Články k tématu: Španělsko

Soud propustí z vězení jen část bývalé katalánské vlády

04.12. 12:18

Madrid - Španělský soudce dnes propustil z vazby jen několik bývalých členů katalánské vlády. Za mřížemi zůstávají někdejší vicepremiér Oriol Junqueras, bývalý katalánský ministr vnitra Joaquim Forn a dva aktivisté separatistických organizací ANC a Ómnium.

V Katalánsku začali vyslýchat exministry, mají šanci na propuštění

01.12. 12:04

Madrid - V Madridu začaly výslechy katalánských exministrů a dvou separatistických lídrů, kteří žádají o propuštění z vazby. V ní jsou exministři měsíc a aktivisté od poloviny října kvůli snahám o úplnou nezávislost autonomního regionu.

Katalánští exministři by mohli ještě tento týden opustit vazbu

28.11. 12:33

Barcelona - Katalánští exministři, kteří jsou od 2. listopadu ve vazbě, by mohli být možná koncem tohoto týdne propuštěni na kauci. Spekuluje o tom deník El Periódico, podle kterého se dnes obhájci politiků chystají předložit žádost o propuštění na svobodu novému soudci, který případ v pátek…

reklama

Ve Španělsku se objevila atypická forma nemoci šílených krav

28.11. 08:02

Paříž - Španělsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav na jedné farmě poblíž hranice s Portugalskem. S odkazem na španělské ministerstvo zemědělství o tom dnes informovala Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE).

V Barceloně zemřel nejvyšší katalánský prokurátor

27.11. 10:36

Barcelona - V Barceloně dnes zemřel katalánský nejvyšší prokurátor José María Romero de Tejada, bylo mu 69 let. Příčinu jeho úmrtí oficiálně úřady nesdělily. Podle deníku El Mundo ale trpěl leukémií a nedávno prodělal zápal plic.

Na diskotéce ve Španělsku se propadla podlaha, 22 lidí bylo zraněno

26.11. 13:59

Madrid - Na diskotéce na ostrově Tenerife se propadla podlaha. V zemi vznikl otvor velký zhruba čtyři metry čtvereční. Mezi 22 zraněnými je i několik cizinců, mimo jiné z Rumunska, Bulharska či Francie.

Katalánský expremiér Puigdemont obvinil Madrid z autoritářství

25.11. 16:32

Bruggy (Belgie) - Katalánský expremiér Carles Puigdemont dnes obvinil španělskou vládu z autoritářství, represí a vytváření atmosféry strachu. Řekl to v belgických Bruggách, kde představil volební kandidátku své koalice Společně pro Katalánsko.

Katalánci chtějí v prosinci demonstraci v Bruselu

23.11. 19:07

Barcelona - Dvě velké separatistické organizace z Katalánska svolaly na 7. prosince do Bruselu velkou demonstraci pod heslem Evropo, probuď se! Pomoz Katalánsku!

Hlavní katalánské strany už nechtějí nezávislost

22.11. 21:55

Barcelona - Dvě hlavní separatistické strany v Katalánsku se dohodly, že se vzdají snah o jednostranné vyhlášení nezávislosti.

Puigdemont odmítl expremiérský plat, připadá si jako premiér

22.11. 21:19

Barcelona/Brusel - Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont nebude žádat o plat, který by mohl pobírat několik let jako bývalý premiér katalánské vlády.

V Barceloně se demonstrovalo proti omezení autonomie Katalánska

21.11. 21:19

Barcelona - V centru Barcelony na náměstí před sídlem katalánské vlády se sešly stovky lidí. Demonstrovaly proti převzetí přímé správy Katalánska španělskou vládou.

Separatisté podle průzkumů získají většinu v katalánském parlamentu

20.11. 21:34

Barcelona - Podle dvou posledních průzkumů by separatistické strany v Katalánsku, které se snaží o nezávislost této autonomní oblasti Španělska, získaly dohromady opět absolutní většinu v regionálním parlamentu.

Vydá Belgie katalánské exministry? Soud musel odročit

17.11. 17:25

Brusel - Belgický soudce odložil na 4. prosince další jednání o vydání pěti katalánských exministrů k trestnímu stíhání do Španělska.

O osudu Katalánska jednal španělský premiér s belgickým protějškem

17.11. 15:47

Göteborg (Švédsko) - Španělský premiér Mariano Rajoy a jeho belgický protějšek Charles Michel spolu dnes na okraj summitu Evropské unie ve švédském Göteborgu krátce hovořili o vývoji kolem Katalánska.

Katalánci chtějí propuštění vězněných separatistických vůdců

16.11. 22:50

Barcelona - Na náměstích katalánských měst se večer konala shromáždění separatistů. Účastníci požadovali propuštění dvou separatistických vůdců Jordiho Sancheze a Jordiho Cuixarta z vězení. Akce byly svolány na den, kdy uplynul právě měsíc od zadržení obou mužů.

V katalánských volbách se bude kandidovat i z vězení

16.11. 15:43

Barcelona - Katalánský separatistický lídr Jordi Sánchez bude dvojkou na kandidátce strany Společně pro Katalánsko. Politik je momentálně ve vazbě za svolání zářijové demonstrace. Předčasné volby v regionu se konají 21. prosince. Vyhlásila je španělská vláda poté, co koncem října převzala dočasně…

Právníci z Katalánska si stěžují u soudu na rozpuštění parlamentu

15.11. 12:31

Barcelona - Dvě sdružení katalánských právníků podala ke španělskému nejvyššímu soudu stížnost kvůli omezení autonomie Katalánska. Premiér Mariano Rajoy prý porušil základní právo na účast občanů na veřejném životě prostřednictvím jejich parlamentních zástupců. To zaručuje článek 23.1. španělské…

Rajoy se nebojí katalánských exministrů, povolil jim účast ve volbách

14.11. 16:08

Madrid - Katalánští exministři mohou znovu kandidovat ve volbách, protože nebyli odsouzeni. Z politického hlediska by ale podle španělského premiéra měli být diskvalifikováni. Mariano Rajoy dále podotkl, že bude bránit princip "národní jednoty" a že podle něj současné uspořádání zaručuje dostatečně…

Za nárůst separatismu mohou podle Puigdemonta vládní lidovci a premiér Rajoy

13.11. 15:47

Madrid - Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont obvinil vládní lidovce španělského premiéra Mariana Rajoye ze zodpovědnosti za nárůst separatismu. Nyní je v Belgii, kde čeká na rozhodnutí tamního soudu o vydání do Španělska k trestnímu stíhání.

Ve Středozemním moři bylo zachránělo dalších 276 migrantů

12.11. 15:36

Madrid - Španělské námořnictvo v sobotu zachránilo 276 migrantů ze sedmi různých různých lodí. Pluly z pobřeží severní Afriky a objevila je záchranná plavidla ve vodách východně od Gibraltarského průlivu.

Barcelona opět protestuje. Statisíce lidí žádaly propuštění katalánských politiků

11.11. 22:00

Barcelona - V Barceloně se dnes konal další masivní demonstrace za propuštění osmi separatistických katalánských politiků, kteří jsou ve vazbě. Lidé zaplnili třídu Avenue Marina, která vede od pláže k chrámu Sagrada Familia. Policie odhada účast na 750.000 lidí.

Katalánští exministři se podle advokátů žádné vzpoury nedopustili

10.11. 20:51

Madrid - Uvěznění exministrů katalánské vlády, které minulý týden poslala španělská soudkyně do vazby kvůli obviněním ze vzpoury, je nepřiměřené a postrádá dostatečné zdůvodnění.

Bývalá šéfka katalánského parlamentu složila vysokou kauci

10.11. 15:47

Madrid - Bývalá předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellová dnes opustila vazební věznici, zaplatila kauci 150.000 eur (3,8 milionu Kč). Forcadellová patří k šesti politikům, kteří stanuli před nejvyšším soudem kvůli snahám o nezávislost regionu na severovýchodě Španělska. Za vzpouru jim…

Bývalá šéfka parlamentu Katalánska Forcadellová skončila ve vazbě

10.11. 08:02

Madrid - Soudce španělského nejvyššího soudu ve čtvrtek poslal bývalou předsedkyni katalánského parlamentu Carme Forcadellovou do vazby. Propuštěna z ní může být na kauci 150 tisíc eur (3,8 milionu korun). Do vazby naopak nemusí další členové sesazeného parlamentního vedení. Informoval o tom list…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací