Články k tématu: sopky

Katastrofa na obzoru? Masivní erupce sopky Sinabung "změnila den v noci", města zasypal popel

20.02. 15:21

Sopka Sinabung ležící na indonéské Sumatře opět ožila. Místní obyvatele vyděsila dosud největší letošní erupcí, kterou doprovázelo chrlení hustých vrstev popela, který zakryl silnice a domy.

Svět ohrožuje další supervulkán? Mohl by zabít 100 milionů lidí a změnit počasí na celé planetě

Aktualizovali jsme 14.2.2018, 22:34, 14.02. 17:16

Supervulkány jsou vskutku děsivé. Neprojevují se jako ostatní vulkány, jsou to obrovské skvrny na zemské kůře. Když se obří množství lávy dostane na povrch, může změnit planetu. To už se koneckonců stalo – a dokonce několikrát. Nejznámější supervulkán leží v národním parku Yellowstone v USA, další…

Vulkán Mayon dál chrlí lávu. Úřady už evakuovaly desetitisíce lidí

23.01. 11:48

Manila - Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela. Z vesnic v okolí vulkánu bylo už evakuováno na 40 tisíc lidí. V některých oblastech byl vypnut přívod vody a elektřiny s cílem místní odradit od návratu.

reklama

Erupce japonské sopky zabila jednu osoba, kameny zasáhly i lyžaře na sjezdovce

23.01. 10:13

Tokio - Erupce sopky na japonském ostrově Honšú u města Kusacu zabila jednoho člověka. Několik civilistů zranily odletující kameny. Jednoho lyžaře a šest vojáků, kteří byli v oblasti na cvičení, zasypala následná lavina

Na indonéském ostrově Sumatra se probudila sopka Sinabung

29.12. 12:15

Jakarta - Sopka Sinabung na indonéském ostrově Sumatra tento týden ožila mocnou erupcí. Životy tisíců lidí v blízkém okolí ovlivnil sopečný popel a dým a poničena byla pole stovek zemědělců.

Zemětřesení, výbuchy sopek, válka. Muž, který předpověděl brexit a výhru Trumpa, vydal další proroctví

Aktualizovali jsme 17.12.2017, 22:17, 17.12. 08:00

Britský věštec Craig Hamilton-Parker se do podvědomí lidí zapsal svými proroctvími, které se na rozdíl od Nostradama nebo Baby Vangy plní. Předpověděl například výhru Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech, odchod Velké Británie z Evropské unie nebo sérii teroristických útoků…

Co zničilo starověky Egypt, jednu z nejmocnějších civilizací světa?

03.12. 10:11

Dlouhá staletí vědci a historici nedokázali přijít na to, co stálo za pádem starověké egyptské říše. Tým odborníků z Trinity College v Dublinu ale zjistil, že za koncem jedné z nejmocnějších civilizací své doby mohla stát s největší pravděpodobností intenzivní sopečná činnost.

Tým vědců z Česka objevil v Antarktidě dvě sopky. Dostaly jména Dana a Zuzana

01.12. 17:02

Praha - Tým profesora Jaroslava Klokočníka z Astronomického ústavu Akademie věd ČR objevil v Antarktidě díky nové metodě dvě sopky. Dostaly jména Dana a Zuzana.

Jak by svět změnil výbuch sopky? Přišli bychom o jedno roční období

30.11. 14:54

Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už prakticky vymizely. Vědci se ale obávají jiné možnosti, a sice definitivního konce léta. Právě to totiž může mít za následek sopečná činnost.

Provoz na letišti na Bali byl obnoven, hrozba výbuchu sopky Agung ale dál trvá

29.11. 11:08

Jakarta - Dnes odpoledne místního času (ráno SEČ) byl obnoven provoz na mezinárodním letišti na indonéském ostrově Bali. Otevření dopravního uzlu umožnila skutečnost, že oblaka popela ze sopky Agung změnila směr. V oblasti však stále platí nejvyšší stupeň varování před případnou velkou erupcí.

V Indonésii hrozí erupce sopky. 100 tisíc lidí musí pryč

27.11. 08:12

Jakarta - Indonésie zvýšila varování před vulkánem Agung na nejvyšší možný stupeň. Sopka již nyní chrlí popel. Lidi žijící v okruhu do deseti kilometrů mají být okamžitě evakuováni, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch.

Sopka Agung chrlí popel do atmosféry, úřady vyhlásily varování pro letadla

26.11. 11:29

Jakarta - Po sobotní erupci sopky Agung na indonéském ostrově Bali úřady platí od dnešního rána pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Ten se vyhlašuje, hrozí-li bezprostředně, nebo už probíhá, výron popela do atmosféry.

Islandská sopka Bárdarbunga hrozí erupcí. otřesy jsou stále silnější

01.11. 15:52

Reykjavík - Islandská sopka Bárdarbunga, kterou pokrývá ledovec Vatnajökull, znovu hrozí erupcí. Na konci října zaznamenaly úřady v oblasti vulkánu na jihozápadě země čtyři silná zemětřesení. Píše o tom list The Sun.

Smrtící příroda: Kdo by vyšel vítězně ze souboje hurikán versus sopečná erupce?

21.10. 11:11

Je vlastně s podivem, že k tomu ještě nedošlo. Nebo o tom alespoň nevíme. Na světě jsou stovky aktivní sopek a dvacet z nich se nachází přímo v Karibiku, tedy oblasti, která je každoročně zasažená hurikánovou sezónou. Vědce tak zajímá, co by se stalo, kdyby se tyhle dva fenomény potkaly? Stane se…

Japonsko zasáhla erupce sopky Šinmoedake, města zahalila vrstva popela

12.10. 16:51

Tokio - Jihozápadní oblast Japonska zasáhla erupce sopky Šinmoedake, přilehlá města a vesnice se ocitla pod vrstvou popela. Výrony horkého plynu mohou v pátek zasáhnout oblast až do dvou kilometrů od kráteru, popel a kamení se může dostat ještě dál, upozornily úřady.

Okolí sopky Agung už opustilo 135 tisíc lidí, hrozba erupce je na nejvyšším stupni

29.09. 09:39

Jakarta - Počet evakuovaných z okolí sopky Agung na indonéském ostrově Bali stále roste, už jich je 135 tisíc. Jsou pro ně připraveny dostatečné zásoby jídla, pití a léků, mnozí ale mají strach, že se do svých domovů ještě dlouho nebudou moci vrátit.

Sopky se probouzejí, po Agungu panují obavy i na Vanuatu

28.09. 11:09

Jakarta - Již přes 120 tisíc lidí bylo evakuováno z oblasti kolem sopky Agung na indonéském ostrově Bali, který hojně navštěvují turisté. Další vulkán se probudil v tichomořském souostroví Vanuatu. Úřady tam nařídily povinnou evakuaci celého ostrova Ambae, který obývá asi 11 tisíc lidí.

Místnost 39, Metro 2 nebo Hadí ostrov? Přísně utajená místa, na která se běžný smrtelník nikdy nepodívá

28.09. 09:29

Svět není dostupný pro každého a o některých místech to platí dvojnásob. Pokud je váš sen procestovat celý svět, pak vás musíme zklamat. Nejde o přísně hlídané trezory a vojenské základy, ale na některých ostrovech je lidská noha nevítaná. A nezáleží na tom, kolik máte peněz.

Sopka Popocatépetl začala chrlit popel a černý kouř

27.09. 20:41

Mexiko - Mexický vulkán Popocatépetl se opět probudil k životu a do okolí chrlil kamení, popel a dým.

Katastrofa se blíží? Pyroklastický proud je smrtící, říká expert o sopce Agung na Bali

27.09. 19:17

Jakarta - Série erupcí sopky Agung, která se tyčí na ostrově Bali do výšky 3031 metrů nad mořem, si mezi roky 1963 a 1964 vyžádala více než 1000 obětí. A nyní hrozí další katastrofa. Listu The Guardian to řekl Scott Bryan z queenslandské univerzity.

Vulkán Agung dál děsí Bali, evakuováno bylo téměř 100.000 lidí

27.09. 16:09

Jakarta - Už téměř 100 tisíc lidí muselo opustit oblast kolem sopky Agung a Indonésie připravuje plán odklonu letů pro případ erupce. Monitorovací středisko jen za dnešek zaznamenalo 800 otřesů půdy.

Bali hrozí obří erupce: Kráter sopky Agung je naplněn magmatem, země se třese

26.09. 14:44

Jakarta - Na 75.000 stoupl počet lidí, kteří byli evakuováni z okolí sopky Agung na východě indonéského ostrova Bali. Vulkanologové v oblasti registrují stovky otřesů denně, magma stoupá stále více k okraji kráteru a nebezpečí erupce každým dnem roste.

Sopka Agung děsí Bali. Evakuováno bylo už skoro 50.000 lidí

25.09. 13:42

Jakarta - Z okolí sopky Agung bylo evakuováno už 50 tisíc lidí. Seizmická aktivita v oblasti vyvolává obavy, že by po půl století mohl nejvyšší vulkán na ostrově Bali znovu vybuchnout. Magma vystoupalo blízko k povrchu. O tom svědčí stovky mělkých vulkanických otřesů v posledních dnech.

Sopka Agung se probouzí k životy, tisíce lidí jsou na útěku

Aktualizovali jsme 23.9.2017, 22:11, 23.09. 18:06

Jakarta - Více než 14.000 obyvatel z vesnic ležících poblíž sopky Agung na indonéském turistickém ostrově Bali bylo evakuováno kvůli bezprostřední hrozbě erupce tohoto vulkánu.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací