Články k tématu: Španělsko

Vydá Belgie katalánské exministry? Soud musel odročit

včera 17:25

Brusel - Belgický soudce odložil na 4. prosince další jednání o vydání pěti katalánských exministrů k trestnímu stíhání do Španělska.

O osudu Katalánska jednal španělský premiér s belgickým protějškem

včera 15:47

Göteborg (Švédsko) - Španělský premiér Mariano Rajoy a jeho belgický protějšek Charles Michel spolu dnes na okraj summitu Evropské unie ve švédském Göteborgu krátce hovořili o vývoji kolem Katalánska.

Katalánci chtějí propuštění vězněných separatistických vůdců

16.11. 22:50

Barcelona - Na náměstích katalánských měst se večer konala shromáždění separatistů. Účastníci požadovali propuštění dvou separatistických vůdců Jordiho Sancheze a Jordiho Cuixarta z vězení. Akce byly svolány na den, kdy uplynul právě měsíc od zadržení obou mužů.

reklama

V katalánských volbách se bude kandidovat i z vězení

16.11. 15:43

Barcelona - Katalánský separatistický lídr Jordi Sánchez bude dvojkou na kandidátce strany Společně pro Katalánsko. Politik je momentálně ve vazbě za svolání zářijové demonstrace. Předčasné volby v regionu se konají 21. prosince. Vyhlásila je španělská vláda poté, co koncem října převzala dočasně…

Právníci z Katalánska si stěžují u soudu na rozpuštění parlamentu

15.11. 12:31

Barcelona - Dvě sdružení katalánských právníků podala ke španělskému nejvyššímu soudu stížnost kvůli omezení autonomie Katalánska. Premiér Mariano Rajoy prý porušil základní právo na účast občanů na veřejném životě prostřednictvím jejich parlamentních zástupců. To zaručuje článek 23.1. španělské…

Rajoy se nebojí katalánských exministrů, povolil jim účast ve volbách

14.11. 16:08

Madrid - Katalánští exministři mohou znovu kandidovat ve volbách, protože nebyli odsouzeni. Z politického hlediska by ale podle španělského premiéra měli být diskvalifikováni. Mariano Rajoy dále podotkl, že bude bránit princip "národní jednoty" a že podle něj současné uspořádání zaručuje dostatečně…

Za nárůst separatismu mohou podle Puigdemonta vládní lidovci a premiér Rajoy

13.11. 15:47

Madrid - Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont obvinil vládní lidovce španělského premiéra Mariana Rajoye ze zodpovědnosti za nárůst separatismu. Nyní je v Belgii, kde čeká na rozhodnutí tamního soudu o vydání do Španělska k trestnímu stíhání.

Ve Středozemním moři bylo zachránělo dalších 276 migrantů

12.11. 15:36

Madrid - Španělské námořnictvo v sobotu zachránilo 276 migrantů ze sedmi různých různých lodí. Pluly z pobřeží severní Afriky a objevila je záchranná plavidla ve vodách východně od Gibraltarského průlivu.

Barcelona opět protestuje. Statisíce lidí žádaly propuštění katalánských politiků

11.11. 22:00

Barcelona - V Barceloně se dnes konal další masivní demonstrace za propuštění osmi separatistických katalánských politiků, kteří jsou ve vazbě. Lidé zaplnili třídu Avenue Marina, která vede od pláže k chrámu Sagrada Familia. Policie odhada účast na 750.000 lidí.

Katalánští exministři se podle advokátů žádné vzpoury nedopustili

10.11. 20:51

Madrid - Uvěznění exministrů katalánské vlády, které minulý týden poslala španělská soudkyně do vazby kvůli obviněním ze vzpoury, je nepřiměřené a postrádá dostatečné zdůvodnění.

Bývalá šéfka katalánského parlamentu složila vysokou kauci

10.11. 15:47

Madrid - Bývalá předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellová dnes opustila vazební věznici, zaplatila kauci 150.000 eur (3,8 milionu Kč). Forcadellová patří k šesti politikům, kteří stanuli před nejvyšším soudem kvůli snahám o nezávislost regionu na severovýchodě Španělska. Za vzpouru jim…

Bývalá šéfka parlamentu Katalánska Forcadellová skončila ve vazbě

10.11. 08:02

Madrid - Soudce španělského nejvyššího soudu ve čtvrtek poslal bývalou předsedkyni katalánského parlamentu Carme Forcadellovou do vazby. Propuštěna z ní může být na kauci 150 tisíc eur (3,8 milionu korun). Do vazby naopak nemusí další členové sesazeného parlamentního vedení. Informoval o tom list…

Někdejší vedení katalánského parlamentu vypovídá před soudem, přišli i demonstranti

09.11. 15:27

Madrid - Před soudcem Nejvyššího soudu v Madridu se dnes konají výslechy členů bývalého vedení katalánského parlamentu, které prokuratura viní ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost této autonomní oblasti. Hrozí jim až 25 let vězení. Před budovou soudu se shromáždily skupinky demonstrantů.

Katalánští exministři by mohli být propuštěni z vazby

08.11. 21:02

Barcelona/Madrid - Španělský nejvyšší soud, před nímž mají ve čtvrtek vypovídat bývalí členové vedení katalánského parlamentu obvinění ze vzpoury, by mohl v příštích dnech rozhodnout i o případném propuštění uvězněných exministrů katalánské vlády. Uvádí to deník El País.

Katalánci vyšli do ulic Barcelony, žádají propuštění regionálních politiků

08.11. 20:51

Barcelona - Dnes v podvečer sešlo na náměstí před katedrálou v Barceloně několik tisíc lidí. Chtějí tak vyjádřit podporu Madridem sesazené katalánské vládě. Lidé nesou transparenty s nápisem „Svobodu pro politické vězně". Podobné demonstrace se konaly už dnes odpoledne v centru Barcelony před…

Ústavní soud ve Španělsku anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska

08.11. 16:47

Madrid - Španělský ústavní soud dnes anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska, kterou 27. října schválil regionální parlament této autonomní oblasti. Neplatný je i zákon o právní transformaci a založení samostatné republiky, který katalánský parlament schválil 8. září.

Španělský premiér Rajoy chce v Katalánsku nové volby. Věří, že spraví současnou situaci

08.11. 14:05

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes hájil rozhodnutí Madridu převzít správu Katalánska, když tamní parlament koncem říjnu vyhlásil nezávislost regionu. Prosincové regionální volby podle něj zahájí novou politickou éru a v Katalánsku se obnoví normální situace.

V Katalánsku se koná generální stávka, omezilo to i dopravu

08.11. 10:00

Barcelona - V Katalánsku se dnes koná generální stávka. Vyhlásila ji Konfederace katalánských svazů (CSC), která sdružuje zaměstnance veřejné správy, školství či zdravotnictví.

Vědci se rozhodli vrátit ocenění kvůli postoji španělského krále ke Katalánsku

06.11. 21:15

Barcelona - Dva vědci chtějí na protest proti postoji krále Felipeho VI. ke katalánské krizi vrátit cenu udělovanou nadací španělské princezny. Informoval o tom španělský deník El Mundo. 

Katalánská nezávislost má novou posilu: Šéf protestní levice Podemos rezignoval, chce jednat se separatisty

06.11. 17:02

Barcelona - Albano Dante Fachin, šéf katalánské větve španělské protestní levicové strany Podemos, dnes rezignoval na svou funkci a s novou formací hodlá jít do voleb v koalici se separatistickými stranami.

Puigdemont a katalánští exministři byli podmínečně propuštěni z belgické vazby

06.11. 09:13

Brusel - Sesazený a posléze i obviněný katalánský expremiér Carles Puigdemont a čtyři bývalí ministři, kteří se v neděli ráno vydali belgické policii, byli dnes propuštěni za určitých podmínek.

Katalánci demonstrovali za propuštění vězněných politiků a aktivistů

05.11. 17:39

Barcelona - Tisíce lidí dnes vyrazily do ulic Barcelony a dalších katalánských měst, aby se dovolávaly propuštění vězněných členů sesazené regionální vlády.

Puigdemont a katalánští exministři jsou ve vazbě, dobrovolně se vydali belgické policii

05.11. 15:45

Barcelona/Brusel – Dnes ráno se obviněný katalánský expremiér Carles Puigdemont spolu se čtyřmi bývalými ministry vydal belgické policii. Mluvčí prokuratury Gilles Dejemeppe oznámil, že se pětice politiků vydala policii a že od 09:17 SEČ jsou oficiálně ve vazbě. 

Katalánští separatisté mohou ve volbách přijít o většinu, ukázal průzkum

05.11. 13:05

Barcelona - Katalánské separatistické strany mohou v předčasných volbách v regionálním parlamentu v prosinci přijít o absolutní většinu, která jim v říjnu umožnila jednostranně vyhlásit nezávislost.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací