

Atény - Řecko hlásí případ nákazy ptačí chřipkou u volně žijícího ptáka. Výskyt vysoce nakažlivého viru H5N8 byl v posledních měsících zaznamenán ve více evropských či asijských zemích.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie