Články k tématu: Španělsko

Spor dál trvá: Katalánská vláda neodpoví Madridu ohledně vyhlášení samostatnosti

17.10. 17:08

Barcelona - Madrid požaduje od Barcelony do tohoto čtvrtka jasnou odpověď ohledně nezávislosti Katalánska a pohrozil převzetím kontroly nad autonomním regionem. Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull dnes řekl, že nic upřesňovat nebude.

Katalánský premiér tvrdí, že Španělsko má opět politické vězně. Madridu se to nelíbí

17.10. 13:34

Barcelona - Uvěznění dvou katalánských separatistických lídrů je útokem na základní lidská práva, uvedl mluvčí vlády této autonomní oblasti Jordi Turull. Katalánský premiér Carles Puigdemont označil dva separatistické lídry už v noci na dnešek za politické vězně.

Žena si vymohla exhumaci Dalího, náklady a testy otcovství musí zaplatit sama

17.10. 09:20

Madrid - María Pilar Abelová Martínezová (61), která si u španělského soudu vymohla odebrání vzorků DNA surrealistického umělce Salvadora Dalího, bude muset uhradit náklady na exhumaci jeho těla a testy otcovství.

reklama

Prezident katalánské policie a jeho náměstkyně do vazby nakonec nepůjdou

16.10. 21:05

Barcelona - Soud dnes nevyhověl žádosti španělské prokuratury o uvalení vazby na šéfa katalánské policie Josepa Lluíse Trapera obviněného ze vzpoury. 

Policejní násilí při referendu v Katalánsku? Podle EU je přiměřené použití síly zcela v pořádku

16.10. 13:45

Barcelona/Brusel – Evropský parlament konečně otevírá debatu na situaci v Katalánsku, i když dokola opakuje, že se jedná o vnitřní záležitost Španělska. Vice prezident komise Frans Timmermans se netají svým příklonem k centrální vládě v Madridu. Politik se vyjádřil před novináři, že vnímá pokus…

Vyhlásil katalánský premiér minulý týden nezávislost? V dopise Madridu mlží

16.10. 12:36

Madrid - Katalánský premiér Carles Puigdemont v dopise předsedovi španělské vlády Marianu Rajoyovi dnes nedal jasnou odpověď na jeho otázku, zda Katalánsko minulý týden vyhlásilo nezávislost, nebo ne.

Portugalsko a Španělsko znovu zasáhly lesní požáry. Hlášeno je devět mrtvých, dva lidé uhořeli v autě

16.10. 10:26

Lisabon - V Portugalsku a na severovýchodě Španělska se v neděli rozhořely lesní požáry. Zahynulo již devět lidí. Politik tvrdí, že požáry byly založeny úmyslně. S plameny zápolí tisíce hasičů, práci jim ztěžuje silný vítr.

Katalánsku již zítra vyprší ultimátum. Aktivuje Španělsko článek 155 ústavy?

15.10. 18:07

Barcelona - V pondělí v 10:00 SELČ vyprčí ultimátum, které dal Barceloně španělský premiér Mariano Rajoy. Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont dnes odmítl násilí a přihlásil se k míru a demokracii.

Vyhýbavou odpověď z Barcelony španělská vláda nepřijme, pohrozil ministr

14.10. 21:35

Madrid - Ministr vnitra ústřední španělské vlády Juan Ignacio Zoido dnes uvedl, že Madrid stupňuje tlak na Katalánsko, aby se jasně vyjádřilo, zda vyhlásilo nezávislost. Vyhýbavá odpověď po vypršení ultimáta v pondělí nebude akceptována.

Co bude s Katalánskem? Do krize vstoupila vlivná separatistická iniciativa

13.10. 18:25

Madrid/Barcelona - Politická krize ve Španělsku se mění v chaos. Hádá se Madrid s Barcelonou, ale ani samotné Katalánsko není jednotné. Zatímco politici kolem katalánského premiéra Carlese Puigdemonta chtějí dialog, radikální separatisté požadují rozchod s ústřední vládou.

Katalánskou krizi provázela dezinformační válka, na sociálních sítích se objevily falešné zprávy

12.10. 21:26

Barcelona - Agentura AFP informuje, že krizi kolem katalánského referenda o nezávislosti provázela dezinformační válka. Některé zprávy byly mnohokrát sdíleny na twitteru, facebooku nebo whatsappu, přestože se ve skutečnosti nestaly. Obrázky a svědectví zraněných, pravdivých nebo falešných, přitom…

Katalánský premiér chce jednat o nezávislosti bez podmínek

11.10. 21:36

Barcelona – Katalánský premiér Carles Puigdemont dnes řekl televizi CNN, že jeho kabinet je připraven jednat s Madridem o nezávislosti Katalánska bez předběžných podmínek. Puigdemont opakovaně tvrdí, že právo na sebeurčení musí být součástí jakéhokoli vyjednávání.

Španělský premiér Rajoy obviňuje katalánské vůdce z autoritářské snahy o nezávislost

11.10. 19:06

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes v parlamentním proslovu obvinil katalánské regionální vedení z autoritářství a ze snahy prosadit nezávislost, kterou chce jen málokdo. Zároveň odmítl zprostředkování vyjednávání o řešení krize.

Ve Španělsku se chystá reforma ústavy týkající se regionů, dotkne se i Katalánska

11.10. 16:32

Madrid - Lídr španělských opozičních socialistů Pedro Sánchez se s premiérem Marianem Rajoyem dohodl na reformě ústavy, která by měla změnit způsob správy 17 španělských autonomních regionů. Patří mezi ně i Katalánsko, které se ve značně sporném referendu vyslovilo pro nezávilost.

Nezávislost Katalánska a její odložení je trik, tvrdí šéf španělské diplomacie

11.10. 13:47

Madrid - Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis dnes označil úterní vyhlášení nezávislosti Katalánska a jeho následné pozastavení za trik. Katalánští separatisté podle něj říkají jednu věc a současně její opak.

Jednostranná nezávislost Katalánska by byla nezodpovědná, zní z Německa

11.10. 13:09

Berlín - Řešení katalánské krize mohou přinést jen rozhovory obou stran vedené v rámci španělské ústavy. Řekl to dnes šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel.

Katalánsko chce oficiálně požádat o nezávislost

10.10. 21:20

Barcelona - Katalánský premiér Carles Puigdemont dnes požádal katalánský parlament o mandát k vyhlášení nezávislosti Katalánska na základě výsledků referenda z 1. října.

Budovu katalánského parlamentu v Barceloně před jednáním střeží policie

10.10. 16:01

Barcelona - Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont by dnes na zasedání parlamentu mohl vyhlásit nezávislost Katalánska na Španělsku. Policie kvůli možným problémům zaujala strategické pozice u sídla zákonodárného sboru a uzavřela i nedaleký park.

Katalánské společnosti se kvůli referendu obávají o budoucnost

08.10. 15:22

Barcelona/Madrid - Firmy se sídlem v Katalánsku jsou "mimořádně znepokojeny" možným vyhlášením nezávislosti, uvedl dnes šéf hlavní španělské organizace zaměstnavatelů.

Tisíce lidí demonstrují v Barceloně proti nezávislosti Katalánska

08.10. 14:49

Barcelona - Tisíce lidí dnes v Barceloně demonstrují za jednotu Španělska. Chtějí dát najevo svůj nesouhlas s plánem Katalánska na odtržení.

V Madridu a Barceloně demonstrují desetitisíce lidí za jednotu a dialog

07.10. 17:20

Madrid/Barcelona - Desítky tisíc lidí se dnes sešli v Madridu, kde demonstrují za zachování jednoty Španělska, ohrožené po nedělním referendu o nezávislosti Katalánska.

Merkelová hovořila s Junckerem o krizi v Katalánsku

07.10. 16:05

Brusel - Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli krizi v Katalánsku v pátek telefonovala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Člen katalánské vlády je pro příměří s Madridem

07.10. 14:08

Barcelona/Madrid - Jeden z členů katalánské vlády vyzval k "příměří" se španělskými úřady, aby mohlo klesnout napětí vystupňované po sporném referendu o odtržení bohatého regionu od Španělska.

Katalánsko podle Mase zatím není připraveno na nezávislost

06.10. 22:03

Barcelona - Katalánsko dosud není připraveno na skutečnou nezávislost a mezi katalánskými vůdci se vede debata o tom, zda je na místě snažit se ji v těchto dnech vyhlásit. Řekl to někdejší katalánský premiér a dlouholetý zastánce odtržení od Španělska Artur Mas.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací