Články k tématu: Španělsko

Katalánská nezávislost: Celé Španělsko je v napětí

28.10. 10:32

Madrid - V Barceloně i v jiných městech se dnes čekají další demonstrace odpůrců i podporovatelů katalánské nezávislosti. Tu včera vyhlásil regionální parlament. Španělská vláda vzápětí dostala od Senátu zelenou k omezení autonomie Katalánska.

Rajoy odvolává katalánskou vládu a rozpouští katalánský parlament

27.10. 22:33

Madrid – Šéf ústřední španělské vlády Mariano Rajoy dnes oznámil rozhodnutí odvolat regionální vládu v Katalánsku a rozpustit tamější parlament.

Španělská prokuratura bude katalánské vedení stíhat pro vzpouru

27.10. 22:32

Madrid – Příští týden zahájí španělská generální prokuratura stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou mohou padat tresty až 30 let vězení. 

reklama

Tisíce lidí v ulicích Barcelony oslavují rezoluci o katalánské nezávislosti

27.10. 20:21

Barcelona - V centru Barcelony oslavují dnešní rezoluci katalánského parlamentu o nezávislosti Katalánska tisíce lidí. Náměstí před regionální vládou je ve večerních hodinách podle záběrů ze sociálních sítí zcela zaplněné lidmi. Podle listu La Vanguardia čekají, zda přijede katalánský premiér…

Katalánská autonomie? Pro Brusel se nic nemění, evropské země autonomii neuznávají

27.10. 19:18

Brusel - Jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko, po Evropskou unii se po dnešním hlasování katalánského parlamentu o nezávislosti nic nemění. V reakci na dnešní katalánské vyhlášení nezávislosti to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Madrid schválil omezení autonomie Katalánska

27.10. 17:57

Madrid - Španělský Senát dnes absolutní většinou umožnil centrální vládě dočasně omezit autonomii Katalánska. O zavádění konkrétních opatřeních vůči Katalánsku bude v příštích hodinách a dnech rozhodovat španělská vláda. Ta má zasednout už dnes.

ČR vyhlášení katalánské nezávislosti neuznává

27.10. 16:50

Barcelona - Katalánsko je díky turistickému ruchu a průmyslu nejbohatším španělským regionem. Na HDP Španělska se podílí asi 20 procenty, má nejvyšší HDP z autonomních oblastí Španělska, na exportu ze Španělska se podílí čtvrtinou. HDP Katalánska se pohybuje kolem 215 miliard eur (přes 5,5 bilionu…

Rezoluce o nezávislosti prošla hlasováním katalánského parlamentu

27.10. 16:33

Barcelona - Katalánský parlament dnes absolutní většinou schválil rezoluci o nezávislosti. Poslanci tří opozičních stran na protest před hlasováním opustili sál. Rezoluce předpokládá zahájení procesu vytvoření samostatné katalánské republiky.

Katalánsko vyhlašuje nezávislost? Vládní koalice navrhla rezoluci

27.10. 13:36

Barcelona - Katalánská vládní koalice dnes navrhla rezoluci o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Tři strany (lidovci, socialisté a Ciutadans) už uvedly, že se hlasování o nezávislosti nezúčastní. Podle právníků katalánského parlamentu nelze takovou rezoluci ani přijmout do hlasování, protože…

Španělský Senát jedná o budoucnosti Katalánska, region by dnes mohl vyhlásit nezávislost

27.10. 12:15

Madrid - V Madridu začalo zasedání španělského Senátu, který bude rozhodovat o případném omezení autonomie Katalánska. Souběžně se bude jednat v Barceloně také katalánský parlament. Podle agentury Reuters se spekuluje o tom, že by mohl ještě dnes vyhlásit nezávislost.

Moskvou podporovaná Jižní Osetie v Barceloně otevřela velvyslanectví, tvrdí politik

27.10. 08:01

Moskva/Madrid - Jižní Osetie, která se s podporou Moskvy odtrhla od Gruzie a vyhlásila samostatnost, v Katalánsku otevřela svou ambasádu. Podle ruských médií to tvrdí jihoosetský „ministr zahraničí" Dmitrij Medojev. 

Katalánský premiér Puigdemont pověřil delegáta jednáním v Senátu

26.10. 14:33

Barcelona - Katalánský premiér Carles Puigdemont měl do dnešních 10:00 SELČ lhůtu, aby se vyjádřil, zda předstoupí před španělský senát a bude obhajovat své postoje ohledně snah o vyhlášení nezávislosti autonomního regionu. Nakonec pověřil delegáta.

Bude vyhlášena nezávislost? Katalánští politici se až do rána radili o dalším postupu

26.10. 12:00

Barcelona - Mezi katalánskými politiky nadále přetrvává spor o to, zda má regionální parlament jednostranně vyhlásit nezávislost na Španělsku. Posun nenastal ani při jednání, které se protáhlo až do dnešního rána.

Katalánský premiér tento týden nepojede do Madridu

25.10. 20:04

Barcelona - Katalánský premiér Carles Puigdemont nepojede ani ve čtvrtek, ani v pátek do španělského Senátu vysvětlit své postoje ohledně snah o nezávislost Katalánska.

Tisíce katalánských studentů stávkují kvůli omezení autonomie, rodiče jsou naštvaní na učitele

25.10. 15:59

Barcelona - Tisíce studentů středních a vysokých škol v Katalánsku dnes zahájily stávku na protest proti chystanému převzetí pravomocí místní vlády Madridem. Studenti barcelonské univerzity se pokusili zablokovat dopravu na místních silnicích, k žádným incidentům však podle médií nedošlo.

Ministr spravedlnosti vzkazuje: Katalánskou krizi jen vypsání voleb nevyřeší

24.10. 14:28

Madrid - Španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá ocenil snahu katalánského premiéra Carlese Puigdemonta vysvětlit své postoje ve španělském Senátu. Také ovšem řekl, že pouhé vypsání předčasných parlamentních voleb k vyřešení krize v Katalánsku nestačí, tato autonomní oblast se musí jasně…

Madrid odstraní katalánského premiéra? Vládu nad regionem možná převezme jediná osoba

23.10. 14:04

Madrid - Vládu nad Katalánskem možná převezme jediná osoba, kterou jmenuje španělský kabinet. Mluvčí katalánské diplomacie řekl, že Evropská unie ztratí svou důvěryhodnost, pokud umožní Madridu omezit katalánskou autonomii.

Katalánský parlament chce bránit suverenitu, řekla jeho předsedkyně Forcadellová

22.10. 14:17

Barcelona - Katalánský regionální parlament hodlá dál bránit suverenitu regionu a demokracii, sdělila v sobotu jeho předsedkyně Carme Forcadellová.

Vláda v Madridu jedná o omezení katalánské autonomie

21.10. 12:38

Madrid – Ve španělské metropoli dnes zahájil premiér Mariano Rajoy mimořádné zasedání vlády. Na programu je bod týkající se omezení autonomie Katalánska. Katalánští separatisté svolali na odpoledne velkou demonstraci proti zatčení lídrů dvou organizací stojících za nedávným referendem o…

Plán na omezení autonomie Katalánska? Rajoy jej představí dnes, v Barceloně se chystají protesty

21.10. 09:34

Barcelona/Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy po dnešním mimořádném jednání vlády oznámí, jakým způsobem Madrid omezí autonomii Katalánska v reakci na pokračující snahu tamního vedení vyhlásit nezávislost regionu. 

Španělská policie zasahovala na katalánském úřadu telekomunikací

20.10. 14:32

Barcelona - Španělská policie provedla razii v sídle Střediska telekomunikací a informačních technologií (CTTI) katalánské vlády. Komando hledalo elektronickou komunikaci katalánské policie, která je v souvislosti s referendem viněna z nečinnosti. Informovala o tom agentura EFE.

Madrid zkrouhne Katalánsku autonomii. Zřejmě bude kontrolovat i policii a televizní vysílání

20.10. 13:02

Madrid - Španělská vláda zřejmě v rámci omezení autonomie Katalánska převezme velení katalánské policie. Zřejmě také získá i kontrolu nad katalánskou televizí TV3 a nad vládním rozpočtem.

Převzetí autonomie Katalánska? Španělští politici se shodnou

19.10. 20:44

Barcelona – Španělští politici se neshodují v názoru na záměr španělské vlády omezit autonomii Katalánska. Část tvrdí, že je vláda v právu, protože musí respektovat ústavu. Podle jiných Madrid nemá právo ústavní článek o omezení autonomie aplikovat, protože Katalánsko nezávislost nevyhlásilo.…

Madrid v sobotu na základě ústavy zahájí kroky k omezení autonomie Katalánska

19.10. 15:34

Madrid - Španělská vláda dnes v reakci na dopis katalánského premiéra Carlese Puigdemonta uvedla, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku, a to na základě článku 155 španělské ústavy. Ke krizi se dnes vyjádřil i šéf Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací