Články k tématu: Španělsko

Madrid zkrouhne Katalánsku autonomii. Zřejmě bude kontrolovat i policii a televizní vysílání

20.10. 13:02

Madrid - Španělská vláda zřejmě v rámci omezení autonomie Katalánska převezme velení katalánské policie. Zřejmě také získá i kontrolu nad katalánskou televizí TV3 a nad vládním rozpočtem.

Převzetí autonomie Katalánska? Španělští politici se shodnou

19.10. 20:44

Barcelona – Španělští politici se neshodují v názoru na záměr španělské vlády omezit autonomii Katalánska. Část tvrdí, že je vláda v právu, protože musí respektovat ústavu. Podle jiných Madrid nemá právo ústavní článek o omezení autonomie aplikovat, protože Katalánsko nezávislost nevyhlásilo.…

Madrid v sobotu na základě ústavy zahájí kroky k omezení autonomie Katalánska

19.10. 15:34

Madrid - Španělská vláda dnes v reakci na dopis katalánského premiéra Carlese Puigdemonta uvedla, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku, a to na základě článku 155 španělské ústavy. Ke krizi se dnes vyjádřil i šéf Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani.

reklama

Ultimátum je u konce. Katalánský premiér pohrozil vyhlášením nezávislosti parlamentem

19.10. 12:55

Madrid - Druhá lhůta ve španělské krizi vypršela dnes v 10:00 SELČ. Katalánský premiér měl do té doby obnovit v autonomní oblasti takový stav, který nebude odporovat ústavě. Carles Puigdemont v dopise opět vyzval Madrid k dialogu. Pokud se jednání neuskuteční, vyhlásí katalánský parlament…

V Barceloně se demonstruje za jednotu Španělska

18.10. 21:47

Barcelona - Několik stovek lidí dnes večer vyšlo do ulic Barcelony demonstrovat za jednotu Španělska. Pokojný pochod centrem katalánské metropole se uskutečnil vpředvečer dne, kdy se má premiér této autonomní oblasti vzdát snah o nezávislost regionu.

Katalánsko dál mlčí. Rajoy vyzval Puigdemota, aby jednal rozumně a v zájmu občanů

18.10. 12:46

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes vyzval katalánského vůdce Carlese Puigdemonta, aby jednal "rozumně". Puigdemont sice 10. října symbolicky vyhlásil nezávislost na základě výsledků kontroverzního referenda z 1. října, ale zároveň platnost deklarace pozastavil, aby mohl dál s Madridem…

Španělsko zhoršilo po krizi v Katalánsku hospodářský výhled

17.10. 22:05

Madrid - Španělská vláda kvůli nejistotě kolem budoucnosti Katalánska zhoršila odhad růstu španělské ekonomiky pro příští rok. V nové prognóze předpokládá, že hrubý domácí produkt Španělska se napřesrok zvýší pouze o 2,3 procenta.

Tisíce lidé v Katalánsku protestují proti uvěznění separatistických lídrů

17.10. 21:46

Barcelona - Tisíce Katalánců vyrazily dnes večer do ulic Barcelony a dalších měst španělského autonomního regionu, aby protestovaly proti zatčení dvou separatistických lídrů.

Spor dál trvá: Katalánská vláda neodpoví Madridu ohledně vyhlášení samostatnosti

17.10. 17:08

Barcelona - Madrid požaduje od Barcelony do tohoto čtvrtka jasnou odpověď ohledně nezávislosti Katalánska a pohrozil převzetím kontroly nad autonomním regionem. Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull dnes řekl, že nic upřesňovat nebude.

Katalánský premiér tvrdí, že Španělsko má opět politické vězně. Madridu se to nelíbí

17.10. 13:34

Barcelona - Uvěznění dvou katalánských separatistických lídrů je útokem na základní lidská práva, uvedl mluvčí vlády této autonomní oblasti Jordi Turull. Katalánský premiér Carles Puigdemont označil dva separatistické lídry už v noci na dnešek za politické vězně.

Žena si vymohla exhumaci Dalího, náklady a testy otcovství musí zaplatit sama

17.10. 09:20

Madrid - María Pilar Abelová Martínezová (61), která si u španělského soudu vymohla odebrání vzorků DNA surrealistického umělce Salvadora Dalího, bude muset uhradit náklady na exhumaci jeho těla a testy otcovství.

Prezident katalánské policie a jeho náměstkyně do vazby nakonec nepůjdou

16.10. 21:05

Barcelona - Soud dnes nevyhověl žádosti španělské prokuratury o uvalení vazby na šéfa katalánské policie Josepa Lluíse Trapera obviněného ze vzpoury. 

Policejní násilí při referendu v Katalánsku? Podle EU je přiměřené použití síly zcela v pořádku

16.10. 13:45

Barcelona/Brusel – Evropský parlament konečně otevírá debatu na situaci v Katalánsku, i když dokola opakuje, že se jedná o vnitřní záležitost Španělska. Vice prezident komise Frans Timmermans se netají svým příklonem k centrální vládě v Madridu. Politik se vyjádřil před novináři, že vnímá pokus…

Vyhlásil katalánský premiér minulý týden nezávislost? V dopise Madridu mlží

16.10. 12:36

Madrid - Katalánský premiér Carles Puigdemont v dopise předsedovi španělské vlády Marianu Rajoyovi dnes nedal jasnou odpověď na jeho otázku, zda Katalánsko minulý týden vyhlásilo nezávislost, nebo ne.

Portugalsko a Španělsko znovu zasáhly lesní požáry. Hlášeno je devět mrtvých, dva lidé uhořeli v autě

16.10. 10:26

Lisabon - V Portugalsku a na severovýchodě Španělska se v neděli rozhořely lesní požáry. Zahynulo již devět lidí. Politik tvrdí, že požáry byly založeny úmyslně. S plameny zápolí tisíce hasičů, práci jim ztěžuje silný vítr.

Katalánsku již zítra vyprší ultimátum. Aktivuje Španělsko článek 155 ústavy?

15.10. 18:07

Barcelona - V pondělí v 10:00 SELČ vyprčí ultimátum, které dal Barceloně španělský premiér Mariano Rajoy. Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont dnes odmítl násilí a přihlásil se k míru a demokracii.

Vyhýbavou odpověď z Barcelony španělská vláda nepřijme, pohrozil ministr

14.10. 21:35

Madrid - Ministr vnitra ústřední španělské vlády Juan Ignacio Zoido dnes uvedl, že Madrid stupňuje tlak na Katalánsko, aby se jasně vyjádřilo, zda vyhlásilo nezávislost. Vyhýbavá odpověď po vypršení ultimáta v pondělí nebude akceptována.

Co bude s Katalánskem? Do krize vstoupila vlivná separatistická iniciativa

13.10. 18:25

Madrid/Barcelona - Politická krize ve Španělsku se mění v chaos. Hádá se Madrid s Barcelonou, ale ani samotné Katalánsko není jednotné. Zatímco politici kolem katalánského premiéra Carlese Puigdemonta chtějí dialog, radikální separatisté požadují rozchod s ústřední vládou.

Katalánskou krizi provázela dezinformační válka, na sociálních sítích se objevily falešné zprávy

12.10. 21:26

Barcelona - Agentura AFP informuje, že krizi kolem katalánského referenda o nezávislosti provázela dezinformační válka. Některé zprávy byly mnohokrát sdíleny na twitteru, facebooku nebo whatsappu, přestože se ve skutečnosti nestaly. Obrázky a svědectví zraněných, pravdivých nebo falešných, přitom…

Katalánský premiér chce jednat o nezávislosti bez podmínek

11.10. 21:36

Barcelona – Katalánský premiér Carles Puigdemont dnes řekl televizi CNN, že jeho kabinet je připraven jednat s Madridem o nezávislosti Katalánska bez předběžných podmínek. Puigdemont opakovaně tvrdí, že právo na sebeurčení musí být součástí jakéhokoli vyjednávání.

Španělský premiér Rajoy obviňuje katalánské vůdce z autoritářské snahy o nezávislost

11.10. 19:06

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes v parlamentním proslovu obvinil katalánské regionální vedení z autoritářství a ze snahy prosadit nezávislost, kterou chce jen málokdo. Zároveň odmítl zprostředkování vyjednávání o řešení krize.

Ve Španělsku se chystá reforma ústavy týkající se regionů, dotkne se i Katalánska

11.10. 16:32

Madrid - Lídr španělských opozičních socialistů Pedro Sánchez se s premiérem Marianem Rajoyem dohodl na reformě ústavy, která by měla změnit způsob správy 17 španělských autonomních regionů. Patří mezi ně i Katalánsko, které se ve značně sporném referendu vyslovilo pro nezávilost.

Nezávislost Katalánska a její odložení je trik, tvrdí šéf španělské diplomacie

11.10. 13:47

Madrid - Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis dnes označil úterní vyhlášení nezávislosti Katalánska a jeho následné pozastavení za trik. Katalánští separatisté podle něj říkají jednu věc a současně její opak.

Jednostranná nezávislost Katalánska by byla nezodpovědná, zní z Německa

11.10. 13:09

Berlín - Řešení katalánské krize mohou přinést jen rozhovory obou stran vedené v rámci španělské ústavy. Řekl to dnes šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace