Články k tématu: škola

Řemeslo versus gymnázium. Kdo má větší šanci na trhu práce?

04.03. 10:26

Takřka 80 tisíc žáků devátých ročníků k 1. březnu odevzdalo své přihlášky na střední školy. Pokud ale s výběrem nejsou spokojeni nebo se na vysněnou školu nedostanou, nemusejí se bát, jejich šance na další studium tímto datem nekončí. Některé školy přijímají studenty dokonce ještě v době letních…

Proč se v době internetu ve školách učíme vše nazpaměť?

02.03. 12:48

Nejste zrovna mistři v uchovávání informací? Ze dne na den zapomenete, o čem jste si četli v časopise? Nemusíte panikařit, ba naopak. Vědci z torontské univerzity přišli se studií, která vnímá běžné zapomínání jako zdravou věc. Ke správné "paměťové očistě" podle nich pomáhá pravidelné cvičení.

Překvapivý průzkum: Čeští studenti nenávidí předměty, které milují

09.02. 12:50

V páté třídě jsou zdaleka nejoblíbenějšími předměty matematika a tělocvik. Na druhém stupni ovšem obliba matematiky prudce padá z 33 % na 7 % a v deváté třídě ji v oblibě střídá angličtina a zeměpis. Čeština u páťáků i deváťáků jako nejoblíbenější předmět zcela propadla, nezmínil ji téměř nikdo. 65…

reklama

Co rozhoduje o volbě střední školy? Třetinu uchazečů ovlivňují kamarádi

22.01. 10:15

Už jen pár týdnů zbývá současným deváťákům k podání přihlášky na střední školu. Finální termín je 1. března. Pro nerozhodnuté uchazeče probíhají ještě poslední dny otevřených dveří. Co může na poslední chvíli rozhodnout?

Australští žáci šli za školu kvůli ochraně klimatu, premiér jim vynadal

01.12. 10:32

Tisíce australských školáků a žaček přerušily v pátek výuku a vyšly do ulic na protest proti politice své vlády v otázce změn klimatu. Akce s mottem "Stávka pro klima" se uskutečnila ve 30 australských městech a zúčastnili se jí žáci a žačky z několika stovek škol, informovala agentura DPA.

Přijímačky jsou k ničemu? Nemají vliv na znalosti či maturitu, tvrdí studie

09.11. 13:07

Způsob přijímání dětí na střední školy zřejmě nemá vliv na kvalitu výsledků ve vzdělávání. Vyplývá to ze studie Parlamentního institutu, kterou s jeho souhlasem na internetu zveřejnil prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. ČTK to dnes potvrdil sekretariát Parlamentního institutu. Studie…

Měkkým cílům v ČR hrozí nebezpečí? Na ochranu škol a veřejných míst poputují miliony korun

08.11. 16:52

Ministerstvo vnitra uvolní 40 milionů korun na zlepšení ochrany škol, veřejných prostranství či úřadů. Peníze budou k dispozici v rámci nového dotačního programu pro kraje, které je mohou využít na projekty neinvestičního charakteru. Žádosti mají kraje možnost podávat do 14. února příštího roku,…

Třicetiletý migrant jako žák na střední škole? Úřady řeší stížnosti britských rodičů

Aktualizovali jsme 2.11.2018, 22:10, 02.11. 18:20

Britské ministerstvo vnitra prověřuje stížnost rodičů studentů střední školy ve městě Ipswich, kteří tvrdí, že jednomu z žáků je asi 30 let. Podle BBC jde patrně o žadatele o azyl, který do instituce začal docházet na začátku roku.

Střední školy čekají změny? Kraje chtějí rozhodovat o oborech a počtech žáků

30.10. 09:22

Kraje možná budou mít širší pravomoc ke středním školám, které zřizují. Mohly by schvalovat předpokládané počty uchazečů o výuku v jednotlivých oborech vzdělání. Předpokládá to školská novela, kterou předložil Karlovarský kraj. Předlohu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci.

Co je klíčem k úspěchu ve škole? Vědci odhalili zásadní věc

21.10. 15:55

Co je klíčem k úspěchu ve škole? Výzkumníci se domnívají, že to není inteligence, ochota, síla vůle ani tvrdá práce. Bohužel se zdá, že o úspěchu ve škole pravděpodobně více rozhoduje velikost Vašeho účtu.

Třídu v Chotěšově zamořila neznámá látka, dětem bylo zle

05.10. 18:26

V základní škole v Chotěšově na Plzeňsku vystříkal žák třídu zatím neurčenou látkou. Deseti z 13 žáků se udělalo špatně a záchranáři je odvezli na vyšetření do plzeňské fakultní nemocnice. Na místě je speciální laboratoř hasičů. Žádné z dětí není ohroženo na životě, řekl ČTK mluvčí krajských…

Proč vypadají české třídy jak vypadají? Školy nemají peníze

29.09. 17:24

Na řadě škol v Česku je o vyučování ve třídách často vydýchaný vzduch, nevhodné světlo a je špatně slyšet. Vyplývá to ze zjištění neziskové organizace Česká rada pro šetrné budovy, informovala ČTK mediální zástupkyně Marcela Kukaňová. Podle rady nemají školy peníze na potřebné zlepšení podmínek…

Studentské volby vyhráli Piráti, druhá byla TOP 09

25.09. 22:03

Praha - Studentské obecní volby v Praze vyhráli Piráti. Hlas jim dalo 26 procent z asi 3000 zúčastněných středoškoláků. Druzí byli s 20 procenty TOP 09 a Starostové. Další sněmovní strany získaly jen několik procent hlasů. Volby se konaly v pondělí a dnes.

Maturita jako výsada vyvolených? Stát chystá velkou změnu

Aktualizovali jsme 21.9.2018, 22:08, 21.09. 17:56

Praha - Ministerstvo školství je připraveno diskutovat o zavedení minimální hranice bodů, která by byla nutná pro přijetí na maturitní obory středních škol. Tiskové oddělení ministerstva to dnes napsalo na dotaz ČTK. Ke stanovení společné bodové hranice při jednotných přijímacích zkouškách na…

Na inkluzi míří další nálož kritiky. Experti ji chtějí omezit

15.09. 16:02

Lány (Kladensko) - Inkluze by měla být na českých školách omezena, shodli se dnes experti na školství při jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Podle nich inkluze nesmí být útokem a likvidací praktických a speciálních škol, uvedl ke schůzce mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Tělesné tresty ve školách? Dnes zakázaná praktika byla v minulosti velmi oblíbená

13.09. 08:06

O tělesných trestech ve školách se dodnes vedou diskuze, i přesto, že jsou dávno zakázané. Ovšem ještě v minulém století učitelé své žáky běžně fyzicky trestali!

Univerzální jazyk, se kterým se domluvíte všude? Naučit se ho lze za chvíli, mluví jím i Češi

06.09. 08:01

Na to, aby se člověk stal mistrem v používání cizích jazyků, mnohdy nestačí ani dlouhé roky studia. Nejvíce znalostí a zkušeností dá člověku pobyt v zemi, kde se daným jazykem mluví. Jeden ale nemá žádnou domovskou zemi, a přesto jím lidé mluví po celém světě. Říká se mu esperanto.

1. září přináší řadu změn: Slevy pro důchodce a studenty, konec halogenek, návrat baget do škol

03.09. 08:26

Levnější jízdné, nové emisní limity nebo konec žárovek. To jsou jen některé ze změn, které vstoupily v platnost počínaje dnešní půlnocí. Podívejte se, co vše bude ode dneška jinak.

Budoucí prvňáček: Jak jej připravit na první dny ve škole?

02.09. 07:30

Blíží se konec letních prázdnin a mnozí z vás se už s dětmi pomalu připravují na začátek nového školního roku. Ti, kteří mají doma čerstvého prvňáčka, teď momentálně řeší, jak jej připravit na první školní dny. Pár rad rodičům poskytla paní Kristýna Farkasová na serveru Kouzelnavychova.cz.

Už žádný kofein! Vyhláška zakáže prodej kávy na školách, cílem je zdravější životní styl

30.08. 09:58

Soul - Jihokorejská vláda rozjíždí kampaň, která si klade za cíl prosadit u žáků i učitelů zdravější životní styl. Od poloviny září už nebudou prodejní automaty a bufety na základních a středních školách nabízet kávu.

Americká vláda chce povolit školám nákup zbraní. Demokraté jsou zděšeni

24.08. 12:25

Washington - Veřejné školy v USA dostávají ze státní pokladny federální granty na základě zákona z roku 2015. Podle nového návrhu ministerstva školství by za tyto peníze mohly nakupovat i zbraně.

Co se stane, když zapomenete dítě ve školce?

09.08. 17:24

Stát se to může každému. Nestíháte vyzvednout své dítě ze školky kvůli dopravní zácpě, prodlouženému jednání nebo nečekanému úrazu. Praktiky, které převládaly za našich mladých let, jsou ale ty tam. Dnes s sebou nevyzvednuté dítě přináší o mnoho komplikací více, než dříve.

Už žádné mobily ve školách, rozhodla Francie. Podle opozice je to jen Macronova PR akce

31.07. 08:06

Paříž - Dosud musely školy ve Francii používání mobilních telefonů a dalších komunikačních zařízení zakázat ve školním řádu, nyní vznikl speciální zákon. Parlament v pondělí schválil zákaz mobilů na školách, které navštěvují žáci do patnácti let.

Pařížské lyceum chce studenty sledovat pomocí monitorovacích náramků, lidé se bouří

24.07. 10:30

Paříž - Jedno z pařížských lyceí se chystá studenty kontrolovat přes sledovací přívěsek, který budou muset mít během výuky a školních akcí u sebe. Opatření, jež má být uvedeno do praxe od září, se ale mnoha lidem nezamlouvá.

reklama

Fotogalerie