Články k tématu: Španělsko

V Barceloně demonstrovaly kvůli Katalánsku tisíce lidí

21.09. 21:51

Barcelona/Madrid - V katalánské metropoli Barceloně dnes opět protestovaly tisíce lidí proti snaze Madridu zastavit referendum o nezávislosti této autonomní oblasti na Španělsku.

Fašistické Španělsko, zuří lidé. Razie v Katalánsku se Madridu vymstila

21.09. 08:05

Barcelona - Poté, co včera španělská policie provedla razii na několika úřadech katalánské vlády v Barceloně, lidé vyšli do ulic a před katalánským ministerstvem hospodářství zůstalo přes noc několik stovek demonstrantů. Protesty se rozšířily i do Galicie, Valencie a Baskicka, které jsou stejně…

Do ulic velkých španělských měst vyšly tisíce lidí

20.09. 22:05

Madrid - V několika katalánských městech se konají demonstrace proti dnešní razii v úřadovnách katalánské vlády. Tu provedla policie kvůli plánovanému referendu o nezávislosti Katalánska, které Madrid považuje za nelegální. V centru Barcelony demonstrují tisíce lidí, podle listu La Vanguardia jich…

reklama

Policie zabavila asi deset milionů lístků ke katalánskému referendu

20.09. 17:49

Madrid – Policie již v Katalánsku zabavila asi 10 milionů hlasovacích lístků, která tamní úřady plánovaly využít v referendu o nezávislosti chystaném na 1. října. Oznámilo to dnes podle agentury AP španělské ministerstvo vnitra.

Napění kvůli referendu: Při prohledávaní kanceláří v katalánské vlády byl zatčen tajemník vicepremiéra

20.09. 11:15

Barcelona - Španělská vojenská policie dnes ráno prohledávala kanceláře regionální katalánské vlády a zatkla tajemníka katalánského vicepremiéra Josepa Mariu Jového.

Čeká Španělsko rozpad? Vládní strana na Baleárech plánuje referendum o nezávislosti

19.09. 16:59

Palma de Mallorca - Madrid se momentálně snaží zastavit katalánské referendum, ale to není jediná starost. Také vládní strana na španělských Baleárských ostrovech plánuje v dlouhodobém horizontu plebiscit o nezávislosti.

Policejní razie: Madrid pokračuje v zabavování materiálu pro katalánské referendum

19.09. 16:11

Madrid - Španělské úřady pokračují v krocích, jimiž chtějí zabránit konání katalánského referenda o nezávislosti. Krom policejních razií byli na dnešek předvoláni první tři starostové, kteří souhlasili s poskytnutím obecních prostor pro konání plebiscitu.

Španělsko vyhostilo velvyslance KLDR

19.09. 12:21

Madrid - Španělsko vyhostilo severokorejského velvyslance kvůli tomu, že jeho země porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN a pokračuje v raketových a jaderných testech.

Společnost by brutálně zchudla. Španělský ministr varuje Katalánsko před referendem

18.09. 17:25

Madrid - Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos dnes varoval Katalánce, že se získáním nezávislosti by prudce zchudli a vzrostla by nezaměstnanost. Myšlenka samostatného Katalánska je podle něj tak "iracionální", že ji investoři, kapitálové trhy ani země platící eurem vůbec nepovažují za…

Uprchlíci se dál snaží dostat do Evropy, hledají ale nové cesty. Tlak na Španělsko roste

18.09. 16:37

Brusel - Frontex minulý měsíc zaznamenal 12.200 nelegálních přechodů vnější hranice EU. Za prvních osm měsíců letošního roku se do EU pokusilo dostat 142.700 osob, což je přibližně o dvě třetiny méně než za stejné období loni. Nejvážnější je situace v Itálii, roste tlak na Španělsko.

Premiér Katalánska může kvůli referendu skončit ve vězení

17.09. 20:42

Madrid - Španělský vrchní státní zástupce José Manuel Maza pohrozil, že by katalánský premiér Carles Puigdemont mohl kvůli referendu skončit ve vězení. Madridu považuje plebiscit plánovaný na 1. října za nezákonný.

Stovky katalánských starostů vzkázaly Madridu, že referendum uspořádají

16.09. 17:02

Barcelona - Přes 700 starostů katalánských měst a obcí se dnes v Barceloně sešlo na mítinku, který měl ujistit o jejich trvající ochotě uspořádat referendum o nezávislosti. Madrid chce plebiscitu zabránit stůj co stůj.

Při výbuchu plynu v Barceloně bylo zraněno 21 lidí

16.09. 15:37

Barcelona - V jednom z barcelonských pekařství dnes ráno explodoval plyn, po prvním velkém výbuchu následoval ještě jeden menší. Zranění utrpělo 21 osob.

Madrid hodlá převzít kontrolu nad většinou rozpočtu Katalánska. Referendum nebude, volá Rajoy

15.09. 22:43

Barcelona - Referendum v Katalánsku nebude a španělská vláda bude pokračovat v akcích, které už proti jeho konání zahájila. V Barceloně to dnes zopakoval španělský premiér Mariano Rajoy. Informoval o tom deník El País.

Katalánští lídři chtějí diskuzi o referencu, Madrid jim zablokuje peníze

15.09. 16:20

Madrid - Katalánští separatisté chtějí uspořádat referendum 1. října, čemuž chce Madrid zabránit za každou cenu. Dnes katalánský premiér Carles Puigdemont poslal premiérovi Marianu Rajoyovi a králi Felipemu VI. dopis s výzvou k dialogu o plebiscitu.

Proč se chce Katalánsko oddělit od Španělska?

15.09. 12:37

Barcelona - Tři týdny před plánovaným referendem, který by mohl rozhodnout o ukončení 500 let staré politické unie, se ani španělská či katalánská vláda nechtějí zabývat argumenty pro a proti. Místo toho se soustředí na to, zda vůbec mají Katalánci právo na vystoupení.

Španělsko se prohýbá pod náporem migrantů, hraniční poty v Africe už neplní svou funkci

13.09. 08:53

Madrid - Španělsko je letos po Itálii a Řecku třetím nejvyhledávanějším cílem běženců. Od začátku roku do 11. září jich dorazilo už 15.473. Náporu čelí španělské enklávy Ceuta a Melilla v Maroku.

Španělsko evakuovalo barcelonský chrám, hrozil útok

12.09. 22:47

Barcelona - Policie dnes večer kvůli zaparkované dodávce v centru Barcelony u chrámu Sagrada Família nechala evakuovat slavný chrám, uzavřela okolní obchody, přiléhající ulice a stanici metra.

Španělský ústavní soud pozastavil platnost zákona o oddělení Katalánska

12.09. 17:15

Madrid - Španělský ústavní soud dnes pozastavil platnost katalánského zákona, který představuje jakousi dočasnou ústavu pro případ, že se pro samostatné Katalánsko lidé vysloví v referendu. Proti plebiscitu je většina obyvatel Katalánska a 60 procent všech Španělů.

Facebook ve Španělsku dostal pokutu za shromažďování osobních dat bez souhlasu uživatelů

11.09. 21:14

Madrid - Společnost Facebook sbírá údaje o svých uživatelích ve Španělsku bez jejich řádného souhlasu, musí proto zaplatit pokutu 1,2 milionu eur (31,3 milionu Kč). Podle dnešních zpráv španělských médií tak rozhodl místní úřad pro ochranu osobních údajů (AEPD). 

V Barceloně se dnes slavil Den Katalánska, do ulic vyšly statisíce lidí

11.09. 20:56

Barcelona – Do ulic Barcelony dnes vyšly tisíce lidí, kteří si připomínali Den Katalánska. Největší akci uspořádala skupina Katalánské národní shromáždění (ANC) usilující o odtržení Katalánska, která počet jejích účastníků předem odhadovala na 450.000.

Katalánsko dnes slaví státní svátek, očekávají se demonstrace

11.09. 09:56

Barcelona - Španělská autonomní oblast Katalánsko dnes slaví státní svátek, takzvaný Den Katalánska. Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont svolal manifestaci za referendum o nezávislosti regionu, které chce tamní vláda uspořádat 1. října. Do ulic ale zřejmě vyjdou i odpůrci odtržení od…

Katalánská města odmítají uspořádat referendum o nezávislosti

09.09. 13:51

Barcelona - Barcelona a nejméně dalších šest větších katalánských měst, jež zastupují třetinu katalánské populace, odmítají poskytnout obecní prostory k pořádání říjnového referenda o samostatnosti Katalánska.

Madrid hodlá obvinit katalánské poslance kvůli schválenému referendu o odtržení

07.09. 15:46

Madrid - Katalánský parlament ve středu schválil zákon o plebiscitu, konat se má 1. října. Madrid chce hlasování zabránit. Španělský generální prokurátor už připravuje obvinění některých katalánských politiků.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací