Články k tématu: Romové

Romové varují: Zeman znásilnil ústavu. A veřejnosti posílají důrazný vzkaz

11.05. 16:57

Praha - Do aktuální vládní krize, která se z plánované demise vlády přeměnila v tahanici kolem odvolání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, se vložil prezident Miloš Zeman. Ten Babiše dle přání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolat odmítá, ve čtvrtek odjíždí do Číny a i přes neshody s ústavními…

Kotlebovci mají problémy: Slovenská policie obvinila dalšího poslance za urážku Romů

29.04. 17:04

Bratislava - Slovenská policie obvinila již druhého poslance krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) za xenofobní výroky. Milan Mazurek mimo jiné urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s muslimskými migranty.

Stížnost v případu smrti Roma v žatecké pizzerii je nedůvodná, tvrdí žalobci

27.04. 21:37

Žatec - Postup při vyšetřování loňské smrti Roma v žatecké pizzerii byl v pořádku. Uvádí to krajské státní zastupitelství, které odmítlo stížnost rodiny mrtvého mladíka.

reklama

Češi milují Slováky, Araby a Romy odmítají

25.04. 20:20

Praha - Lidem v České republice jsou ze zdejších národnostních skupin nejsympatičtější Slováci a Poláci, nejméně sympatií posbírali Romové a Arabové. Ukázal to březnový průzkum, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Česko zjistí, jak u nás Romové vlastně žijí

08.04. 16:52

Praha - Česká vláda a úřady by letos měly poprvé získat údaje o životě Romů u nás. Týkat by se měly vzdělávání, zaměstnávání, bydlení, přístupu ke zdravotní péči v ghettech či sociálních služeb.

Romové chtějí pracovat, ale nemůžou? Cigána vedle sebe nechci, řekla žena a práci byl konec

05.04. 15:44

Praha/Žilina – Česká republika je pravidelně kritizována kvůli diskriminací Romů. Naposledy před ní varovala výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě. Podobné je to také na Slovensku. Romským dětem na Slovensku je podle zprávy nevládních organizací…

Útočník na romskou ubytovnu si odsedí šest let

03.04. 12:05

Brno - Tomáš Kopecký si definitivně odpyká šest let a devět měsíců vězení. Trest za žhářský útok na romskou ubytovnu v Aši potvrdil Nejvyšší soud (NS). Muž dle justice musel vědět, že lidé přespávající v ubytovně mohou při požáru zemřít.

Žena prý v obchodním domě učila krást syna. K soudu nedorazila, hrozí jí vazba

29.03. 13:24

Teplice - Ani dnes nezačalo hlavní líčení v kauze ženy, která dle obžaloby učila krást malého syna v obchodním centru. Obviněná se k soudu nedostavila, teď jí hrozí vazba.

Most zvýší nájem na nechvalně známém romském sídlišti Chanov

24.03. 16:34

Most - Most zvyšuje nájemné v bytech na sídlišti ve čtvrti Chanov, která patří mezi sociálně vyloučené lokality. Ceny chce radnice přiblížit obvyklému nájmu. Částka vzroste od července o čtyři koruny až osm korun na nejvýše 35 korun za metr čtvereční a měsíc. Novinářům to dnes řekl primátor Jan…

Liberec nechce vládě poslat zprávu o Romech, pokyn je prý nehumánní

08.03. 13:24

Liberec - Liberec zatím nepošle na úřad vlády zprávu o stavu romské menšiny za svůj region. Zpráva už léta slouží jako podklad pro celonárodní zprávu. Metodiku doporučovanou úřadem vlády považuje náměstek pro sociální oblast Ivan Langr (Změna pro Liberec) za nehumánní. Náměstek dnes zaslal žádost o…

Chvojka reaguje na USA: Vláda otázku Romů i korupce řeší

06.03. 21:26

Praha - Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) zdůraznil, že česká vláda se snaží o lepší postavení Romů a konkrétními legislativními opatřeními také o potlačování korupce.

Diskriminujete Romy a migranty, máte problémy s korupcí, kritizuje Washington Česko

06.03. 11:03

Washington - Češi občané by měli začít volit romské zástupce do vysoké politiky a stavět se méně negativně k migrantům. Vyplývá to z nové výroční zprávy amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě.

Slovensko čelí kritice: Romové čelí diskriminaci, špatně jsou na tom hlavně děti

01.03. 20:48

Bratislava - Organizace Amnesty International (AI) a Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) ve své nové zprávě varují, že romským dětem na Slovensku je systematicky upíráno právo na vzdělání a na ochranu před diskriminací v základním školství.

Fico fašista? Romové se pustili do premiéra

11.02. 11:39

Bratislava/Praha - Slovenský premiér Robert Fico si uvědomuje, že tamní firmy dnes mají problém najít zaměstnance. Hovořil o tom v debatě zpravodajské televize TA3, kde se také o Romech vyjadřoval jako o Cikánech. To ale Romům vadí a Ficovi to pořádně osladili.

Ostravský soud řeší rvačku mezi 12 Romy a ochrankou herny

Aktualizovali jsme 24.1.2017, 22:03, 24.01. 12:18

Ostrava - U Krajského soudu v Ostravě se dnes opět řeší případ hromadné rvačky v herně Intacto v Ostravě-Bělském Lese. Podle obžaloby 12 Romů před dvěma lety zaútočilo na ochranku poté, co její členové vyvedli z podniku dva opilé a nevhodně se chovající hosty.

Uprchlíci a Romové si našli další cíl. Kam míří tentokrát?

Aktualizovali jsme 17.1.2017, 23:29, 15.01. 12:58

Québec - Do Kanady prchá stále větší počet uprchlíků, které přechází americko-kanadské hranice. Podle Kanadské agentury pro hraniční služby v minulém roce vstoupilo 1 222 lidí nelegálně do Québecu a požádalo zde o status uprchlíka. Jedná se téměř o pětinásobek víc osob než v předchozím roce, tvrdí…

Situace romských žáků v českém vzdělávacím systému mírně zlepšila.

06.01. 15:27

Praha - Romové stále tvoří přes 30 procent žáků, na které jsou při vzdělávání kladeny nižší nároky kvůli jejich lehkému mentálnímu postižení (LMP). Ministerstvo školství k tomu uvedlo, že se celková situace romských žáků v českém vzdělávacím systému mírně zlepšila.

Romové jsou problém, zuří Fico. A přišla reakce

16.12. 14:09

Bratislava - Na Slovensku se rozhořel spor mezi premiérem Robertem Ficem a tamními Romy. Fico odhodil politickou korektnost a usoudil, že Romové jsou pro naše východní sousedy problém, tě se to ale vůbec nelíbí.

Zemřela Esma Redžepová (†73), královna romské hudby. Bojovala za emancipaci Romek

11.12. 18:11

Skopje - Ve věku 73 let dnes ráno zemřela v makedonské metropoli Esma Redžepová, královna romské hudby. Uznání si získala také svými humanitárními aktivitami.

České Charlie Hebdo? Cikány do plynu, vypalte celou redakci, nadává veřejnost

02.12. 14:27

Praha - Útoky, kterým čelí zpěvák Radek Banga po zveřejnění svého prohlášení k výsledkům ankety Český Slavík 2016, se stupňují. Řada lidí si neodpustí rasistické urážky Romů a někteří dokonce vyhrožují redakci romského serveru Romea vypálením.

Jak se žije romským rodinám v EU? V Česku to není tak hrozné, jinde je jim daleko hůř, ukázal průzkum

29.11. 15:57

Vídeň - V dnes vydané zprávě Agentury EU pro základní práva (FRA) se píše, že romské rodiny žijí v EU vyloučené z většinové společnosti a velmi chudě. Jejich děti s nízkým vzděláním pak nemají příliš velkou naději na lepší budoucnost.

Přiznání Romů: Jsme nepoužitelní v práci, sedíme doma a bereme drogy. Jsou Češi rasisté?

Aktualizovali jsme 18.11.2016, 17:01, 18.11. 15:35

Praha - Česká republika čelí dlouhodobé kritice za svůj přístup k Romům. Ti ale nyní sami přiznávají, že za to, že "jsou nepoužitelní v práci, berou drogy a sedí doma a pobírají dávky" si mohou sami. Podle publicisty Romana Červeňáka tím padá představa, že jsou Češi rasisté.

Uprchlíci za těžký život Romů nemohou, varuje předseda romské organizace

15.11. 16:06

Praha - Předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě Karel Holomek tvrdí, že uprchlíci život Romů neztížili. Problém vidí v tom, že je česká populace je stále zatížena stereotypy minulosti.

Rada Evropy se zlobí na Česko: Segregace Romů stále trvá, Sobotka dostal vytýkací dopis

04.11. 14:31

Štrasburk/Praha - Komisař Rady Evropy opět kritizuje Českou republiku za přístup k Romům. V dopise pro premiéra Bohuslava Sobotku také žádá, aby Česko urychlilo integraci zdravotně postižených a zajistilo odškodnění pro oběti nucených sterilizací.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie