Články k tématu: sopky

Sopka Merapi opět vybuchla, úřady vyhlásily nejvyšší stupeň varování

03.03. 08:48

Jedna z nejaktivnějších sopek v Indonésii se dnes opět probudila k životu. Oblak kouře a popela ze sopky Merapi na ostrově Jáva dosáhl výšky šesti kilometrů, uvedla agentura AP. Při výbuchu v polovině února sloupec plynu a popela dosáhl výšky dvou kilometrů.

Jedna z nejaktivnějších sopek se probudila. Chrlí lávu a popel, hrozba pro letadla

13.02. 17:16

Jedna z nejaktivnějších indonéských sopek Merapi se dnes opět probudila k životu a vychrlila množství lávy, sopečných plynů a popela. Oblak dosáhl více než dvoukilometrové výšky, napsala agentura AFP.

Úchvatné a děsivé zároveň. Sopka Taal si vytvořila vlastní bouřku

Aktualizovali jsme 14.1.2020, 21:57, 13.01. 08:33

Z filipínské sopky Taal dnes začala vytékat láva a úřady upozornily občany, že v řádu hodin nebo dní může následovat nebezpečná erupce. Sopka od neděle chrlí dým a popel, což si vyžádalo evakuaci tisíců lidí a přerušení provozu mezinárodního letiště v Manile. Podle agentury Reuters dnes ráno…

reklama

Sopka Taal chrlí lávu do výšky 800 metrů. Erupce by byla ničivá, varují seismologové

14.01. 17:20

Filipínská sopka Taal i dnes chrlila lávu a vytrvale se otřásala, což podle vědců může být předzvěstí blížící se mohutné a nebezpečné erupce. Z okolních vesnic pokrytých tmavým popelem bylo evakuováno už asi 40.000 lidí.

Sopka Taal se probudila k životu. Hrozí katastrofa, tisíce lidí evakuovány

12.01. 14:41

Kvůli zesílené aktivitě sopky Taal dnes filipínské úřady nařídily evakuaci zhruba 8000 obyvatel a desítek turistů. Vedení mezinárodního letiště v metropoli Manile také rozhodlo o dočasném přerušení provozu, informují zahraniční tiskové agentury.

Sníh a žhavá láva zároveň. Sopka Stromboli na konci roku předvádí show

31.12. 08:53

Nezvyklého úkazu se dočkali obyvatelé italského ostrova Stromboli i turisté, kteří se zde rozhodli strávit konec roku. Na stejnojmenný soptící vulkán se kvůli náhlému poklesu teploty začal snášet sníh. Ten se na vrcholu hory prolíná s proudy žhoucí lávy, informovala italská tisková agentura ANSA.

Sopka na White Island si vybírá vysokou daň. Počet obětí erupce stále roste

23.12. 08:39

Počet obětí výbuchu sopky na novozélandském ostrůvku White Island se zvýšil na devatenáct. Svým zraněním v nemocnici v Aucklandu podlehla další osoba. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura AFP. Pětadvacet zraněných zůstává v nemocnici, většinou v kritickém stavu.

Peklo na sopečném ostrůvku: Počet obětí erupce vzrostl, potápěči dál hledají těla

15.12. 10:09

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island. Počet obětí se tak zvýšil na šestnáct. Oznámil to dnes list The New Zealand Herald. Policejní potápěči dnes znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla…

Zkáza po erupci novozélandské sopky: Žádné známky života, hrozí další výbuch

Aktualizovali jsme 10.12.2019, 12:52, 10.12. 09:22

Na šest mrtvých vzrostla bilance pondělní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island. Oznámila to policie, podle níž jeden z lidí hospitalizovaných s těžkými popáleninami dnes svým zraněním podlehl. Osm osob se stále pohřešuje a podle úřadů jsou s největší pravděpodobností rovněž po smrti…

Děsivé záběry z Nového Zélandu: Při erupci sopky umírali turisté, řada nezvěstných

Aktualizovali jsme 9.12.2019, 15:14, 09.12. 08:14

Dnešní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně pět mrtvých. Vyplývá to z nové bilance, kterou zveřejnila policie. Více než 20 lidí je nezvěstných a dalších asi 20 lidí utrpělo zranění, dodala policie, podle níž byli v době výbuchu vulkánu na ostrově jak…

Tajemný jev nad Českem. Proč jsou soumraky tolik barevné? Odpověď vás překvapí

19.09. 09:34

Výrazné červenofialové barvy, které v poslední době doprovázejí i v Česku soumraky nebo rozbřesky, způsobuje prach ze sopky na Kurilských ostrovech i erupce dalších vulkánů na zeměkouli. Fotogenický jev mohou lidé pozorovat na obloze ještě několik týdnů, možná i měsíců.

Japonsko hlásí výbuch sopky, úřady varují před narůstajícím nebezpečím

07.08. 19:02

Japonská sopka Asama, která leží zhruba 150 kilometrů západně od Tokia, dnes vybuchla. Japonský meteorologický ústav proto vydal varování, aby se místní obyvatelé k vulkánu nepřibližovali, uvedla agentura Reuters. Informace o případných škodách zatím nejsou známy.

Sopka se probudila! Vyděšení lidé skáčou do moře!

03.07. 18:54

Sopka Stromboli ležící na stejnojmenném ostrově v Tyrhénském moři nedaleko Sicílie se dnes probudila k životu a začala chrlit dým, lávu a kusy horniny. Z nitra vulkánu se rovněž ozvala řada výbuchů, které otřásly celým ostrovem. Vyděšení lidé v panice začali skákat do moře, informovala o tom…

V roce 536 začalo nejhorší období v historii lidstva. Polovina lidí ho nepřežila

Aktualizovali jsme 11.4.2019, 22:34, 11.04. 13:35

Vědci se léta snaží přijít na to, který rok byl ten nejhorší v dějinách lidstva. Spekulovalo se o roku 1349, kdy vypukla epidemie moru, nebo o roku 1918, kdy španělská chřipka zabila na 100 milionů lidí. Podle odborníků se ale ty největší hrůzy odehrály v roce 536.

Pyroklastické proudy a metrová vrstva popela. Supervulkán v Yellowstone může vyhladit velkou část lidstva

Aktualizovali jsme 13.2.2019, 22:24, 13.02. 14:08

Číhá pod našima nohama smrtící nebezpečí? Vulkán v Yellowstone je „intenzivně sledován" týmem vědců a vulkanologů, kteří se zaměřují především na více než 640 kilometrů dlouhý sloupec horkého magmatu, který se táhne pod povrchem Země.

Hrozí výbuch sopky nedaleko Česka? V Německu se dějí nebezpečné věci

Aktualizovali jsme 8.2.2019, 21:57, 07.02. 12:50

Pod německým vulkanickým jezerem Laacher See se obnovuje čerstvé magma. Přestože podle vědců zatím nehrozí, že by se sopka probudila k životu, nepůsobí nová studie úplně uklidňujícím dojmem. Výbuch této sopky před 13 000 lety byl tak masivní, že na čas zablokoval tok řeky Rýn.

Satelitní snímky ukázaly zkázu: Po erupci se sopka Krakatoa z velké části zřítila do moře

29.12. 16:13

Indonéský vulkán Anak Krakatoa, z něhož se po nedávné erupci velká část zřítila a způsobila tak ničivou přívalovou vlnu, přišel během posledního týdne o dvě třetiny výšky a objemu. Zjistili to vědci při průzkumu satelitních snímků, napsal zpravodajský server BBC.

Etna se na Vánoce probudila. Chrlí lávu a oblaka dýmu, okolí sopky se otřásá

24.12. 17:59

Na italském ostrově Sicílie se opět probudila k životu sopka Etna, z níž se valí hustý dým a vytéká láva. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž v posledních hodinách byla v místě sopky zaznamenána neobvykle četná seizmická aktivita. Podle agentura ANSA byl dvě hodiny po poledni uzavřen…

Volcán de Fuego se opět probouzí. V červnu při erupcích zemřelo 200 lidí

19.11. 12:30

Guatemalské úřady vyzvaly k evakuaci obyvatele deseti obcí v okolí sopky Volcán de Fuego kvůli jejím trvajícím silným erupcím. Informovala o tom dnes agentura AP. V červnu při výbuchu tohoto vulkánu, ležícího na jihu země asi 50 kilometrů západně od metropole Guatemaly, přišlo o život téměř 200…

Dojde k výbuchu sopky v Yellowstone? Vědci to spočítali a už mají jasno

Aktualizovali jsme 2.11.2018, 22:10, 02.11. 11:46

Vulkán v Yellowstonu patří mezi „nejrizikovější" sopky v Americe. Podle expertů představuje „vysoce rizikovou" hrozbu. Jaké je ale skutečné nebezpečí výbuchu v Yellowstonu? A skutečně jde o nejnebezpečnější sopku v USA?

Vědci mají špatnou zprávu. Zjistili, po čem vlastně chodíme

20.09. 12:48

Pokud si peklo představujete jako žhavé podzemní kobky a jeskyně plné lávy, pak pro vás mají odborníci dobrou zprávu. Pod našima nohama se totiž ukrývá obrovský oceán plný roztavené lávy, který může změnit způsob, jakým nahlížíme na strukturu naší planety.

Zkáza sopky Krakatoa: Gigantické erupce ovlivnily celý svět

Aktualizovali jsme 8.9.2018, 16:48, 08.09. 08:30

Málokterá přírodní katastrofa připomínala obrazy apokalypsy lépe než gigantické erupce sopky Krakatoa v Indonésii, která po sobě zanechala tisíce mrtvých a natrvalo pozměnila geologický charakter svého blízkého okolí. Důsledky tohoto mohutného výbuchu ale byly pozorovatelné po celém světě, a to…

Etna se opět probudila: Chrlila lávu do výšky 150 metrů

25.08. 09:14

Řím - Po 17 měsících klidu začal sicilský vulkán Etna v noci na pátek chrlit lávu. Záběr nočních erupcí dnes zveřejnil list La Repubblica. Poslední erupce Etny se udála loni na jaře.

Počet mrtvých po erupci guatemalské sopky se vyšplhal už na 109

08.06. 09:33

Guatemala - Guatemalský Národní forenzní ústav (Inacif) ve čtvrtek potvrdil 109 obětí erupce sopky Volcán de Fuego. Ani toto číslo ale nebude konečné. Záchranáři ve čtvrtek přerušili pátrání ve zničených vesnicích, což některé obyvatele přimělo k riskantní práci s primitivními nástroji na vlastní…

reklama
Fotogalerie