Články k tématu: Španělsko

Katalánští separatisté mohou ve volbách přijít o většinu, ukázal průzkum

05.11. 13:05

Barcelona - Katalánské separatistické strany mohou v předčasných volbách v regionálním parlamentu v prosinci přijít o absolutní většinu, která jim v říjnu umožnila jednostranně vyhlásit nezávislost.

Puigdemont vyzval katalánské separatisty, aby vytvořili volební koalici

04.11. 15:09

Brusel/Barcelona - Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont dnes vyzval katalánské separatistické strany, aby vytvořily volební koalici.

Španělský soud chce po Belgii zatčení Puigdemonta

03.11. 21:59

Barcelona - Španělský soud dnes požádal belgické úřady o zatčení bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyř obviněných exministrů pobývajících v Bruselu.

reklama

Uvěznění katalánských exministrů? Puigdemont mluví o vážném útoku na demokracii

03.11. 13:31

Madrid - Uvěznění exministrů katalánské vlády, kterou před týdnem Madrid sesadil kvůli snahám o nezávislost Katalánska, dále zkomplikuje politický problém tohoto autonomního regionu. Sesazený premiér Carles Puigdemont, který je nyní se čtyřmi exministry v Belgii, hovoří o "vážném útoku na…

Osm bývalých zástupců katalánské vlády poslal soud do vazby,

02.11. 20:20

Madrid/Barcelona - Soud ve Španělsku dnes vydal evropský zatykač na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři někdejší ministry, kteří se odmítli vrátit z Bruselu, kam odjeli po víkendovém sesazení regionální katalánské vlády Madridem.

Exčlenům katalánské vlády hrozí vězení, prokuratura pro ně žádá vazbu

02.11. 17:01

Madrid - Španělská prokuratura požádala vyšetřující soudkyni o uvalení vazby na osm z devíti členů odvolané katalánské vlády. Upřesnil předchozí informaci španělský deník El País.

V Madridu začal soud s bývalými lídry Katalánska

02.11. 11:51

Madrid/Barcelona - Za přísných bezpečnostních opatření a přítomnosti davu novinářů se v Madridu konají soudní výslechy se sesazenými nejvyššími představiteli Katalánska.

Separatistů se zmocnila panika, nezávislost Katalánska je v troskách

01.11. 15:54

Barcelona - Mezi katalánskými separatisty začaly zaznívat hlasy připouštějící, že vyhlášení nezávislé katalánské republiky selhalo. Úřady "nového státu" fungují v klidu dál pod dohledem španělské vlády, která převzala nad regionem dočasnou správu.

Katalánský premiér se chce bránit vydání do Španělska, Madrid může vydat evropský zatykač

01.11. 12:37

Brusel/Madrid - Španělská generální prokuratura si katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a 13 členů jeho bývalého kabinetu předvolala na čtvrtek k výslechu. Puigdemonst je momentálně v Belgii a bude se případnému vydání bránit.

Lidé v Katalánsku už chtějí klid, separatisté nevyhrají, myslí si Češka žijící v Barceloně

01.11. 10:14

Barcelona - Podle spisovatelky a překladatelky Moniky Zgustové, která žije v Barceloně, bylo zásadní chybou katalánské vlády, že dopustila konání referenda za neregulérních podmínek. Prosincové volby podle ní nevyhrají separatisté, protože lidé budou volit klid a jistotu.

Poměr sil v Katalánsku podle Zemana nesvědčí pro vznik nového státu

30.10. 22:24

Praha - Vyrovnaný poměr mezi počtem zastánců samostatného Katalánska a občany, kteří chtějí, aby region zůstal součástí Španělska, podle prezidenta Miloše Zemana ukazuje, že v Katalánsku nevzniká nový stát.

Španělský prokurátor obvinil katalánské vedení ze vzpoury. Trest za ni je až 30 let

30.10. 16:49

Barcelona - Španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury, za kterou lze uložit až třicet let vězení. Důvodem jsou snahy o nezávislost Katalánska. Asi stovka lidí se dnes ráno shromáždila před katalánským rozhlasem v Barceloně,…

Sesazený katalánský ministr chtěl do práce, policie mu byla v patách

30.10. 11:41

Barcelona - Sesazený katalánský ministr pro územní rozvoj Josep Rull dnes ráno dorazil do práce. Záhy za ním přišli policisté s varováním, že se vystavuje trestnímu stíhání.

Madrid nasazuje "železnou Sorayu". Nejmocnější žena Španělska má postavit Katalánsko do latě

29.10. 16:32

Barcelona - Nejmocnější ženou Španělska je nyní Soraya Sáenzová (46). Místopředsedkyně centrální vlády a pravá ruka premiéra Mariana Rajoye se má na základě jeho pokynů pokusit uklidnit vzbouřené Katalánsko.

V Barceloně budou demonstrovat za jednotu Španělska

29.10. 13:37

Barcelona - Katalánská občanská společnost (SCC) na dnešek svolala do Barcelony demonstraci za jednotu Španělska. Bude dalším důkazem toho, jak jsou Katalánci v otázce nezávislosti rozdělení.

Katalánské odbory ohlásily na příští týden generální stávku

28.10. 21:39

Barcelona - Konfederace katalánských svazů (CSC) vyhlásil na období od 30. října do 9. listopadu generální stávku. Později dnes na svých stránkách svaz uvedl, že v pondělí stávka nebude a k ostatním dnům bude podávat informace s předstihem. CSC sdružuje zaměstnance různých sektorů - služeb, veřejné…

Madrid jmenoval do čela katalánské policie nekonfliktního velitele

28.10. 20:34

Barcelona - Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido jmenoval do čela katalánské policie Ferrana Lópeze (50), dosavadního zástupce odvolaného majora Josepa Lluíse Trapera. López je považován za nekonfliktního velitele uvnitř sboru.

Puigdemont odmítl násilí a vyzval k vytrvalosti ve snaze o nezávislost

28.10. 17:29

Barcelona - Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont prostřednictvím televize vyzval k vytrvalosti ve snaze o nezávislost Katalánska. Učinil tak v projevu, který byl podle místních médií natočen dnes dopoledne v Gironě (španělsky Geroně).

Puigdemont do vězení, skandovali lidé v Madridu. Demonstrují za jednotu Španělska

28.10. 14:39

Madrid/Barcelona - Tisíce lidí se dnes shromáždily na Kolumbově náměstí v centru Madridu na demonstraci za jednotu země. Mávají španělskými vlajkami a někteří volají "Puigdemont do vězení".

Puigdemont zbaven funkce: Moc nad katalánskou vládou a policií přebírá Madrid

28.10. 11:42

Madrid - Předseda španělské vlády Mariano Rajoy dnes oficiálně převzal úřad katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Opatření následují poté, co katalánský parlament v pátek schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky.

Katalánská nezávislost: Celé Španělsko je v napětí

28.10. 10:32

Madrid - V Barceloně i v jiných městech se dnes čekají další demonstrace odpůrců i podporovatelů katalánské nezávislosti. Tu včera vyhlásil regionální parlament. Španělská vláda vzápětí dostala od Senátu zelenou k omezení autonomie Katalánska.

Rajoy odvolává katalánskou vládu a rozpouští katalánský parlament

27.10. 22:33

Madrid – Šéf ústřední španělské vlády Mariano Rajoy dnes oznámil rozhodnutí odvolat regionální vládu v Katalánsku a rozpustit tamější parlament.

Španělská prokuratura bude katalánské vedení stíhat pro vzpouru

27.10. 22:32

Madrid – Příští týden zahájí španělská generální prokuratura stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou mohou padat tresty až 30 let vězení. 

Tisíce lidí v ulicích Barcelony oslavují rezoluci o katalánské nezávislosti

27.10. 20:21

Barcelona - V centru Barcelony oslavují dnešní rezoluci katalánského parlamentu o nezávislosti Katalánska tisíce lidí. Náměstí před regionální vládou je ve večerních hodinách podle záběrů ze sociálních sítí zcela zaplněné lidmi. Podle listu La Vanguardia čekají, zda přijede katalánský premiér…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací