Články k tématu: Španělsko

Separatisté navrhnou Puigdemonta na post premiéra Katalánska

10.01. 13:51

Barcelona - O úřad předsedy katalánské vlády se bude znovu ucházet Carles Puigdemont. Na jeho kandidatuře se v úterý večer dohodly dvě hlavní separatistické strany v Katalánsku.

Španělská legie se potýká s obezitou. Vojáci musí zhubnout, jinak nesmí na přehlídky

10.01. 08:53

Madrid - Podzimní lékařská kontrola ukázala, že se s vysokou nadváhou potýká šest procent z 3000 příslušníků elitní španělské gardy. Podle armádních zdrojů se velení rozhodlo přinutit je k zhubnutí pod pohrůžkou, že se jinak nebudou moci účastnit vojenských přehlídek.

Prozatímní vedení katalánského parlamentu napadlo u soudu převzetí autonomie

09.01. 16:44

Barcelona - Prozatímní vedení katalánského parlamentu podalo stížnost ke španělskému ústavnímu soudu. Mimo jiné se v ní uvádí, že vláda v Madridu neměla sama rozpouštět katalánský parlament a odvolávat regionální vládu. Podle vedení parlamentu měl Madrid k takovému kroku vyzvat katalánského…

reklama

Sněhová kalamita má nečekané pokračování, Španělsko vyšetřuje, proč auta uvázla na dálnici

08.01. 12:28

Madrid - Sněhová kalamita o víkendu způsobila v centrální části Španělska chaos na silnicích, tisíce lidí musely strávit až 18 hodin v autě na dálnici AP6 u Madridu. Podle vlády za to může firma, která má na starosti komunikační systém na dálnici, a částečně i řidiče.

Migranti vzali Melillu útokem. Přes plot se dostalo 209 lidí, policista zraněn hákem

Aktualizovali jsme 7.1.2018, 21:51, 07.01. 17:42

Madrid - Z Maroka do španělské enklávy Melilla o víkendu proniklo 209 migrantů. Jeden uprchlík poranil hákem ucho policisty, který se mu snažil zabránit v proniknutí přes plot.

Sníh zasypal sever a střed Španělska, řidiči v noci uvázli na silnicích

07.01. 16:52

Madrid - Severní a centrální části Španělska zasáhlo vydatné sněžení a stovky řidičů přes noc uvázli v autech na neuklizených silnicích. Museli je vyprošťovat vojáci.

Bývalý vicepremiér Katalánska zůstane ve vazbě. Barceloně se to nelíbí

05.01. 16:53

Barcelona - Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras zůstane na základě dnešního rozhodnutí nejvyššího španělského soudu ve vazbě. Politik je obviněn ze vzpoury v souvislosti s jednostranným vyhlášením nezávislosti Katalánska.

Imigrant ve španělském vězení spáchal sebevraždu, tamní úřady čelí tvrdí kritice

02.01. 21:14

Madrid – Španělské úřady čelí kritice ze strany lidskoprávních aktivistů. Důvodem je sebevražda alžírského imigranta, který byl pro nedostatek ubytovacích kapacit dočasně umístěn do vězení. Španělsko loni zaznamenalo výrazný nárůst migrace. Z Afriky tam podle OSN dorazilo 27.250 běženců, což je…

Uprchlická krize začne nanovo? Migranti našli další trasu do Evropy

Aktualizovali jsme 1.1.2018, 22:16, 31.12. 17:59

Tanger (Maroko) - Řecko a Itálie jsou už pro uprchlíky příliš uzavřenou cílovou destinaci, svoje naděje nyní vkládají do Španělska. Migranti v Africe se tak shromažďují na severozápadě Afriky, kde netrpělivě vyhlížejí trajekty a lodě. Svůj sen na Evropu nevzdávají, i když je trasa nesmírně obtížná…

Migrační krize neustává, v některých zemích se příliv urchlíků zdvojnásobil

01.01. 11:07

Atény/Řím/Madrid - Příliv migrantů z Blízkého východu a Afriky se loni výrazně snížil v Řecku, kam připlulo z Turecka zhruba 30.000 běženců. Skoro stejně uprchlíků dorazilo v roce 2017 do Španělska, kam se ale příliv migrantů zdvojnásobil.

Puigdemnot vyzval Rajoye k jednání o výsledcích voleb

30.12. 23:01

Madrid/Brusel - Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont dnes vyzval předsedu španělské vlády Mariana Rajoye, aby přijal výsledky nedávných regionálních voleb v Katalánsku.

Více kompetencí pro Katalánsko žádá Oettinger

30.12. 18:54

Barcelona - Řešením sporu katalánských separatistů a španělské vlády by mohlo být přiznání větších kompetencí Katalánsku po vzoru uspořádání Německa či Rakouska. Myslí si to komisař Evropské unie pro rozpočet Günther Oettinger.

Španělský premiér svolal ustavující schůzi katalánského parlamentu na 17. ledna

29.12. 16:52

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy svolal ustavující schůzi nového katalánského parlamentu na 17. ledna. Učinil tak během dnešního projevu bilancujícího letošní rok.

Politická krize nekončí: Katalánští separatisté hledají právní skuliny, jak získat vládu

29.12. 13:36

Barcelona - Když katalánští separatisté před týdnem získali absolutní většinu v regionálním parlamentu, provolávali při oslavách jméno katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta v naději, že se opět stane premiérem této autonomní oblasti.

V Katalánsku zatkli dva radní, podle soudce podněcovali k nenávisti

27.12. 12:34

Barcelona - Několik desítek Katalánců přišlo dnes před radnici města Reus podpořit dva místní politiky z radikální separatistické strany CUP, na které vydal soudce zatykač kvůli demonstracím z 1. října.

Španělská policie se stahuje z Katalánska

27.12. 09:42

Madrid - Španělská policie a civilní stráž, které byly vyslány do Katalánska na konci září, budou postupně stahovány ode dneška až do soboty 30. prosince. Podle listu El Paíd jde celkem o 10 tisíc mužů.

Vůdce separatistů Puigdemont žádá Španělsko o možnost návratu, stále mu hrozí zatčení

23.12. 18:51

Brusel - Katalánský expremiér Carles Puigdemont dnes z Bruselu vyzval španělskou vládu, aby mu umožnila se vrátit do země. Kvůli uspořádání nepovoleného říjnového referenda o nezávislosti regionu mu hrozí zatčení.

Ve Španělsku nedobrzdil vlak, desítky lidí jsou zraněných

22.12. 20:44

Madrid - Při železničním neštěstí nedaleko Madridu se dnes odpoledne zranilo na 40 lidí, z toho dva vážně. Dvoupodlažní vlak na slepé koleji nedobrzdil a narazil do zarážedla ve městě Alcalá de Henares, informovala agentura DPA.

Puigdemont je ochoten jednat s Rajoyem, musí se ale sejít jinde než ve Španělsku

22.12. 16:26

Brusel/Madrid - Katalánský expremiér Carles Puigdemont je připraven k dialogu se španělským premiérem Marianem Rajoyem kdekoli kromě Španělska, kde mu hrozí zatčení. Jednat chce o důsledcích uplatnění ústavního článku 155, na jehož základě Madrid převzal správu Katalánska.

Volby v Katalánsku jasně vyhráli separatisté

22.12. 09:44

Barcelona - Separatistické strany získaly v předčasných volbách v Katalánsku absolutní většinu. Ve 135členném regionálním parlamentu obdrží 70 mandátů, tedy o dva méně než po volbách z roku 2015. K volebním urnám přišlo 81,94 procenta z 5,5 milionu voličů.

V Katalánsku probíhají regionální volby, u volebních místností se tvoří dlouhé fronty

21.12. 16:31

Barcelona - Zhruba 5,5 milionu oprávněných voličů dnes hlasuje v předčasných volbách do regionálního parlamentu o budoucnosti Katalánska. Hlasování se zatím obešlo bez incidentů, u mnoha volebních místností se ale tvoří dlouhé fronty.

Španělská centrální banka snížila odhady růstu ekonomiky pro příští dva roky

16.12. 11:38

Madrid - Španělská centrální banka mírně snížila odhady růstu domácí ekonomiky pro příští dva roky. Na hospodářské vyhlídky má podle ní negativní dopad politická nejistota v Katalánsku.

Katalánská krize se dotkla i Baskicka, část separatistů se zalekla problémů

15.12. 15:53

Bilbao - Podle průzkumu univerzity z Bilbaa poklesl počet Basků, kteří si přejí nezávislost na Španělsku. Je jich nyní jen asi 30 procent. Je dost možné, že na změnu názru mělo vliv, jakým způsobem postupoval Madrid vůči Katalánsku.

Belgie uzavřela řízení o vydání Puigdemonta a čtyř katalánských exministrů

14.12. 15:33

Brusel/Madrid - Belgická justice ukončila řízení o vydání katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta a čtyř jeho ministrů k trestnímu stíhání do Španělska. Pětice katalánských politiků odjela do Belgie poté, co Madrid koncem října převzal přímou správu nad Katalánskem, sesadil tamní regionální…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací