Články k tématu: Španělsko

Šance na většinu v katalánském parlamentu jsou vyrovnané, separatisté v průzkumech ztrácejí

13.12. 14:11

Barcelona - 21. prosince se budou v Katalánsku konat parlamentní volby. Separatistická strana Republikánská levice Katalánska (ERC), jíž se dosud přisuzovalo vítězství, v průzkumech ztrácí.

Katalánská krize: Soudce nařídil vyšetřit větší okruh lidí

11.12. 17:18

Madrid - Soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena, který má na starost obvinění bývalého katalánského vedení ze vzpoury, rozšířil vyšetřování na další okruh lidí.

Před muzeem v Katalánsku se strhla mela, lidé odmítají převoz uměleckých děl

11.12. 12:59

Lleida - Před muzeem v katalánském městě Lleida se dnes protestovalo proti převozu čtyř desítek uměleckých předmětů mimo Katalánsko. Za chybu označili stěhování děl do Aragonie nejen separatisté, ale i šéf katalánských socialistů Miquel Iceta.

reklama

Rajoy připustil změnu ústavy ve prospěch posílení katalánské autonomie, pro jsou i další lídři

06.12. 16:13

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes připustil, že by změny ústavy podpořil, pokud neohrozí jednotu země. Pro úpravy textu, který je podle mnohých zastaralý, se vyslovili i politici dalších stran.

Policie zadržela ve Španělsku šest tun kokainu mezi banány

05.12. 19:15

Madrid - Španělská policie zadržela na jihu země téměř šest tun kokainu z Kolumbie, droga byla pečlivě uschována v kontejnerech s banány.

Bývalému prezidentovi Puigdemontovi a jeho ministrům už nehrozí mezinárodní zatykač

05.12. 15:43

Madrid/Brusel - Španělský nejvyšší soud dnes nečekaně zrušil evropské zatykače na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Belgii.

V Barceloně demonstrovaly za propuštění katalánských aktivistů stovky lidí

04.12. 22:02

Barcelona – V Barceloně proti dnešnímu rozhodnutí španělského soudce, který ponechal ve vazbě dva katalánské exministry a dva separatistické lídry, protestovaly stovky lidí.

Extrémní počasí: Jih Evropy trápí nedostatek vody, Itálie zažila nejsušší rok za více než dvě stě let

04.12. 21:47

Řím/Madrid - Do italské historie se letošní rok zapíše jako nejsušší od roku 1800. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na národní výzkumnou radu (CNR).

Soud propustí z vězení jen část bývalé katalánské vlády

04.12. 12:18

Madrid - Španělský soudce dnes propustil z vazby jen několik bývalých členů katalánské vlády. Za mřížemi zůstávají někdejší vicepremiér Oriol Junqueras, bývalý katalánský ministr vnitra Joaquim Forn a dva aktivisté separatistických organizací ANC a Ómnium.

V Katalánsku začali vyslýchat exministry, mají šanci na propuštění

01.12. 12:04

Madrid - V Madridu začaly výslechy katalánských exministrů a dvou separatistických lídrů, kteří žádají o propuštění z vazby. V ní jsou exministři měsíc a aktivisté od poloviny října kvůli snahám o úplnou nezávislost autonomního regionu.

Katalánští exministři by mohli ještě tento týden opustit vazbu

28.11. 12:33

Barcelona - Katalánští exministři, kteří jsou od 2. listopadu ve vazbě, by mohli být možná koncem tohoto týdne propuštěni na kauci. Spekuluje o tom deník El Periódico, podle kterého se dnes obhájci politiků chystají předložit žádost o propuštění na svobodu novému soudci, který případ v pátek…

Ve Španělsku se objevila atypická forma nemoci šílených krav

28.11. 08:02

Paříž - Španělsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav na jedné farmě poblíž hranice s Portugalskem. S odkazem na španělské ministerstvo zemědělství o tom dnes informovala Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE).

V Barceloně zemřel nejvyšší katalánský prokurátor

27.11. 10:36

Barcelona - V Barceloně dnes zemřel katalánský nejvyšší prokurátor José María Romero de Tejada, bylo mu 69 let. Příčinu jeho úmrtí oficiálně úřady nesdělily. Podle deníku El Mundo ale trpěl leukémií a nedávno prodělal zápal plic.

Na diskotéce ve Španělsku se propadla podlaha, 22 lidí bylo zraněno

26.11. 13:59

Madrid - Na diskotéce na ostrově Tenerife se propadla podlaha. V zemi vznikl otvor velký zhruba čtyři metry čtvereční. Mezi 22 zraněnými je i několik cizinců, mimo jiné z Rumunska, Bulharska či Francie.

Katalánský expremiér Puigdemont obvinil Madrid z autoritářství

25.11. 16:32

Bruggy (Belgie) - Katalánský expremiér Carles Puigdemont dnes obvinil španělskou vládu z autoritářství, represí a vytváření atmosféry strachu. Řekl to v belgických Bruggách, kde představil volební kandidátku své koalice Společně pro Katalánsko.

Katalánci chtějí v prosinci demonstraci v Bruselu

23.11. 19:07

Barcelona - Dvě velké separatistické organizace z Katalánska svolaly na 7. prosince do Bruselu velkou demonstraci pod heslem Evropo, probuď se! Pomoz Katalánsku!

Hlavní katalánské strany už nechtějí nezávislost

22.11. 21:55

Barcelona - Dvě hlavní separatistické strany v Katalánsku se dohodly, že se vzdají snah o jednostranné vyhlášení nezávislosti.

Puigdemont odmítl expremiérský plat, připadá si jako premiér

22.11. 21:19

Barcelona/Brusel - Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont nebude žádat o plat, který by mohl pobírat několik let jako bývalý premiér katalánské vlády.

V Barceloně se demonstrovalo proti omezení autonomie Katalánska

21.11. 21:19

Barcelona - V centru Barcelony na náměstí před sídlem katalánské vlády se sešly stovky lidí. Demonstrovaly proti převzetí přímé správy Katalánska španělskou vládou.

Separatisté podle průzkumů získají většinu v katalánském parlamentu

20.11. 21:34

Barcelona - Podle dvou posledních průzkumů by separatistické strany v Katalánsku, které se snaží o nezávislost této autonomní oblasti Španělska, získaly dohromady opět absolutní většinu v regionálním parlamentu.

Vydá Belgie katalánské exministry? Soud musel odročit

17.11. 17:25

Brusel - Belgický soudce odložil na 4. prosince další jednání o vydání pěti katalánských exministrů k trestnímu stíhání do Španělska.

O osudu Katalánska jednal španělský premiér s belgickým protějškem

17.11. 15:47

Göteborg (Švédsko) - Španělský premiér Mariano Rajoy a jeho belgický protějšek Charles Michel spolu dnes na okraj summitu Evropské unie ve švédském Göteborgu krátce hovořili o vývoji kolem Katalánska.

Katalánci chtějí propuštění vězněných separatistických vůdců

16.11. 22:50

Barcelona - Na náměstích katalánských měst se večer konala shromáždění separatistů. Účastníci požadovali propuštění dvou separatistických vůdců Jordiho Sancheze a Jordiho Cuixarta z vězení. Akce byly svolány na den, kdy uplynul právě měsíc od zadržení obou mužů.

V katalánských volbách se bude kandidovat i z vězení

16.11. 15:43

Barcelona - Katalánský separatistický lídr Jordi Sánchez bude dvojkou na kandidátce strany Společně pro Katalánsko. Politik je momentálně ve vazbě za svolání zářijové demonstrace. Předčasné volby v regionu se konají 21. prosince. Vyhlásila je španělská vláda poté, co koncem října převzala dočasně…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací